کره شمالی وزیر تحریم شده توسط آمریکا را 'برکنار کرد'

حق نشر عکس kcna
Image caption تجمع مردم کره شمالی در حمایت از پیام سال نو رهبر - آمریکا وزیر کار سابق کره شمالی را درارتباط با نقض حقوق بشر و سرکوب مردم کره شمالی تحریم کرده بود

وزیر خارجه آمریکا از دیدار رئیس جمهوری این کشور و رهبر کره شمالی در آسیا خبر داده و یکی از وزیران کره شمالی که هدف تحریم حقوق بشری آمریکا قرار گرفته بود از کار برکنار شده است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش کرده است که جونگ یونگ-سو، وزیر کار در دولت کره شمالی از سمت خود برکنار و شخص دیگری به جای او منصوب شده است. جونگ یونگ-سو یکی از مقامات دولت کره شمالی بود که در فهرست سیاه تحریم شدگان ایالات متحده قرار دارند.

به گزارش یونهاپ، خبرگزاری دولتی کره شمالی در خبری که از حضور مقامات کره شمالی در مراسمی در بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران مخابره کرد، در میان مقامات حاضر در این مراسم، از شخصی به نام یون کانگ-هو به عنوان وزیر کار نام برد که نشان می‌دهد آقای جونگ دیگر این سمت را در اختیار ندارد.

منابع خبری کره شمالی در مورد تغییر در وزارت کار خبری منتشر نکرده بودند و مشخص نیست جونگ یونگ-سو در چه زمانی از وزارت کار برکنار شده است. در مورد یون کانگ-هو، وزیر جدید کار نیز اطلاع چندانی در دست نیست.

اسم آقای جونگ برای اولین بار در اکتبر سال ٢٠١٧ به عنوان وزیر کار در رسانه‌های کره شمالی منعکس شد اما بعدا ایالات متحده او را همراه با چند تن دیگر از مقامات کره شمالی به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب مردم کره شمالی هدف تحریم قرار داد. این افراد در فهرست سیاه کسانی قرار دارند که سفر آنان به آمریکا ممنوع است و اموالشان در آن کشور مسدود می‌شود.

ویتنام 'علاقمند' به میزبانی نشست رهبران کره شمالی و آمریکاست

مشاور ارشد کیم جونگ-اون 'برای برنامه‌ریزی دومین نشست با ترامپ به آمریکا می‌رود'

مقامات آمریکا و کره شمالی 'در جستجوی محلی مناسب برای ملاقات کیم و ترامپ هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption پومپئو و کیم یونگ-چول، مشاور رهبر کره شمالی - دومین دیدار رهبران دو کشور در جریان سفر کیم یونگ-چول به آمریکا و تسلیم نامه کیم جونگ-اون به ترامپ اعلام شد

آخرین دور تحریم آمریکا علیه مقامات کره شمالی به دلیل "ادامه سرکوب آزادی‌های مردم آن کشور" در ماه دسامبر سال گذشته، یک ماه پیش، اعلام شد و شامل سه تن از مقامات ارشد آن کشور است. در آن زمان،برخی رسانه‌های خبری گفتند که این اقدام مانع دیگری در راه پیشرفت در مذاکرات دو کشور و پیگیری بیانیه دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی ایجاد می‌کند.

در خبری دیگر در مورد کره شمالی، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته است که دومین دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی ماه آینده "در محلی در آسیا" صورت خواهد گرفت.

آقای پومپئو در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفته است که احتمالا دیدار در اواخر ماه فوریه برگزار خواهد شد اما از مشخص کردن محل و زمان دقیق آن خودداری ورزید.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ و کیم در سنگاپور - منتقدان ترامپ از فقدان دستاوردی قابل توجه پس از اولین دیدار او با کیم انتقاد کرده‌اند

وی گفت که هیئتی را برای فراهم کردن مقدمات این ملاقات روانه آسیا کرده و ابراز امیدواری کرد که دیدار بعدی "گامی اساسی نه تنها در مسیر غیراتمی کردن کره شمالی، بلکه در راه ایجاد آینده‌ای درخشان‌تر برای مردم کره شمالی و امنیت شبه جزیره بردارد آنهم به شیوه‌ای که هیچیک از دولت های آمریکا تا کنون موفق به دستیابی به آن نشده است."

دیدار قبلی آقایان کیم و ترامپ در ماه ژوئن سال گذشته - هفت ماه پیش - در سنگاپور برگزار شد و هر دو طرف نسبت به پیشرفت سریع در حل مشکلات موجود و بهبود روابط بین کره شمالی، آمریکا و متحدانش ابراز امیدواری کردند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین آمادگی کشورش را برای کمک به توسعه اقتصادی سریع کره شمالی ابراز داشت.

با اینهمه، از آن زمان تا کنون تماس‌های دو طرف دستاورد قابل توجهی نداشته در حالیکه در موارد مختلف، مقامات دو کشور یکدیگر را به خاطر زیاده‌طلبی یا خلف وعده هدف انتقاد قرار داده‌اند. در همانحال، همزمان با این انتقادات، منابع خبری کره شمالی همواره از اهمیت دیدار ماه ژوئن "به ابتکار" کیم جونگ-اون به عنوان یک واقعه تاریخی یاد کرده و رهبر کره شمالی نیز از تمایل به ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا سخن گفته است. آقای ترامپ هم بارها از دریافت نامه‌های دوستانه از رهبر کره شمالی خبر داده است.

ویتنام از معدود کشورهای جهان است که هنوز نظام سیاسی کمونیستی را حفظ کرده اما در سال‌های اخیر سیاست اقتصادی درهای باز و تشویق سرمایه‌گذاری خصوصی خارجی و داخلی را به اجرا گذاشته و از رشد سریع اقتصادی خبر داده است. این کشور که زمانی دشمن ایالات متحده بود روابط نسبتا گرمی با آمریکا برقرار کرده و دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری آمریکاییان بوده است. در نوامبر سال ٢٠١٧، دونالد ترامپ برای شرکت در یک نشست منطقه‌ای به ویتنام سفر و در حاشیه این نشست، با مقامات آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

ویتنام روابطی دوستانه با کره شمالی دارد.

"