مفتی اعظم الازهر: مسلمانان پذیرای مسیحیان باشند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و شیخ احمد طیب مفتی اعظم دانشگاه الازهر سند "برادری انسان برای صلح جهانی و زندگی جمعی" را دوشنبه شب در ابوظبی امضا کردند. حق نشر عکس EPA
Image caption پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و شیخ احمد طیب مفتی اعظم دانشگاه الازهر سند "برادری انسان برای صلح جهانی و زندگی جمعی" را دوشنبه شب در ابوظبی امضا کردند.

مفتی اعظم دانشگاه الازهر مصر، از مسلمانان خواست "پذیرای مسیحیان منطقه" باشند.

شیخ احمد طیب، مفتی اعظم این دانشگاه در ملاقات بین‌الادیانی که پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در آن شرکت داشت مسیحیان را "همراهان مسلمانان" خواند و از مسلمانان کشورهای غربی خواست با حفظ هویت خود با جوامع کشورهای میزبان یکی شوند.

پاپ فرانسیس در سخنرانی خود در امارات متحده عربی خواستار توقف جنگ در خاورمیانه شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان که در اولین سفر رسمی خود به شبه جزیره عربی به سر می‌برد در سخنرانی خود گفت: "تبعات خشونت‌ها در سوریه، یمن، عراق و لیبی قابل مشاهد است."

امارات متحده عربی بخشی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برای جنگ در یمن است که به پدیدار شدن بدترین بحران انسانی جهان در یمن منجر شده است.

شیخ احمد و پاپ فرانسیس دوشنبه شب در ابوظبی بعد از امضای "سند برادری انسان‌ها برای صلح جهانی و زندگی جمعی" در میان نمایندگان و رهبران مذهبی سخنرانی کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پاپ یکشنبه وارد امارات متحده عربی شد

این سند از رهبران جهان می‌خواهد برای اشاعه فرهنگ مدارا با یکدیگر همکاری کنند و هر چه زودتر "ریختن خون بی‌گناهان را متوقف کنند و به جنگ، نابودی محیط زیست و سقوط اخلاقی و فرهنگی جهان پایان دهند."

این سند در عین حال "توجیه خشونت به نام خداوند" را به شدت محکوم کرده و در آن آمده است "خداوند بزرگ نیازی به دفاع ندارد و نمی‌خواهد از نام او برای ارعاب مردم استفاده شود."

در سال‌های اخیر مسیحیان در کنار اعضای اقلیت‌های مذهبی دیگر مرتبا هدف حمله اسلام‌گرایان افراطی در کشورهای خاورمیانه قرار گرفته‌اند. این عده درعین‌حال با تبعیض حقوقی و اجتماعی و محدودیت‌ در انجام امور مذهبی خود مواجه هستند.

شیخ احمد در سخنرانی خود خطاب به مسیحیان خاورمیانه گفت بهتر است نام "اقلیت" برخود نگذارند و افزود: "شما اقلیت نیستید. شما از هر جهت شهروند محسوب می‌شوید پس بگذارید کلمه "اقلیت" را کنار بگذاریم. شما شهروندانی بهره‌مند از تمام حقوق هستید. پیوند میان ما سنگیست که هر طرحی را برای جدایی انداختن میان ما درهم‌می‌شکند."

او خطاب به مسلمانان مقیم کشورهای غربی گفت اگر در امور مذهبی خود با مشکلی روبرو هستند باید با گفتگو با رهبران مذهبی خود مشکلشان را حل کنند.