پایان عملیات مبارزه با فساد در عربستان سعودی

The Ritz-Carlton in Riyadh on 11 Feb حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption شماری از شاهزادگان و چهره های ارشد که در این عملیات هدف قرار گرفتند در هتل ریتز کارلتون نگهداری می شدند

مقام های عربستان سعودی می گویند به عملیات مبارزه با فساد که در سال ۲۰۱۷ شروع شده بود و با بازداشت صدها شاهزاده، غول های اقتصادی و مدیران کسب و کارها همراه بود پایان داده اند.

به گفته مقام ها در این عملیات بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار شامل ملک و پول نقد مصادره شده است.

دولت سعودی می گوید که اختلاف با ۸۷ نفر که اتهامات وارده را قبول کرده اند حل و فصل کرده است. هشت نفر دیگر حاضر به این کار نشدند و پرونده آنها به دادستان عمومی ارجاع شده است.

به گفته مقام ها ۵۶ پرونده دیگر هست که هنوز حل و فصل نشده است.

عملیات مبارزه با فساد را محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در نوامبر سال ۲۰۱۷ شروع کرد.

در این عملیات بیش از ۲۰۰ شاهزاده، وزیر و مقام تجاری بازداشت شدند که بسیاری از آنها در هتل های ریاض از جمله هتل پنج ستاره ریتز کارلتون در ریاض، پایتخت، نگهداری می شدند.

سباستین آشر دبیر اخبار عربی در بی بی سی می گوید که پاکسازی طبقه نخبگان عربستان در آن عملیات شوک شدیدی به سیستم بود و همچنین باعث نگرانی بعضی از سرمایه گذاران خارجی شد.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption این عملیات تحت هدایت محمد بین سلمان انجام شد

به گفته او ولیعهد عربستان اکنون باید امیدوار باشد که با خاتمه دادن به این پاکسازی، سرمایه گذاران قانع خواهند شد که سرمایه گذاری در عربستان خطرناک نیست.

محمد بن سلمان از زمان قتل روزنامه نگار منتقد، جمال خاشقجی، در کنسولگری عربستان در استانبول در روز دوم اکتبر ۲۰۱۸، به شدت تحت فشار بوده است.

او از سوی بسیاری به دست داشتن در حادثه متهم می شود و حتی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده اند که قتل آقای خاشقجی بدون آگاهی او تقریبا غیرممکن بوده است.

با این حال عربستان هرگونه دخالت او در این ماجرا را رد می کند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط