آمریکا تحریم شرکت‌های مرتبط با متحد پوتین را لغو کرد

آمریکا آقای دریپاسکا را متهم کرده که به عنوان عامل دولت روسیه عمل می کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا آقای دریپاسکا را متهم کرده که به عنوان عامل دولت روسیه عمل می کند

دولت ترامپ تحریم های سه شرکت مرتبط با اولگ دریپاسکا از متحدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را لغو کرده است.

تحریم های شرکت عظیم آلومنیوم سازی "روسال"، "گروه ای ان پلاس" و "جی اس سی یوروسیب انرژگو" بعد از آنکه آقای دریپاسکا کنترل آنها را واگذار کرد لغو شد.

آقای دریپاسکا، که از الیگارش های نزدیک به قدرت در روسیه است، به تحقیقات مربوط به ادعای مداخله روسیه در انتخابات آمریکا ارتباط داده شده.

دمکرات ها خواهان حفظ تحریم ها علیه این سه شرکت بودند، با این حال وزارت خزانه داری آمریکا گفت که محدودیت ها بر شخص آقای دریپاسکا باقی است.

این شرکت ها آوریل گذشته زمانی در فهرست سیاه قرار گرفتند که دولت ترامپ افراد و موسساتی را که می گفت از طریق مشارکت روسیه در "فعالیت های زیانبار" در اطراف جهان سود برده اند هدف قرار داد.

این فعالیت ها شامل ادعای مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا و همچنین حملات سایبری می شد.

اما پیشتر در ماه جاری جمهوری خواهان در سنای آمریکا تلاشی برای حفظ تحریم ها علیه شرکت روسال و سایر شرکت های مرتبط با دریپاسکا را مسدود کردند. روسال دومین شرکت بزرگ تولیدکننده آلومنیوم در جهان است.

این سناتورها و دولت ترامپ استدلال می کنند که تحریم ها می تواند تاثیری منفی بر صنعت جهانی آلومنیوم داشته باشد. آنها همچنین گفتند که آقای دریپاسکا سهم خود در این شرکت ها را به اندازه ای کم کرده که دیگر نمی توان گفت این شرکت ها در کنترل او هستند که نشانه موثر بودن تحریم هاست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا ماه آوریل گذشته تحریم ها علیه شرکت های روس را اعلام کرده بود

نگرانی مولر

وزارت خزانه داری آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای گفت که این سه شرکت همچنین با "حسابرسی گسترده" برای اطمینان از اینکه دیگر به این میلیاردر روس پیوند ندارند موافقت کرده اند.

اما قانونگذاران حزب مخالف در آمریکا گفته اند که کاستن از تحریم این نوع شرکت ها درحالی که دادستان ویژه رابرت مولر در مورد احتمال تبانی ستاد انتخاباتی ۲۰۱۶ آقای ترامپ با مسکو تحقیق می کند غلط است.

آقای دریپاسکا، ۵۱ ساله، از چهره هایی است که نامش در تحقیقات پرونده روسیه بارها شنیده شده و پیوندهایی با پال مانافورت مدیر سابق کارزار انتخاباتی آقای ترامپ دارد.

آقای مانافورت در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ از جمله در برابر اتهام توطئه علیه آمریکا اقرار به گناه کرد.

هفته پیش ناستیا ریبکا، مدل اهل بلاروس، که ادعا می کرد شواهدی دایر بر مداخله روسیه در انتخابات آمریکا دارد موقتا توسط پلیس روسیه بازداشت شد. او می گفت شواهدش را از طریق آقای دریپاسکا به دست آورده.

آقای دریپاسکا این ادعاها را رد کرده و علیه خانم ریبکا شکایت کرده است.

دونالد ترامپ ادعای تبانی را رد می کند و روسیه هم می گوید به نفع آقای ترامپ در انتخابات آمریکا مداخله نکرده است، درحالی که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده اند که این مداخله اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید: