فشار بر فرماندار ویرجینیا برای استعفاء پس از انتشار عکس نژادپرستانه

رالف نورتم از ژانویه سال ۲۰۱۷ فرماندار ویرجینیا شده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption رالف نورتم از ژانویه سال ۲۰۱۷ فرماندار ویرجینیا شده است

در حالی که صدها نفر در برابر ساختمان فرمانداری ویرجینیا تظاهرات کرده‌اند و به همراه آنها چندین چهره برجسته حزب دموکرات خواستار استعفای رالف نورتم شده‌اند، فرماندار ویرجینیا می‌گوید قصد کناره‌گیری ندارد. آقای نورتم همچنین گفته پس بررسی و مرور بیشتر متوجه شده او در عکس مورد مناقشه حضور ندارد هر چند در جوانی صورت خود را سیاه کرده بوده تا ادای مایکل جکسون را در بیاورد.

همزمان چهره‌های مطرحی چون جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور در دوران باراک اوباما؛ الیزابت وارن، سناتور برجسته و نامزد انتخابات ۲۰۲۰؛ کاملا هریس، سناتور دموکرات و نامزد انتخابات سال ۲۰۲۰؛ کوری بوکر، سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ و چندین چهره مهم دیگر از آقای نورتم خواسته‌اند استعفا دهد.

خبر مرتبط

انتشار عکس دوران دانشجویی فرماندار ویرجینیا دردسرساز شد

در عکسی که از کتاب سال دانشکده پزشکی محل تحصیل آقای نورتم در سال ۱۹۸۴ منتشر شده دو مرد دیده می‌شوند که یکی ردای سفید و کلاه قیفی سفید کوکلاکس‌کلان‌ها را بر تن کرده و دیگری هم صورتش را سیاه کرده است.

با وجود این، آقای نورتم روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت خیال کناره‌گیری ندارد. رالف نورتم ژانویه سال گذشته فرماندار ویرجینیا شد. او یک دموکرات است.

او روز گذشته (جمعه) هم در یک ویدئو تاکید کرده بود که می پذیرد آنچه در عکس منتشر شده در صفحه کتاب سال او دیده می شود "آشکارا نژادپرستانه و توهین‌آمیز" است.

اما امروز (شنبه) در کنفرانس خبری گفت که پس از بررسی بیشتر و مرور خاطرات آن سال (۱۹۸۴) متوجه شده که هیچ کدام از آن دو مردی که در این عکس دیده می‌شوند او نیست. این در حالی است که آقای نورتم در سخنان روز جمعه خود تصریحا قبول کرد که این عکس را می‌شناسد هر چند مشخص نکرد که کدام یک از دو نفری است که در این عکس دیده می‌شوند.

او امروز تاکید کرد: "زمان لازم بود تا بررسی کنم و مطمئن شوم که من در این عکس نیستم و حالا کاملا متقاعد شدم که در این عکس من وجود ندارم."

با وجود این آقای نورتم تاکید کرد که او در همان ایام و در جریان یک جشنواره رقص در سن آنتونیو صورتش را سیاه کرده بوده: "حافظه من در مورد آن رویداد کاملا شفاف است و به همین خاطر باور دارم که آن عکس در کتاب سال من نیستم."

آقای نورتم گفته به دنبال طلب بخشش بابت گذشته خود نیست اما اکنون به دنبال "فرصتی هستم که ثابت کنم امروز آنی نیستم که در آن ایام بودم."

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption باراک اوباما هم در سال ۲۰۱۷ به نفع نامزدی رالف نورتم در انتخابات فرمانداری ویرجینیا فعالیت کرده بود

اظهارات امروز آقای نورتم در حالی ایراد شد که او دیروز گفته بود "عمیقا بابت تصمیمی که در آن ایام (۱۹۸۴) گرفته متاسفم آنچه من در این عکس انجام دادم باعث رنجش افراد چه در آن زمان و چه امروز شده است".

این عکس جنجالی که مربوط به کتاب سال ۱۹۸۴ دانشکده پزشکی ویرجینای شرقی است نخستین بار در وبسایت محافظه‌کار بیگ لیگز پالیتیکز منتشر شد.

پس از آن روزنامه ویرجینین-پایلوت آن را در توییتر منتشر کرده و نوشت که آن را از آرشیو کتابخانه دانشکده پزشکی به دست آورده است.

نشریه هافینگتون پست هم نوشته یک مقام دانشکده پزشکی اصالت این عکس را تایید کرده و گفته آن یکی از کتاب سال‌هایی که دانشجویان خودشان تهیه و تدوین و منتشر می‌کردند.

واکنش‌ها چه بوده؟

در تازه‌ترین و مهم‌ترین واکنش دادستان‌کل ایالت ویرجینیا از آقای نورتم خواسته استعفاء دهد. این نخستین مقام رسمی سفیدپوست در ایالت ویرجینیا است که علنا از فرماندار خواسته استعفا دهد.

فراکسیون سیاه‌پوستان مجلس نمایندگان کنگره که اعضای آفریقایی‌تبار این مجلس ایالتی عضو آن هستند هم این عکس را "تهوع‌آور، سزاوار سرزنش و توهین آمیز" ارزیابی کرده‌اند.

جو بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری که گفته می‌شود قصد نامزد شدن برای انتخابات سال آینده در برابر دونالد ترامپ را هم دارد در توییتر از آقای نورتم خواسته استعفاء بدهد.

جو بایدن که امروز (شنبه دوم فوریه) گفته آقای نورتم باید کناره‌گیری کند چرا که دیگر "مشروعیت اخلاقی" برای ماندن در این پست ندارد، خود در ایامی که آقای نورتم برای انتخابات فرمانداری ستاد تشکیل داده بود به نفع او سخنرانی و تبلیغات کرد.

چهار سناتور دموکرات که همگی برای انتخابات سال آینده اعلام نامزدی کرده‌‌اند به طور جداگانه از آقای نورتم خواسته‌اند استعفاء دهد؛ الیزابت وارن، کریستین جیلی‌برند؛ کوری بوکر و کملا هریس.

جولیان کسترو، شهردار تگزاس هم که نامزد انتخابات سال آینده شده به جمع سیاست‌مداران خواستار کناره گیری آقای نورتم پیوسته است.

جمهوری‌خواهان هم چون دموکرات‌ها در برابر آقای نورتم موضع گرفته‌اند و جک ویلسون، دبیرکل این حزب در ایالت ویرجینیا همان دیروز خواستار استعفای فرماندار شد و گفت: "این عکس کلا نامناسب است. اگر هر کدام از این دو مرد که یکی صورتش را سیاه کرده و دیگر ردای ک.ک.ک. برتن دارد فرماندار نورتم باشد، او باید فورا استعفاء دهد. نژادپرستی هیچ جایی در ویرجینیا ندارد."

ویرجینیا یکی از خاستگاه‌های اصلی جنبش جنوب آمریکا در زمان جنگ‌های داخلی این کشور بود. در جریان آن جنگ‌ها، جنوبی‌ها در حمایت از برده‌داری می‌جنگیدند و ویرجینیا یکی از پایتخت‌های اصلی آنها محسوب می‌شد.

در این ایالت هنوز درختانی وجود دارند که شاخه‌های قطور آنها شاهد به دار آویختن سیاهان بوده است.

آخرین واقعه بزرگ نژادپرستانه در این ایالت مربوط به تجمع راست‌گرایان افراطی در شهر شارتولزویل بود که به درگیری با مخالفان چپ‌گرا انجامید و در جریان آن یک زن جوان کشته شد.

رسانه‌های آمریکا ظرف ۲۴ ساعت گذشته این خبر را در راس بولتن‌های خود قرار داده‌اند و برای گزارش لحظه به لحظه تحولات مربوط به آن تیم‌های خبرنگاران را در برابر ساختمان فرمانداری ویرجینیا مستقر کرده‌اند تا در صورت تصمیم آقای نورتم برای استعفا آن را به طور زنده گزارش کنند.