پومپئو خروج آمریکا از پیمان موشک‌های هسته‌ای با روسیه را اعلام کرد

پومپئو حق نشر عکس EPA

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور شش ماه دیگر رسما از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه خارج می‌شود.

او گفت آمریکا آماده است تا در این زمینه با روسیه تعامل کند، اما چنانچه روسیه به تعهداتش عمل نکند، این پیمان ملغی می‌شود.

آقای پومپئو اعلام کرد که آمریکا طی شش ماه مهلتی که به روسیه داده اجرای تعهداتش در قالب پیمان با روسیه را به حال تعلیق در می‌آورد.

روسیه می‌گوید تعهداتش را نقض نکرده است.

شش ماهی که مایک پومپئو به عنوان مهلت به روسیه اعلام کرده، بخشی از مفاد پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد است که رونالد ریگان و میخائیل گورباچف در سال ١٩٨٧ امضا کردند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، امروز و پیش از اعلام خروج آمریکا از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، گفت روسیه "هرگز آغازگر تشدید رقابت تسلیحاتی نخواهد بود" و سعی خواهد کرد تا آمریکا را "سر عقل بیاورد."

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران آمریکا و شوروی با مجموعه‌ای از معاهدات جلوی تشدید رقابت تسلیحاتی دو کشور را گرفتند

دولت آمریکا دو ماه پیش، از تصمیمش برای خروج از این پیمان خبر داده بود و روز گذشته اعلام شد که مذاکراتش با روسیه در این زمینه به نتیجه نرسید.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز جمعه گفت که در صورت خروج آمریکا از پیمان تسلیحاتی با روسیه، از فرصت شش ماهه برای مذاکرات بیشتر استفاده می‌کند.

خانم مرکل گفت: "روشن است که روسیه پیمان را نقض کرده است... مهم است که فرصت برای مذاکره را حفظ کنیم."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روسیه را متهم کرده است که با تولید موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر، پیمان آی‌ان‌اف را نقض کرده است.

اما روسیه می‌گوید برد موشک اسکندر-ام ۴۸۰ کیلومتر است و بنابراین نقض پیمان تلقی نمی‌شود.