دیوان عالی پاکستان رای تبرئه آسیه بی‌بی، زن مسیحی متهم به کفرگویی، را تایید کرد

محکوم شدن آسیه بی‌بی به اعدام به اتهام کفرگویی، باعث شد مساله قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات‌های آن، به طور گسترده مورد توجه قرار بگیرد
Image caption محکوم شدن آسیه بی‌بی به اعدام به اتهام کفرگویی، باعث شد مساله قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات‌های آن، به طور گسترده مورد توجه قرار بگیرد

دیوان عالی پاکستان شکایت‌ها را درباره تبرئه آسیه بی‌بی، زنی مسیحی که به کفرگویی متهم شده بود، رد کرده است.

دادگاه، هشت سال پیش آسیه بی‌بی را مجرم شناخت و او را به اعدام محکوم کرد اما او در پاییز امسال تبرئه شد.

خانم بی‌بی متهم بود که در مشاجره با دو زن مسلمان به پیامبر مسلمانان توهین کرده است.

قاضی دیوان عالی پاکستان اکنون می‌گوید کسانی که حکم تبرئه آسیه بی‌بی را زیر سوال برده بودند، نتوانستند ایرادی در آن پیدا کنند. این زن مسیحی از پاییز تاکنون در مکانی مخفی و امن نگهداری می‌شود.

همسر او پیشتر گفته بود جان خانواده‌اش در پاکستان در خطر است.

حدود سه ماه پیش، دیوان عالی پاکستان رای به تبرئه خانم بی‌بی از اتهام‌های وارده داد و گفت اتهام‌های مطرح شده علیه او بر مبنای شواهد مستدل نبوده است.

تبرئه او باعث بروز تظاهرات خشونت‌آمیزی در پاکستان شد و دولت پاکستان گفت جلوی خروج آسیه بی‌بی از کشور را خواهد گرفت.

حق نشر عکس EPA
Image caption تبرئه آسیه بی‌بی باعث بروز تظاهرات خشونت‌آمیزی در پاکستان شد و دولت پاکستان گفته است جلوی خروج آسیه بی‌بی از کشور را خواهد گرفت

سکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام آباد می‌گوید انتظار می‌رود که آسیه بی بی به دلیل نگرانی از جانش پاکستان را ترک کند.

اعتقاد بر این است که دو دختر او پاکستان را ترک کرده‌اند و احتمال می‌رود در خارج از پاکستان به او پناهندگی داده شود. چند کشور گفته‌اند آماده‌اند به خانم بی‌بی پناهندگی دهند.

اسلام، دین رسمی پاکستان است. سیستم حقوقی آن هم بر اساس قوانین اسلامی است و حمایت عمومی از قوانین سفت و سخت مربوط به کفرگویی در این کشور بسیار بالا است. سیاستمداران تندرو اغلب از مجازات‌های شدید در این خصوص حمایت کرده‌اند.

حق نشر عکس EPA

اتهام آسیه بی‌بی چه بود؟

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ آسیه بی‌بی با زنان مسلمان هم‌روستایی‌اش در مزرعه‌ای در روستای شیخوپوره در ایالت پنجاب مشغول چیدن میوه بود. به ‌گفته مقام‌های محلی آنها بر سر آب با هم درگیر شدند.

زنان مسلمان گفته بودند آب چاه به خاطر اینکه یک زن مسیحی به آن دست زده، نجس شده است. چند روز بعد گروهی از این زنان ادعا کردند که آسیه بی‌بی هنگام مشاجره به پیامبر اسلام توهین کرده است.

گروهی آسیه بی‌بی را در خانه‌اش کتک زدند. این افراد گفتند که او در این میان به کفرگویی اعتراف کرده بوده است. پس از تحقیقات، پلیس آسیه بی‌بی را بازداشت کرد.

موضوعات مرتبط