ترامپ به مصالحه بر سر دیوار مرزی بدبین است

رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است در صورت عدم توافق بر سر بودجه دیوار مرزی دولت را دوباره تعطیل خواهد کرد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است در صورت عدم توافق بر سر بودجه دیوار مرزی دولت را دوباره تعطیل خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفته است بعید می‌داند مذاکرات بر سر بودجه دیوار مرزی پیش از مهلت سه هفته‌ای او به نتیجه برسد.

آقای ترامپ در مصاحبه با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال درعین حال گفته است بعید است بودجه مورد نظر خود برای ساخت این دیوار را کاهش دهد.

اختلاف نظر میان کنگره و کاخ سفید برسر ساخت و بودجه دیوار مرزی به تعطیلی ۳۵ روزه دولت در آمریکا انجامید که طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور است.

کنگره آمریکا باید تا ۱۵ فوریه ۲۰۱۹ برای پرهیز از یک تعطیلی دیگر بر سر لایحه بودجه جدید که دیوار مرزی را نیز شامل شود به نتیجه برسد.

به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال کمیته‌ای دوحزبی قرار است این مذاکرات را انجام دهد با این همه رییس جمهوری آمریکا گفته است شانس موفقیت مذاکرات کمتر از ۵۰ درصد است.

آقای ترامپ با ابراز تردید در احتمال کاهش بودجه دیوار مرزی موردنظرش به این روزنامه گفته است: "من باید این کار را درست انجام بدهم."

رییس جمهوری آمریکا درعین حال گفته است بعید است برای رسیدن به توافق با دموکرات‌ها حاضر به اعطای شهروندی به کودکان مهاجری شود که دارای مدارک اقامت در آمریکا نیستند.

آقای ترامپ روز جمعه بعد از ۳۵ روز تعطیلی دولت سرانجام دربرابر فشارها تسلیم شد و حاضر شد برای دوره‌ای سه‌هفته‌ای تعطیلی دولت را پایان دهد.

دموکرات‌ها با پایان تعطیلی دولت، بلافاصله بودجه‌ای را برای از سرگیری فعالیت سازمان‌های فدرال آمریکا تصویب کردند اما این‌بار هم بودجه‌ای برای دیوار مرزی درنظر نگرفتند.

موج انتقاد از بازگشایی دولت از سوی محافظه‌کاران تا حدی بود که رییس جمهوری به شبکه خبری فاکس، از معدود شبکه‌های مورد علاقه‌اش حمله کرد.

آقای ترامپ روز یکشنبه در حساب توییتری خود نوشت: "فکر نمی‌کردم هیچ‌وقت این حرف را بزنم اما فکر می‌کنم درک جان رابرتز و جلیلیان هانتر در شبکه فاکس از مذاکرات درباره دیوار مرزی از شبکه‌های خبری دروغ‌پراکن سی.ان.ان و ان.بی.سی هم کمتر است."

در حالی که حملات رییس جمهوری آمریکا علیه مهاجران غیرقانونی ادامه دارد گزارش‌های تازه‌ای حاکی از آن است که استراحتگاه شخصی او برای بازی گلف سال‌هاست که مهاجران غیرقانونی را به کار می‌گیرد.

روز شنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد ده‌ها مهاجر غیرقانونی که در باشگاه نیویورک آقای ترامپ کار می‌کردند به یکباره اخراج شده‌اند.

وکیل این گروه از کارکنان گفته است مدیران این باشگاه سال‌هاست که از وضعیت اقامتی آنها باخبر بوده اند اما تا پیش از این آن را نادیده گرفته بودند.

براساس گزارش‌ها بسیاری از این کارکنان بیش از ۱۲ سال گذشته را در این باشگاه مشغول به کار بوده‌اند و حتی یکی از آنها کلید اتاق‌خواب اریک ترامپ، پسر رییس جمهوری، را در اختیار داشته است.

ماه گذشته یکی از خدمه نظافتی در باشگاه ترامپ در نیوجرسی به روزنامه نیویورک تایمز گفت مدیران این باشگاه آگاهانه مهاجران غیرقانونی را به کارمی‌گیرند و گاهی به آنها برای اخذ مدارک جعلی کمک می‌کردند.

موضوعات مرتبط