آمریکا شمار سربازان در مرز مکزیک را افزایش می‌دهد

Soldiers from the Kentucky-based 19th Engineer Battalion install barbed and concertina-wire in Laredo, Texas, on November 17, 2018 حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمک سربازان به نصب سیم خاردار در مرز

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده که قصد اعزام دو هزار سرباز دیگر به مرز این کشور با مکزیک را دارد.

به این ترتیب شمار سربازان مستقر شده در مرز جنوبی آمریکا به ۴۳۰۰ خواهد رسید.

پنتاگون گفت وظیفه سربازان کمک به ماموران گشت مرزی، نصب بیش از ۲۰۰ کیلومتر سیم خاردار در مرز و زیر نظر گرفته ناحیه مرزی خواهد بود.

این تصمیم درحالی اعلام می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مشغول نبرد با کنگره بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی است.

او می گوید که چنین اقدامی برای جلوگیری از مهاجرت قانونی ضروری است.

پافشاری آقای ترامپ بر اینکه مجلس نمایندگان، که اکنون در کنترل دمکرات هاست، در بودجه سال جدید ۵.۷ میلیارد دلار به ساخت دیوار مرزی اختصاص دهد به طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا منجر شد.

او ماه پیش به توافقی موقتی برای بازگشایی دولت رسید اما تهدید کرد که اگر خواسته اش برآورده نشود تعطیلی دیگری در راه است یا برای ساختن دیوار وضعیت اضطراری اعلام خواهد کرد. توافق جاری با مجلس نمایندگان روز ۱۵ فوریه به پایان می رسد.

انتظار می رود آقای ترامپ موضوع را در سخنرانی سالانه کنگره مطرح کند.

حق نشر عکس Getty Images

تازه ترین اقدام دولت آمریکا

پنتاگون گفت که ۳۷۵۰ سرباز دیگر به مرز اعزام خواهند شد، هرچند بسیاری از آنها جایگزین نیروهایی می شوند که از قبل آنجا بوده اند. اولین استقرار در ماه نوامبر انجام شده بود.

در بیانیه پنتاگون آمده است: "یگان های تازه برای ۹۰ روز مستقر می شوند و ما به ارزیابی ترکیب نیروی مورد نیاز برای برآورده کردن ماموریت حفاظت از مرز و ایمن کردن آن ادامه می دهیم."

آقای ترامپ پنجشنبه قبل در توییتی نوشت که نیروهای تازه برای جلوگیری از ورود یک "کاروان" مهاجران که به گفته او قصد "تهاجم" به آمریکا را دارند اعزام خواهند شد.

او با تکرار این ادعا در روز یکشنبه بار دیگر نوشت: "اگر دیواری نباشد امنیت هم نخواهد بود."

آقای ترامپ مکررا وضعیت در مرز مکزیک را "بحرانی" توصیف کرده، هرچند منتقدانش می گویند که استفاده از نیروهای نظامی در مرز یک بازی سیاسی است.

با این حال او اولین رئیس جمهوری نیست که به مرز جنوبی کشور نیرو اعزام می کند. باراک اوباما ۱۲۰۰ سرباز گارد ملی را به آنجا فرستاد و جورج دبلیو بوش هم ۶۰۰۰ سرباز برای کمک به گشت مرزی مستقر کرد.

حق نشر عکس Getty Images

در مرز جنوبی چه می گذرد؟

مقام ها در تگزاس اخیرا فاش کردند که نه مهاجر که در یک بازداشتگاه مهاجران در اعتصاب غذا بودند را به اجبار تغذیه کرده اند.

مقام های سازمان مهاجرت از لوله های پلاستیکی از طریق بینی به این افراد غذا رسانده اند، اما بستگان آنها می گویند این باعث خونریزی شدید بینی و استفراغ شده است.

این بازداشتی ها در اعتراض به شرایط نگهداری خود در مرکزی در شهر الپاسو که به درخواست های پناهندگی رسیدگی می کند اعتصاب کردند.

سازمان اعمال مقررات مهاجرت و گمرک آمریکا (آی سی ای) می گوید که ماه پیش یک قاضی فدرال اجازه تغذیه اجباری این گروه را صادر کرده بود.

بیشتر بخوانید: