تاکید وزیر خارجه روسیه بر تهدیدهای ستیزه‌جویان افغانستان به تاجیکستان

سرگئی لاوروف
Image caption سفر آقای لاوروف به کشور های آسیای میانه در حالی برگزار می شود که گزارشهایی در باره میزبانی مسکو از شرکت طالبان در کنفرانسی در مسکو منتشر شده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه‌، ۵ فوریه بعد از دیدار و گفتگو با مقامات تاجیکستان در شهر دوشنبه، پایتخت، گفت که با توجه به تهدیدهایی که از افغانستان منشأ می‌گیرند، کشورش به نوسازی ارتش تاجیکستان و تحکیم حفاظت از مرزهای این کشورکمک خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه شام روز دوشنبه، ۴ فوریه در ادامه‌ دیدارش از سه کشور آسیای میانه از شهر بشکیک، پایتخت قرقیزستان وارد شهر دوشنبه شد.

سراج‌الدین مهر‌الدین، وزیر خارجه تاجیکستان نیز به علاقه‌مندی کشورش برای تقویت همکاریهای نظامی و فنی با روسیه تأکید کرد. به گفته سراج‌الدین مهر‌الدین در دیدار او با سرگئی لاوروف توجه ویژه به وضع سیاسی و نظامی افغانستان و تهدیدهای امنیتی از قلمرو این کشور همسایه مورد تبادل نظر قرار گرفت.

به گفته آقای مهر‌الدین، "در این رابطه تاجیکستان به تحکیم منبعده همکاریها در بخشهای نظامی و نظامی و فنی با روسیه منفعتدار" است.

به گزارش سایت ریاست جمهوری تاجیکستان امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در دیدارش با وزیر خارجه روسیه، گفته که رشد روابط با روسیه در سیاست خارجی کشورش موقع خاص دارد. در این دیدار مسائل مربوط به همکاریهای دوجانبه در بخشهای تجارت، اقتصاد، نظامی، مهاجرت، آموزش و پرورش و فرهنگ بررسی شده است.

دفتر مطبوعات رئیس جمهور تاجیکستان خبر داده است که مقامات دو کشور در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، افراطگرایی، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته فراملی ، حفظ مرز دولتی و اجرای برنامه نوسازی نیروهای مسلح تاجیکستان گفتگوی سودمندی داشته‌اند.

روسیه در زمینه همکاریهای نظامی از شریکان اصلی تاجیکستان محسوب می‌شود و این دو همدیگر را شریک استراتژیک می‌نامند.

روسیه هفت سال پیش در ازاء تمدید مهلت حضور پایگاه نظامی‌اش در تاجیکستان تا سال ۲۰۴۲، برای نوسازی ارتش این جمهوری آسیای میانه‌ به مبلغ صدها میلیون دلار اسلحه و مهمات جدید نظامی وعده کرده بود. اما این برنامه تا حالا به طور کامل اجرا نشده است.

روسیه در تاجیکستان یک پایگاه نظامی با هفت هزار سرباز و افسر دارد که بزرگترین پایگاه نظامی نیروهای مسلح روسیه در خارج از این کشور است.

روز دوشنبه، ۴ فوریه سرگئی لاوروف ، وزیر خارجه روسیه در شهر بشکیک هم موضوع تأسیس پایگاه نظامی دوم روسیه در آن کشور را با مقامات قرقیزستان بررسی کرده بود.

وعده نو روسیه برای کمک در نوسازی ارتش تاجیکستان و تقویت حفاظت از مرز این کشور با افغانستان در حالیست که اخیراً از افزایش نگرانیها ازبابت حضور پیکارجویان نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در مناطق مرزی افغانستان با جمهوریهای آسیای میانه‌ گزارش شده است. هر از چند گاه، مقامهای روسی از امکان رخنه پیکارجویان از افغانستان به قلمرو جمهوریهای آسیای میانه‌ زنگ خطر می‌زنند.

اما به باور بسیاری از کارشناسان، هدف از چنین اظهار نظرهای مقامات روسیه توجیه حضور پایگاههای نظامی این کشور در تاجیکستان و قرقیزستان است. ظاهراً روسها می‌خواهند جایگاه خود را به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در آسیای میانه‌ از دست ندهند و به هر قیمتی که هست، حفظ کنند.

تاجیکستان که فقیرترین کشور آسیای میانه محسوب می شود میلیون ها مهاجر کاری در روسیه دارد. موضوع نقض حقوق مهاجران تاجیک در روسیه بارها مورد انتقاد مخالفین و منتقدان دولت تاجیکستان قرار گرفته است. بسیاری معتقد هستند که شراکت استراتژیک دولت تاجیکستان با کشور هایی مانند چین و روسیه زمینه را برای نقض حقوق های افراد در این کشور فراهم کرده است.

وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه‌ بعد از انجام دیدارش از تاجیکستان به عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، رفت.