'نگاه مردانه به توازن جنسیت' در امارات مایه استهزاء شد

شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم، معاون رییس دولت امارات متحده عربی گفته است کشورش در زمینه دستیابی به برابری جنسیتی دستاوردهای چشمگیری داشته است. حق نشر عکس Dubai Media Office
Image caption شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم، معاون رییس دولت امارات متحده عربی گفته است کشورش در زمینه دستیابی به "توازن جنسیتی" دستاوردهای چشمگیری داشته است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی امارات متحده عربی را بر سر اعلام برندگان جایزه برابری جنسیتی به سخره گرفته‌اند.

در تصاویر منتشر شده از مراسم اعطای جوایز، شیخ محمد بن راشد المکتوم، حاکم دبی، جوایزی را به برندگان بهترین شخصیت، بهترین مقام دولت و بهترین طرح در حمایت از "توازن جنسیت" داده است.

حاکم دبی در این مراسم تاکید کرد "زنان در کانون شکل‌دهی آینده کشور" قرار دارند.

با این همه بسیاری از کاربران توییتر بر غیبت زنان در این مراسم انگشت گذاشته‌اند و از آن انتقاد کرده‌اند.

بعد از بالا گرفتن انتقادها از دولت امارات، در حساب توییتری دولت تصویری منتشر شد که ۵ زن را در کنار حاکم دبی و مردان برنده جایزه نشان می‌دهد اما نام و نشان هیچ کدام از این زنان مشخص نشده است.

امارات متحده عربی در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ قانونی را برای برابری دستمزد میان زن و مرد تصویب کرد.

منال بنت محمد بن راشد آل مکتوم که خواهر حاکم دبی و رییس شورای توازن جنسیت کشور است می‌گوید این شورا به اهداف مورد نظرش در کاهش شکاف جنسیتی در تمام بخش‌های دولت دست یافته است.

حق نشر عکس Dubai Media Office
Image caption بعد از انتقاد و استهزاء کاربران توییتر درباره تصاویر مردانه در مراسم اعطای جوایز "توازن جنسیت" یک حساب دولتی این کشور در توییتر تصویری تازه از حاکم دبی در کنار برندگان مرد و چند زن را منتشر کرد. اگرچه هویت این زنان مشخص نشده است.

ماه گذشته امارات متحده عربی در گزارش "شکاف جنسیتی در جهان" که در مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد در میان ۱۴۹ کشور در رتبه ۱۲۱ قرار گرفت. این کشور از نظر مشارکت و فرصت‌های اقتصادی نیز در رتبه ۱۳۴ قرار دارد.

بر اساس این گزارش کاهش شکاف جنسیتی در میان قانون‌گذاران، مقام‌های دولتی و مدیران با گسترش شکاف جنسیتی در بخش‌های بزرگی از جامعه بی‌اثر شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در گزارش سالانه خود اعلام کرده در تعریف و تدوین قانون منع تبعیض در امارات متحده عربی که سال ۲۰۱۵ تصویب شده است تبعیض جنسیتی از مصادیق تبعیض شناخته نشده است.