ده‌ها هزار مسیحی و مسلمان در مراسم عشای ربانی پاپ در امارات شرکت کردند

پاپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption پاپ مراسم عشای ربانی را در استادیوم ورزشی زاید در ابوظبی برگزار کرد

پاپ مراسم عشای ربانی را با حضور چند هزار مسیحی کاتولیک و مسلمان در امارات متحده عربی برگزار کرده است.

این مراسم روز سه‌شنبه، ١٦ بهمن (٥ فوریه) در استادیوم ورزشی زاید در ابوظبی، پایتخت امارات، برگزار شد و به گفته مقامات محلی، بیش از یکصد و بیست هزار تن از جمله چند هزار نفر از مسلمانان این کشور در این مراسم حضور داشتند. تعدادی از مقامات امارت از جمله حاضران در مراسم عشای ربانی بودند.

پاپ فرانسیس اولین رهبر کلیسای کاتولیک است که به شبه‌جزیره عرب سفر کرده است. عربستان سعودی، بزرگترین کشور جزیرةالعرب و خاستگاه دین اسلام در همسایگی امارات واقع است.

هدف پاپ از این سفر "پیشبرد گفتگوی بین ادیان" عنوان شده و او روز گذشته با مفتی اعظم دانشگاه الازهر مصر، که از شخصیت‌های برجسته دینی در جهان اسلام است دیدار و گفتگو کرد. مفتی اعظم الازهر برای ملاقات با رهبر کلیسای کاتولیک به امارت سفر کرد.

اکثر کاتولیک‌های مقیم امارات از شهروندان کشورهایی مانند فیلیپین و هند هستند که برای تامین نیروی کار مورد نیاز امارات به این کشور رفته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تعداد شرکت کنندگان در مراسم عشای ربانی را بیش از یکصد و بیست هزار نفر برآورد کرده‌اند

پاپ در این مراسم خطاب به کارگران مهاجر گفت که "قطعا زندگی دور از وطن، دور از محبت کسانی که دوستشان دارید و شاید عدم اطمینان از آینده برای شما آسان نیست" و به آنان توصیه کرد که از زندگی آنتونی راهب، از قدیسان مسیحی و پایه‌گذار جوامع رهبانی در بیابان درس بگیرند.

پاپ سوار بر یک جیپ روباز وارد استادیوم شد و از میان انبوه جمعیت گذشت در حالیکه بسیاری از حاضران پرچم‌های سفید و زرد واتیکان در دست و کلاه‌های ورزشی با نشانه ویژه این سفر بر سر داشتند.

سازمان‌دهندگان این مراسم گفته بودند که انتظار می‌رود کاتولیک‌هایی از حدود یکصد ملیت مختلف برای دیدن پاپ در مراسم روز سه‌شنبه حضور یابند.

پاپ، که متولد آرژانتین است، این مراسم را به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی اجرا کرد که مورد استفاده بسیاری از کارگران مهاجر در امارات است.

پاپ روز یکشنبه (۳ فوریه/۱۴ بهمن) به دعوت ولیعهد ابوظبی به امارات سفر کرد و پیش از این در سخنانی، جنگ در منطقه از جمله در یمن را محکوم دانست و خواستار یافتن راه‌های صلح‌آمیز برای حل اختلافات شد. امارات عضو ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است که در جنگ یمن شرکت دارد.

پاپ همچنین خواستار دوستی و همکاری مسیحیان و مسلمانان شد.

اگرچه به گفته ناظران، امارات در میان کشورهای منطقه نسبت به پیروان سایر ادیان مداراگری بیشتری دارد، اما برگزاری مراسم مذهبی بدون اطلاع مقامات و همچنین تبلیغ دینی غیرمسلمانان در این کشور ممنوع است.

در امارات تعدادی کلیسای متعلق به فرقه‌های مسیحی از جمله کاتولیک‌ها فعالیت دارند اما کاتولیک‌های مقیم امارات تعداد کلیساهای موجود را جوابگوی جمعیت کاتولیک مقیم امارات نمی‌دانند و انتظار دارند با پیشتیبانی پاپ، کلیساهای بیشتری در این کشور ساخته شود.

برخی نویسندگان منطقه سفر پاپ را تحولی مثبت ارزیابی کرده و گفته‌اند پس از چندین دهه تعصب دینی، لازم است کشورهای منطقه فضای مناسبی را برای پیشبرد مماشات دینی و ترغیب گفتگوی بین پیروان ادیان مختلف فراهم آورند.

حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس EPA
Image caption پاپ هنگام ورود به استادیوم محل برگزاری عشای ربانی