'امارات برای شبه‌نظامیان متهم به جنایت جنگی در یمن اسلحه می‌فرستد'

شبه‌نظامیان یمنی حق نشر عکس AFP

سازمان عفو بین‌الملل امارات متحده عربی را متهم به فرستادن تسلیحات غربی برای "گروه‌های شبه‌نظامی ناموجه و متهم به جنایات جنگی" کرده است.

این تسلیحات شامل خمپاره‌انداز و مسلسل‌هایی است که امارات از آمریکا، بریتانیا و کشورهای دیگر خریده است.

عربستان سعودی و امارات ائتلافی نظامی را رهبری می‌کنند که با کمک گروه‌های شبه‌نظامی یمنی علیه حوثی‌ها می‌جنگد و تلاش می‌کند دولت مورد حمایت خود را در یمن مستقر کند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود نوشته است "اماراتی‌ها میلیاردها دلار سلاح از کشورهای غربی و دیگران می‌گیرند تا آنها را به سوی گروه‌هایی در یمن سرازیر کنند که به هیچ کس پاسخگو نیستند و به ارتکاب جنایات جنگی مشهورند."

گفته می‌شود یکی از این گروه‌ها که از تسلیحات اماراتی بهره می‌برد زندان‌های مخفیانه‌ای دارد که در آن زندانیان را شکنجه می‌کند.

امارات هزاران شبه‌نظامی یمنی را آموزش نظامی داده و مسلح کرده است. بیشتر این گروه‌ها در استان‌های غربی و مناطق ساحلی جنوب یمن مستقر هستند و علیه حوثی‌ها می‌جنگند که کنترل صنعا، پایتخت، و همین طور بندر مهم حدیده را در اختیار دارند.

از زمان حمله نظامی ائتلاف به رهبری عربستان به یمن در سال ۲۰۱۵ تا کنون هزاران غیرنظامی کشته شده‌اند و میلیون‌ها نفر در شرایط قحطی و در معرض بیماری‌های خطرناک قرار دارند.

امارات هنوز به گزارش عفو بین‌الملل واکنشی نشان نداده اما نقض قواعدی را که بر اساس آن از آمریکا سلاح می‌خرد رد کرده است.

کشورهای غربی از جمله آمریکا و بریتانیا که از ائتلاف خارجی در یمن حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی می‌کنند، بعد از قتل جنجالی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول و موج انتقادها از عربستان گفته‌اند که خواهان پایان جنگ یمن هستند.

عفو بین‌الملل از همه کشورها خواسته فروش تسلیحات به طرف‌های درگیر در یمن را پایان دهند، چون به گفته این سازمان این سلاح‌ها باعث نقض حقوق بشر در یمن می‌شود.