پاپ فرانسیس برای دیداری تاریخی وارد امارات متحده عربی ‌شد

Pope Francis meets Abu Dhabi"s Crown Prince Mohammed bin Zayed Al-Nahyan حق نشر عکس Reuters
Image caption ولیعهد ابوظبی به استقبال پاپ رفت

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه برای شرکت در یک کنفرانس بین‌ ادیان، وارد امارات متحده عربی شده است. این نخستین بار است که یک پاپ پایش را در شبه جزیره عربستان می‌گذارد.

هواپیمای او در ابوظبی به زمین نشست، جایی که شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد، به استقبال او رفت.

او در روز سه‌شنبه، مراسم دعای کلیسای کاتولیک را اجرا می‌کند که انتظار می‌رود جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر در آن شرکت کنند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که پاپ فرانسیس، از منتقدین جنگ یمن است. امارات در این جنگ در چارچوب یک ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی شرکت دارد.

پاپ فرانسیس پیش از شروع این سفر نسبت به جنگ یمن ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "مردم یمن از این مناقشه طولانی خسته اند و کودکان خیلی زیادی از گرسنگی رنج می برند اما نمی توانند به انبارهای غذا دسترسی داشته باشند. صدای فریاد این کودکان و والدین آنها به گوش پروردگار می رسد."

مساله جنگ یمن و اشاره احتمالی به این موضوع یا سکوت درباره آن در دوران حضور پاپ در امارات، از جمله موضوعاتی است که با حساسیت توسط رسانه‌ها دنبال خواهد شد.

او سال گذشته هم از جامعه بین‌المللی خواسته بود تا از خرابتر شدن بحران انسانی یمن جلوگیری کنند.

رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان سفرش به ابوظبی، با شیخ احمد الطیب، امام جماعت مسجد الازهر قاهره ملاقات خواهد کرد که از عالی‌رتبه‌ترین رهبران مذهبی مسلمانان سنی محسوب می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شیخ احمد الطیب، امام جماعت مسجد الازهر قاهره، یکی از مهم‌ترین رهبران مذهبی مسلمانان سنی در جهان با پاپ ملاقات می‌کند

در حال حاضر حدود یک میلیون مسیحی کاتولیک در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند. اکثر این جمعیت، کسانی هستند که از کشورهای فیلیپین و هند به امارات رفته‌اند.

پاپ فرانسیس در پیامی ویدئویی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد، سفر خود به امارات را "فصلی تازه در روابط میان مناطق" توصیف کرد و گفت که بسیار از این سفر خوشحال است.

او گفت: "ایمان به خدا، اتحادآور است، نه جداکننده. ما را به رغم اختلافاتمان به هم نزدیکتر می‌کند و ما را از دشمنی و بیزاری دور می‌کند."

پاپ همچنین امارات را به عنوان سرزمینی که در تلاش است تا به "مدل همزیستی، برادری انسانی و محل تلاقی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها" تبدیل شود، ستایش کرد.

امارات متحده عربی، نزدیکترین کشور به عربستان سعودی در منطقه است که سخت‌گیری‌های فوق‌العاده‌ای برای غیرمسلمانان از جمله مسیحیان در آن حاکم است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption امارات متحده عربی محل زندگی حدود یک میلیون کاتولیک است