بحران ونزوئلا؛ رهبر مخالفان احتمال بروز جنگ داخلی را رد کرد

خوان گوایدو خودش را رئیس جمهوری موقت اعلام کرده و از حمایت آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین برخوردار است حق نشر عکس Reuters
Image caption خوان گوایدو خودش را رئیس جمهوری موقت اعلام کرده و از حمایت آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین برخوردار است

تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین موسوم به گروه "لیما" خواستار انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در ونزوئلا شده‌اند. این کشورها و همچنین کانادا از ارتش ونزوئلا خواسته‌اند که از خوان گوایدو، رهبر مخالفان، حمایت کند.

این گروه بیانیه‌ای هفده ماده‌ای را در اجلاسی در اوتاوای کانادا اعلام کردند. گروه لیما در سال ۲۰۱۷ و با هدف کمک به حل بحران ونزوئلا تشکیل شد. براساس گزارشها سه کشور مکزیک، گویان و سنت‌لوسیا که از اعضای این گروه هستند از این بیانیه حمایت نکردند.

همزمان خوان گوایدو، هشدار نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، مبنی بر احتمال بروز جنگ داخلی را بی‌اساس دانسته است.

آقای گوایدو دیروز دوشنبه (۴ فوریه) طی نطقی در واکنش به اظهارات آقای مادورو درباره احتمال جنگ داخلی گفت: "احتمال جنگ داخلی در ونزوئلا وجود ندارد. این (حرف) ساخته و پرداخته مادورو است."

او همچنین، بدون ارائه مدرک مشخصی، دولت مادورو را متهم کرد که قصد دارد بیش از یک میلیارد دلار از دارایی های عمومی را به اوروگوئه منتقل کند.

آقای مادورو روز یکشنبه (۳ فوریه) در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا بحران سیاسی جاری می‌تواند به جنگ داخلی منجر شود گفت: "هیچ کس نمی تواند با اطمینان به این سوال پاسخ بدهد."

او افزود: "همه چیز بستگی به میزان حماقت و ستیزه‌جویی امپراتوری شمالی (ایالات متحده آمریکا) و متحدان غربی اش دارد."

نیکلاس مادورو گفت: "ما خواهان آن هستیم که کسی در امور داخلی ما مداخله نکند... و ما برای دفاع از کشور خود آماده می شویم."

به نظر می‌رسد فشارهای بین المللی بر نیکلاس مادورو برای کنار رفتن از قدرت در حال افزایش باشد.

حق نشر عکس AFP

فرانسه، بریتانیا، آلمان، اسپانیا و ۱۳ کشور اروپایی دیگر دوشنبه اعلام کردند که با گذشت مهلت برگزاری انتخابات زودهنگام، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت، به رسمیت می‌شناسند.

در این روز از جمله امانوئل مکرون رئیس دولت فرانسه و پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا خواستار انتخابات دمکراتیک در ونزوئلا شدند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با استقبال از این تصمیم کشورهای اروپایی، خواهان حمایت همه کشورها از خوان گوایدو شد.

آقای پمپئو در بیانیه خود همچنین از نیروهای نظامی و امنیتی ونزوئلا خواست که با چرخش به سوی اردوی مخالفان "از قانون اساسی و همه شهروندان ونزوئلا از جمله رئیس جمهوری موقت خوان گوایدو و خانواده او، و نیز شهروندان آمریکا و سایر شهروندان خارجی در ونزوئلا محافظت بکنند."

در میان اروپایی ها به خصوص دولت اسپانیا به شدت از نیکلاس مادورو انتقاد کرده. اسپانیا یکی از مقاصد بزرگ مهاجران از ونزوئلاست و براساس آماری که سازمان ملل تهیه کرده بیش از ۲۰۰ هزار ونزوئلایی که از شرایط وخیم این کشور فرار می کنند به اسپانیا رفته اند. کل آمار کسانی که این کشور رو از زمان شروع بحران اقتصادی در سال ۲۰۱۴ کشور رو ترک کرده اند سه میلیون تخمین زده می شود.

یک سخنگوی دولت ونزوئلا در واکنش اروپایی ها را متهم کرد که با پیوستن به آمریکا "قصد ساقط کردن دولت مشروع این کشور را دارند."

از طرف دیگر، کانادا از اختصاص ۴۰ میلیون دلار (آمریکا) برای کمک های بشردوستانه به مردم ونزوئلا، از جمله بیش از سه میلیون ونزوئلایی که به کشورهای دیگر پناهنده شده اند، خبر داده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، گفت: "مردم ونزوئلا به پس گرفتن آزادی خود خیلی نزدیک شده اند."

آقای ترودو روز دوشنبه میزبان مقامات ارشد گروه لیما - متشکل از کشورهای آمریکا لاتین و کانادا - بود. اعضای این گروه به استثنای مکزیک از خوان گوایدو حمایت می کنند.

روز دوشنبه ۱۱ کشور از میان ۱۴ کشور عضو گروه لیما که در سال ۲۰۱۷ برای یافتن راه حلی برای پایان بحران ونزوئلا تشکیل شده بود و عمدتا متشکل از کشورهای آمریکای لاتین به علاوه کاناداست، بر انتقال صلح آمیز قدرت با شیوه های سیاسی و دیپلماتیک بدون توسل به زور تاکید کردند.

به علاوه این گروه در نشست خود در اتاوا، "دولت مشروع ونزئلا" تحت رهبری خوان گوایدو را به عضویت پذیرفت.

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا گفت تاکنون ۳۴ کشور جهان آقای گوایدو را تا زمان برگزاری انتخابات به رسمیت شناخته اند. او از کل جامعه بین المللی خواست دارایی های "رژیم دیکتاتوری" آقای مادورو را مسدود کنند تا در اختیار دولت موقت قرار گیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ می گوید حاضر به مذاکره با نیکلاس مادورو نیست

فشار دیپلماتیک اروپا

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، در شبکه توییتر نوشت که با گذشت ضرب‌الاجل هشت روزه کشورهای اروپایی به نیکلاس مادورو برای اعلام انتخابات زودهنگام، "بریتانیا در کنار متحدان اروپایی خود اکنون خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور قانونی موقت به رسمیت می‌شناسد."

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، هم با اعلام شناسایی آقای گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت، خواهان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در ونزوئلا شد.

فرانسه هم گفت برای آقای گوایدو این حق را قائل است که انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در ونزوئلا برگزار کند.

دولت‌های دانمارک، سوئد و اتریش نیز خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

نیکلاس مادورو ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی برای اعلام انتخابات زودهنگام را رد کرده و درباره دخالت خارجی در بحران سیاسی ونزوئلا هشدار داده بود. ایران، ترکیه و روسیه از جمله کشورهایی هستند که از دولت آقای مادورو حمایت می کنند.

آقای گوایدو روز یکشنبه گفت که برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا یک ائتلاف بین‌المللی تشکیل می‌دهد اما آقای مادورو او را به برنامه‌ریزی برای کودتا علیه خود با کمک دولت‌های خارجی متهم کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی بی اس کشورش گفت که اقدام نظامی "یک گزینه" او در قبال بحران ونزوئلاست. او تاکید کرد که حاضر به مذاکره با نیکلاس مادورو نیست و چند ماه پیش پیشنهاد دیدار با وی را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهور ونزوئلا: همه چیز بستگی به سطح حماقت و خصومت امپراتوری شمالی (آمریکا) و متحدان غربی‌اش دارد

آقای مادورو روز یکشنبه هشدار داد که آمریکا با چنین دخالتی کشورش را درگیر جنگی مانند ویتنام خواهد کرد.

او گفت: "دونالد ترامپ! تمامش کن. داری اشتباهی می‌کنی که دستانت را به خون آغشته خواهد کرد و ریاست جمهوری را با دستنی خون‌آلود ترک خواهی کرد... بیا به یکدیگر احترام بگذاریم، یا این که می‌خواهی یک ویتنام دیگر در آمریکای لاتین تکرار کنی؟"

روز شنبه هزاران نفر از حامیان نیکلاس مادورو و همین طور خوان گوایدو در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا به خیابان‌ها آمدند.

آقای مادور حمایت ارتش ونزوئلا را حفظ کرده اما پیش از راهپیمایی روز شنبه یکی از ژنرال‌های نیروهای هوایی ونزوئلا به خوان گوایدو اعلام وفاداری کرد.

آقای گوایدو می‌گوید برای جلب حمایت ارتش در حال ملاقات‌های شخصی با فرماندهان نظامی است. او گفته به سراغ دولت چین هم رفته که مهم‌ترین حامی خارجی آقای مادورو محسوب می‌شود.