اذعان پاپ به آزار جنسی برخی راهبه های کاتولیک

حق نشر عکس Reuters
Image caption پاپ احتمال داده که چنین آزارهای جنسی همچنان ادامه داشته باشد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، برای نخستین بار تایید کرده است که شماری از کشیش ها و اسقف های کاتولیک در مواردی راهبه های این کلیسا را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند.

پاپ روز سه شنبه (۵ فوریه) مراسم عشای ربانی را با حضور چند هزار نفر در استادیوم ورزشی زاید در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، برگزار کرد. او در جریان بازگشت از این سفر تاریخی، در هواپیما گزارش ها مبنی بر وقوع آزار جنسی برخی راهبه های کاتولیک به دست کشیشان را تایید کرد.

او گفت که پیشتر، پاپ بندیکت شانزدهم، تعدادی از جماعت‎های مذهبی کاتولیک را به خاطر آزارهایی که به حد "برده داری جنسی" رسیده بود منحل کرده است.

پاپ فرانسیس گفت: "پاپ بندیکت شجاعت آن را داشت که یک جامعه مذهبی زنان را منحل کند زیرا در سطوح خاصی برده داری زنان وارد آن شده بود - برده داری. حتی تا حد برده داری جنسی در بین کشیشان و بنیانگذار آن."

پاپ فرانسیس همچنین احتمال داد که آزارهای جنسی همچنان در کلیسای کاتولیک ادامه داشته باشد.

او گفت: "من فکر می کنم که این (آزارها) همچنان در جریان باشد زیرا این چیزی نیست که به خودی خود برود."

موضوع آزار جنسی زنان در کلیسای کاتولیک پس از آن در رسانه ها منعکس شد که سال گذشته راهبه ای یک اسقف هندی را به تجاوز جنسی متهم کرد.

پاپ فرانسیس گفت که این معضل می تواند "هر جایی" وجود داده باشد اما در "برخی مناطق خاص" شیوع داشته اشت. رهبر کلیسای کاتولیک گفت که در ظرف چند سال گذشته شماری از کشیشان در این رابطه از سمت خود برکنار شده اند.

پاپ فرانسیس سال گذشته در نامه ای خطاب به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون عضو کلیسای کاتولیک، آزار جنسی کودکان و پنهانکاری روحانیون در این مورد را به عنوان یک رشته "فجایع" محکوم کرده بود.

او در این نامه خطاب به "امت الهی" خواهان پایان "فرهنگ مرگ" در کلیسا شد و به ناکامی ها در رسیدگی به سوءاستفاده جنسی پرداخت و طلب بخشش کرد.

اخبار مرتبط: