اتحادیه اروپا: برنامه موشکی ایران مایه نگرانی جدی ماست

اتحادیه اروپا از ایران خواسته انتقال مواد و تکنولوژی ساخت موشک به کشورها و گروهای خارجی را متوقف کند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption اتحادیه اروپا از ایران خواسته انتقال مواد و تکنولوژی ساخت موشک به کشورها و گروهای خارجی را متوقف کند.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای رسمی از فعالیت‌های موشکی ایران، به‌ویژه در زمینه موشک‌های قاره‌پیما ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف این فعالیت‌ها شده است.

در این بیانیه درعین حال از فعالیت‌های نظامی ایران در خاورمیانه انتقاد شده و از ایران خواسته شده از طرح سازمان ملل متحد در موازات قطعنامه ۲۵۵۲ شورای امنیت برای برقراری صلح در سوریه کاملا حمایت کند.

اتحادیه اروپا در موضع مشترک خود در قبال ایران از پایبندی خود و ایران به برجام و لزوم ادامه اجرای تعهدات دو طرف صحبت کرده اما نگرانی‌های خود را درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران پررنگ کرده است.

در این بیانیه درباره برنامه موشکی ایران آمده است آزمایش‌های موشکی ایران با قطعنامه ۲۳۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد منافات دارند و ادامه تلاش‌های ایران برای افزایش برد و توانایی موشک‌هایش در کنار افزایش تعداد آزمایش‌های موشکی این کشور هم بی‌اعتمادی به تهران را عمیق‌تر می‌کند و هم در بی‌ثباتی منطقه موثر است.

اتحادیه اروپا در این ارتباط از ایران خواسته است برای عمل به تمام قطعنامه‌های مرتبط با انتقال مواد و تکنولوژی ساخت موشک به کشورها و یا گروه‌های خارجی را تمام گام‌های لازم را بردارد.

بر اساس این بیانیه نقش نظامی ایران و ادامه حضور نیروهای این کشور در سوریه مایه نگرانی جدی اتحادیه اروپاست و از ایران خواسته شده ضمن حمایت تمام عیار از قطعنامه ۲۵۵۲ شورای امنیت درباره سوریه، از نفوذ خود در حکومت بشار اسد برای رسیدن به اهداف این قطعنامه استفاده کند.

در عین حال از ایران خواسته شده به عنوان یکی از ضامن‌های توافق آستانه از پایان مخاصمات در سوریه، و دسترسی کامل نهادهای امدادرسانی به تمام مناطق سوریه به ویژه ادلب اطمینان پیدا کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه در بخارست پس از رونمایی از سازوکار اینستکس

گروه ویژه اقدام مالی

اتحادیه اروپا در موضع‌گیری تازه خود از توسعه روابط اروپا و ایران در حوزه منافع مشترک دو طرف حمایت کرده و با استقبال از اصلاحاتی که ایران از سال ۲۰۱۶ تاکنون انجام داده از تهران خواسته است قوانین لازم برای اجرای تعهداتش درقبال گروه ویژه اقدام مالی یا اف.ای.تی.اف را تصویب و اجرایی کند.

سرنوشت دو لایحه باقیمانده از لوایح مربوط به اف.ای.تی.اف از داغ‌ترین موضوعات سیاست داخلی/خارجی ایران در هفته‌های گذشته است.

بعد از مدت‌ها تاخیر در اجرای سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای ایران، که عملا ضمانت اتحادیه اروپا برای اجرایی ماندن برجام درپی خروج آمریکا از این توافق است، سرانجام ۴ روز پیش طرح "اینستکس" توسط اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری ایران اعلام شد.

قرار است این موسسه مثل یک نهاد واسطه بین شرکت‌های تجاری و ایران عمل کند تا داد و ستدهای مالی بین طرفین با واحد پول غیر دلار و خارج از سایه تحریم‌های آمریکا علیه تهران صورت گیرد.

با وجود این سه وزیر خارجه اروپا آغاز فعالیت اینستکس را منوط به انجام "کارهای بیشتر" کرده‌اند و گفته‌اند این کارها در چارچوب استانداردهای بین‌المللی پیگیری می‌شود و به همین دلیل ملاحظه‌های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مد نظر قرار می‌گیرد.

دو موضوعی که جزو تعهدات ایران در اصلاح قوانین مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است. به این ترتیب دوباره توپ در زمین تهران است که دو لایحه باقی‌مانده از لوایح مربوط به اف ای تی اف را تصویب کند.

موضع ایران

روز دوشنبه علی نجفی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به نقل از وزیر خارجه کشور اینستکس را گام مثبت و اولیه از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ منافع ایران در برجام خواند اما تاکید کرد ایران ارتباط اینستکس با اف ای تی اف را نمی‌پذیرد.

علی نجفی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، در پی برگزاری جلسه این کمیسیون با حضور وزیر خارجه و معاونان و مدیران وزارت اقتصاد و مسئولان بانک مرکزی برای بررسی و تبادل نظر پیرامون موضوع کانال مبادلات تجاری موسوم اینستکس صحبت می‌کرد.

همزمان رئیس قوه قضائیه ایران شروط اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن اینستکس را "تحقیرآمیز" خوانده و گفته "به بهای باز شدن یک آبراهه کوچک نظیر اینستکس، تن به هر خواسته ای نخواهیم داد".

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران گفته است "کشورهایی که در مقابل رذالت آمریکا در خروج از برجام، مدعی پایبندی به این توافق بودند، اقداماتشان محدود به "اینستکس" شده و حسب گزارش ها دو شرط عجیب نیز گذاشته اند؛ یکی اینکه ایران به اف ای تی اف بپیوندد و دیگری آنکه در زمینه موشکی وارد مذاکره شود. لازم است این کشورها بدانند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت و به بهای باز شدن یک آبراهه کوچک نظیر اینستکس، تن به هر خواسته ای نخواهیم داد".

مطالب مرتبط