تظاهرات بزرگ در ونزوئلا؛ حامیان مادورو و گوآیدو صف‌آرایی کردند

حوآن گوآیدو (وسط) از مخالفان خواسته خیابان‌ها را ترک نکنند حق نشر عکس Reuters
Image caption حوآن گوآیدو (وسط) از مخالفان خواسته خیابان‌ها را ترک نکنند

ده‌ها هزار نفر از مردم ونزوئلا یک بار دیگر به خیابان‌های کاراکاس، پایتخت، رفتند تا حمایت خود را از حوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی و رهبر مخالفان نشان دهند. همزمان هزاران هوادار دولت هم در راهپیمایی دیگری به سخنان نیکلاس مادورو گوش کردند که گفت "او تنها رئیس جمهور ونزوئلا است."

روز شنبه (دوم فوریه) حوآن گوآیدو از مخالفان خواست که به "تجمع‌های خیابانی" ادامه دهند و آقای مادورو هم به هوادارانش گفت آمریکا برای او "توطئه چیده" است.

حوآن مادورو که خود را رئیس‌جمهوری مشروع ونزوئلا خوانده از سوی آمریکا و چندین کشور در آمریکای لاتین پشتیبانی می‌شود.

آقای مادورو هم از حمایت چین، روسیه، ایران، ترکیه، مکزیک و کوبا برخوردار است.

این رویارویی پس از آن آغاز شد که نیکلاس مادورو رسما سوگند خورد و دور دوم ریاست جمهوری خود را در حالی آغاز کرد که مخالفان انتخابات را مخدوش و ریاست جمهوری او را نامشروع می‌خواندند.

حوآن گوآیدو، رئیس جوان مجلس ملی ونزوئلا همزمان وجاهت قانونی ریاست جمهوری آقای مادورو را زیر سوال برد و گفت مطابق قانون اساسی ونزوئلا، او وظیفه دارد تا زمان انتخابات بعدی ریاست دولت انتقالی را بر عهده بگیرد.

بدین ترتیب، آقای گوآیدو در برابر دهها هزار معترضی که به خیابان‌های کاراکاس آمده بودند سوگند خورد و از آقای مادورو خواست که استعفاء دهد.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Reuters

این رویارویی در دو هفته گذشته بحران سیاسی در ونزوئلا را وارد مرحله جدیدی کرده؛ آمریکا و چند کشور غربی از جمله کانادا و چند کشور درآمریکای لاتین، چون پرو از آقای گوآیدو حمایت کرده‌اند و اتحادیه اروپا هم تا پایان امروز (شنبه دوم فوریه) به آقای مادورو فرصت داده بود که انتخابات مجدد برگزار کند.

در برابر روسیه، چین، ایران، ترکیه، کوبا و مکزیک همچنان آقای مادورو را تنها رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می‌شناسند و از او حمایت می‌کنند.

دونالد ترامپ حتی تلفنی با حوآن گوآیدو صحبت کرده و تلاش دارد درآمدها نفتی و ارزی دولت آقای مادورو را متوقف کند.

کاخ سفید حتی گفته تمام گزینه‌ها علیه آقای مادورو را روی میز گذاشته و تهدید کرده که اگر امنیت جانی دیپلمات های خود در کاراکاس و یا حوآن گوآیدو تامین نشود عواقب سختی برای آقای مادورو خواهد داشت.

تازه‌ترین تحولات چیست؟

امروز یکی از ژنرال‌های عالیرتبه نیروی هوایی ونزوئلا با انتشار ویدئویی به صف مخالفان پیوست و نیکلاس مادورو را دیکتاتور خواند.

اما رئیس ارتش با "خیانت‌کار" خواندن فرانسیسکو یانز، این ژنرال نیروی هوایی گفته او به این علت به مخالفان پیوسته که پدرش به علت فساد مالی تحت محاکمه است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای مادورو مخالفان را به تدارک کودتا متهم کرده است

در مقابل، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا ضمن حمایت از ژنرال یانز از مابقی ارتشیان ونزوئلا خواسته که به او بپیوندند.

ارتش تا این لحظه پشت نیکلاس مادورو ایستاده و امروز هم در میان تظاهرات حامیان دولت صدها نفر با لباس‌های خاکی ساده دیده شدند که ممکن است از ارتشیان یا نیروهای لباس شخصی حامی آقای مادورو بوده باشند.

آقای گوآیدو هم مدعی شده که یک جلسه محرمانه با فرماندهان ارتش داشته تا از آنها بخواهد که به مخالفان نیکلاس مادورو بپیوندند.

آقای گوآیدو همچنان گفته که با مقام‌های چین گفتگو داشته تا بلکه حمایت آنها را جلب کند.

روزنامه مرنینگ استار جنوب چین به نقل از آقای گوآیدو نوشته او خواستار "رابطه سازنده و سودمند دو طرفه" میان چین و ونزوئلا است و مایل به برقراری گفتگو با پکن است.