انتشار عکس دوران دانشجویی فرماندار ویرجینیا دردسرساز شد

آقای نورتم در بک نطق ویدیویی عذرخواهی کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای نورتم در بک نطق ویدیویی عذرخواهی کرده است

رالف نورتم، فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا به علت انتشار عکسی قدیمی ناچار به عذرخواهی شده است.

در این عکس که مربوط به دوران دانشجویی اوست دو نفر دیده می‌شوند در حالی که یکی آز آنها صورتش را سیاه کرده و دیگری ردای کوکلاکس‌کلان‌ها پوشیده است.

جمهوری‌خواهان خواستار استعفای آقای نورتم شده‌اند.

آقای نورتم که در جریان انتخابات ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ به عنوان فرماندار جدید ویرجینیا انتخاب شد پس از انتشار این عکس که مربوط به سال ۱۹۸۴ است با صدور بیانیه‌ای گفته: "من بابت آنچه در آن زمان انجام دادم و چنین پوشش و ظاهری را انتخاب کردم عمیقا متاسفم و از همه کسانی که چه آن موقع و چه الان از این رفتار من ناراحت شدند عذرخواهی می‌کنم."

سیاست‌مداران سیاه‌پوست در این ایالت آمریکا آنچه در این عکس دیده می‌شود را "تهوع‌آور" خوانده‌اند و جمهوری‌خواهان هم خواستار استعفای فوری فرماندار دموکرات شده‌اند.

این عکس در صفحه ویژه آقای نورتم در کتاب سال آن موقع دانشکده پزشکی منتشر شده و در پایین آن هم مشخصات فردی آقای نورتم درج شده است.

خود او دقیقا مشخص نکرده که کدام یک از این دو نفر است اما پذیرفته آنچه در عکس دیده می‌شود مضمونی "آشکارا نژادپرستانه و توهین‌آمیز" دارد.

او گفته: "این رفتار نباید به آن که امروز هستم تعمیم داده شود و نباید ارزش‌هایی که در مدت خدمتم در ارتش برای حفظ آنها جنگیده‌ام را تحت شعاع قرار دهد. اما می‌خواهم کاملا روشن کنم که من ملتفتم که این عکس و آن رفتار چگونه اهالی ویرجینیا را شوکه کرده... حاضرم هر آنچه لازم است انجام دهم تا این تصویر مخدوش را ترمیم کنم... من مسئولیت گذشته‌ام را می‌پذیرم و حاضرم که هر آنچه لازم باشد را انجام دهم تا اعتماد دوباره شما جلب شود."

با وجود این، واکنش‌ها به این عکس بالا گرفته به طوری که دبیرکل حزب جمهوری‌خواه ویرجینیا گفته اگر هر کدام از دو مردی که در این عکس مشاهده می شوند رالف نورتم باشد، او باید فورا استعفاء دهد.

این عکس را ابتدا یک نشریه محافظه‌کار منتشر کرد و بعد روزنامه ویرجینیا پایلوت آن را توییت کرد و نوشت که از کتاب سال کتابخانه دانشکده پزشکی برگرفته است.

در کنار عکسی که نام و مشخصات آقای نورتم آمده نوشته شده: "از آنجا که ثابت شده در جهان تعداد مست‌ها از دکترها بسیار بیشتر است، من یک لیوان آبجو دیگر هم می‌نوشم."