شتاب اپل برای رفع حفره 'استراق سمع' آیفون

بیلبورد اخیر اپل در لاس وگاس: "آنچه در تلفن شما اتفاق می افتد، روی تلفن شما می ماند." حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیلبورد اخیر اپل در لاس وگاس: "آنچه در تلفن شما اتفاق می افتد، روی تلفن شما می ماند."

شرکت اپل به وجود ایرادی در نرم افزار "فیس تایم" اذعان کرده که اجازه استراق سمع مختصر، حتی در صورتی که دریافت کننده تماس به آن جواب نداده باشد را می دهد.

در برخی موارد دوربین تلفنی که با آن تماس گرفته شده بدون آگاهی صاحب گوشی روشن می شود.

این شرکت گفت که وصله لازم برای پر کردن این حفره امنیتی را آماده کرده است که به زودی در طول هفته جاری در دسترس قرار خواهد گرفت.

این ایراد نخست از طرف بلاگ "۹تو۵" فاش شد و به نظر می رسد زمانی اتفاق می افتد که هر دو کاربر نسخه ۱۲.۱ سیستم عامل موبایل اپل یا نسخه جدیدتر آن را داشته باشند.

استراق سمع تلفن دریافت کننده تماس زمانی پایان می یابد که تماس بعد از خوردن تعداد زیادی زنگ قطع شود.

"روز ملی حریم خصوصی"

بلاگ "۹تو۵" همچنین گزارش داد که زدن دکمه ها برای مسدود کردن تماس یا خاموش کردن تلفن به ارسال ویدئو به تماس گیرنده - بدون آگاهی دریافت کننده - منجر می شود.

اپل در بیانیه ای به خبرنگاران گفت: "ما از این مشکل اگاهیم و راه حلی را پیدا کرده ایم که به صورت آپدیت نرم افزاری در ادامه هفته عرضه خواهد شد."

کاربران از جمله جک دورسی مدیر توئیتر در شبکه های اجتماعی نوشتند که بهتر است کاربران به کلی فیس تایم را از طریق جعبه ابزار تلفن (ستینگ) خاموش کنند.

کشف این ایراد مصادف با "روز ملی حریم خصوصی" در آمریکا بود.

تیم کوک رئیس اپل در توئیتی نوشت: "در این روز #DataPrivacyDay اجازه دهید بر عمل و اصلاح جهت حفاظت از حریم خصوصی که حیاتی است پافشاری کنیم."

"خطرات واقعی اند و پیامدهای آن بیش از حد مهم."

اپل اخیرا در نمایشگاه الکترونیک لاس وگاس بر کارنامه خود در زمینه حریم خصوصی کاربران انگشت گذاشته بود.

این شرکت در نمایشگاه امسال شرکت نکرد اما بیلبوردی در نزدیکی محل این رویداد آگهی کرد که روی آن نوشته بود: "آنچه در تلفن شما اتفاق می افتد، روی تلفن شما می ماند."

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط