ده نفر در آتش‌سوزی 'عمدی' یک برج مسکونی در پاریس کشته شدند

آتش‌سوزی در پاریس حق نشر عکس AFP
Image caption شعله های آتش خیلی سریع به بخش‌های دیگر ساختمان سرایت کرد اما ماموران پس از چند ساعت موفق به کنترل آتش شدند

به گفته مقامات شهر پاریس، ۱۰ نفر از جمله یک کودک در حادثه آتش‌سوزی در یک ساختمان مسکونی هشت‌طبقه در جنوب غرب این شهر کشته شدند.

مسئولان اداره آتش‌نشانی پاریس اعلام کرده که در اثر این حادثه بیش از سی نفر از جمله شش مامور آتش‌نشان نیز مجروح شده‌اند که حال یک نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

دادستان پاریس اعلام کرده است که این آتش‌سوزی احتمالا عمدی بوده است. پلیس پاریس هم از بازداشت یک زن دراین رابطه خبر داده است.

به گفته مقام‌‎های قضایی پاریس این زن مشکلات روانی داشته و ساکنان ساختمان شاهد بگومگوی او با یکی از همسایه‌ها درباره صدای بلند موسیقی بودند و شنیده بودند که او تهدید کرده که ساختمان را به آتش خواهد کشید.

دراین آتش‌سوزی مرگبار که در اولین ساعات بامداد سه‌شنبه ۵ فوریه (۱۶ بهمن) رخ داد، ماموران حدود ۵۰ نفر از ساکنان را از داخل ساختمان نجات دادند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در پیامی با ستودن شجاعت ماموران آتش‌نشانی گفت که کشور فرانسه امروز صبح "با یک اتفاق غم‌انگیز بیدار شده است."

این ساختمان در محله پاریس ۱۶ و در نزدیکی ورزشگاه پارک د پرنس پاریس و در یکی از خیابان‌های پرطرفدار شهر قرار دارد.

حق نشر عکس B Moser
Image caption ماموران آتش‌نشانی در حال بیرون آوردن یکی از ساکنان ساختمان. این حادثه از مرگبارترین آتش‌سوزی‌های پاریس در سال‌های اخیر بوده است

چه اتفاقی افتاد؟

کمی پس از ساعت یک نیمه‌شب، آتش از طبقه دوم این ساختمان که در سال‌های ۱۹۷۰ میلادی ساخته شده بود، به سرعت به همه بخش‌های آن سرایت کرد. بسیاری از ساکنان برای فرار از شعله‌های آتش و دود به پشت بام پناه بردند.

یکی از ساکنان ساختمان به تلویزیون فرانسه گفت: "زنگ خطر آتش ساعت ۱۲ و نیم نیمه شب به صدا در آمد، دود همه جا را گرفته بود. من در طبقه هشتم زندگی می‌کنم، بالاترین طبقه. از بالکن‌های مختلف سعی کردم فرار کنم. اما یک جا گیر افتادم. بقیه هم به بالای ساختمان آمده بودند تا از شعله‌های آتش فرار کنند."

حدود ۲۵۰ مامور آتش‌نشانی در محل آتش‌سوزی حاضر شدند تا ساکنانی که در روی پشت بام گیر افتاده بودند را نجات دهند.

آتش پس از پنج ساعت عملیات ماموران آتش‌نشانی خاموش شد اما سخنگوی آتش‌نشانی به خبرگزاری فرانسه گفت که آمار قربانیان حادثه احتمالا افزایش پیدا خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption در ابتدا مشخص نبود که چه چیزی باعت آتش‌سوزی شده است

موضوعات مرتبط