یک سناتور دموکرات دیگر برای 'رقابت با ترامپ' اعلام نامزدی کرد

کوری بوکر نخستین سناتور سیاهپوست ایالت نیوجرسی است حق نشر عکس Getty Images
Image caption کوری بوکر نخستین سناتور سیاهپوست ایالت نیوجرسی است

کوری بوکر، سناتور جوان ایالت نیوجرسی آمریکا ورود خود به کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را رسما اعلام کرده است. او و سایر کاندیداها برای کسب نامزدی از سوی دموکرات‌ها باید ابتدا در انتخابات داخل حزبی پیروز شوند تا به احتمال زیاد در برابر دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه قرار بگیرند.

آقای بوکر که ۴۹ سال دارد در سال ۲۰۱۳ به مجلس سنا راه یافت و پیش از آن هم شهردار نیوآرک، بزرگترین شهر ایالت نیوجرسی بود.

آقای بوکر یکی از منتقدان "دو آتشه" دونالد ترامپ است و اغلب سیاست‌های رئیس جمهوری آمریکا در زمینه مهاجرت و تغییرات اقلیمی را با عصبانیت و هیجان نقد می‌کند.

آقای بوکر که همچون باراک اوباما از ابتدای چهل سالگی به عنوان یک "ستاره در حال اوج گرفتن" در حزب دموکرات شناخته شده در صورت پیروزی در انتخابات سال ۲۰۲۰ دومین رئیس‌جمهور آفریقایی‌تبار آمریکا خواهد شد.

به همین علت هم او اعلام رسمی ورود خود به صحنه این انتخابات را امروز اول فوریه که به ماه تاریخ سیاه‌پوستان آمریکا نام‌گذاری شده علنی کرد.

پیش از آقای بوکر هم دو سناتور دموکرات دیگر، الیزابت وارن و کاملا هریس از آغاز فعالیت ستادهای انتخاباتی خود خبر داده بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption امسال کوری بوکر (چپ) در کنار برنی سندرز (راست) در مراسم بزرگداشت مارتین لوتر کینگ سخنرانی کرد. از برنی سندرز هم به عنوان دیگر نامزد احتمالی یاد می‌شود

فعالیت‌های اولیه برای تشکیل ستاد انتخاباتی و برنامه‌ریزی استراتژیک کارزارهای انتخاباتی معمولا از ژانویه سال قبل از انتخابات در آمریکا آغاز می‌شود.

آقای بوکر برای پیروزی در انتخابات‌های ایالتی درون حزب دموکرات رقابت بسیار سختی با دیگر چهره‌های برجسته دارد. پیش‌بینی می‌شود تعداد نامزدهای حزب دموکرات امسال به بیش از انگشتان دو دست برسد.

جولیان کاسترو، تولسی گابارد، کریستن جیل‌برند، سناتور الیزابت وارن و سناتور کاملا هریس کسانی هستند که طی همین چند هفته گذشته از ورود رسمی خود به صحنه انتخابات خبر داده‌اند.

تا این لحظه تعداد زنانی که قصد کاندیداتوری حزب دموکرات را دارند بیشتر از مردان است و همچنین برای نخستین بار است که بیش از یک زن برای احراز این نامزدی پا پیش گذاشته است.

کوری بوکر کیست؟

کوری بوکر نخستین سناتور سیاه‌پوست ایالت نیوجرسی در شرق آمریکاست.

او در ناحیه هرینگتون پارک بزرگ شده؛ جایی که یکی از شهرهای کوچک و حومه‌نشین در نیوجرسی است و اکثر ساکنان آن سفیدپوستند.

او در تیم فوتبال (آمریکایی) دبیرستان هم عضویت داشته و در دانشگاه‌هایی چون آکسفورد و استنفورد درس خوانده و به مدرسه حقوق دانشگاه ییل هم رفته است.

پس از فارغ التحصیلی، کوری بوکر جوان به نیوآرک، بزرگترین شهر ایالت نیوجرسی که در مجاورت نیویورک است نقل مکان کرد و آنجا یک انجمن غیردولتی تاسیس کرد که ماموریتش ارایه خدمات حقوقی به افراد بی‌بضاعتی بود که کارشان به دادگاه و زندان کشیده شده بود.

او در جریان نامزدی برای انتخابات شهردار نیوآرک خانه و زندگی خود را به یکی از بدنام‌ترین محله‌های محروم نیوآرک برد و اجازه داد در سال ۲۰۰۶ در جریان ساخت یک فیلم جزئیات کارزار انتخاباتی‌اش به عنوان یک سیاست‌مدار جوان سیاهپوست مستند شود.

آن انتخابات را کوری بوکر با اختلاف زیاد نسبت به رقیبش برد و نخستین شهردار سیاهپوست نیوآرک شد.

پس از آن در سال ۲۰۱۳ و در حالی که تنها ۴۳ سال داشت در یک پیروزی چشمگیر دیگر به عنوان سناتور نیوجرسی انتخاب شد و دومین سناتور سیاهپوست حاضر در مجلس سنای آن دوران شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سناتور کاملا هریس (راست) که در این عکس کنار سناتور کوری بوکر نشسته هم اعلام کرده قصد ایستادن در برابر دونالد ترامپ را دارد

موضوعات مرتبط