ستاره موسیقی پاپ تاجیکستان برای تجلیل 'نابجا' از زادروزش جریمه شد

حق نشر عکس TV CHANNEL TOJIKISTON
Image caption مقامات تاجیکستان می گویند این قانون به سود شهروندان کشور است

یک ستاره معروف موسیقی پاپ تاجیکستان برای نقض قانون تنظیم مراسم این کشور جریمه شده است. به گزارش رسانه های محلی او پس از برگزاری جشن زادروز خود همراه دوستان و هوادارانش جریمه شد.

فیروزه حفیظوا پس از آن که ویدیوهایی از برگزاری زادروزش را در حساب اینستاگرام خود نشر کرد، توسط دادگاهی در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان ۵ هزار سامانی (۵۳۰ دلار آمریکا) جریمه شد.

ماده ۸ قانون تنظیم جشن و مراسم در تاجیکستان برگزاری جشن زادروز در خارج از محیط خانه و خانواده را ممنوع کرده است.

"قانون عجیب"

دادستان این پرونده با دفاع از این محدودیت ها، آن را به نفع مردم خوانده و گفته است: آنها می توانند پول خود را به جای اسراف در این جشن ها برای نیازهای خانوادگی صرف کنند.

اما بسیاری از تاجیک ها در شبکه های اجتماعی نارضایتی خود را از این قانون بیان کرده و آن را قانون "عجیب و غریب" خوانده اند. آن ها گفته اند این موضوع، شخصی است و دولت نباید در آن دخالت کند.

کاربران در شبکه های اجتماعی نوشته‌اند که مردم باید حق داشته باشند به هر نحوی که می خواهند مراسم برگزار کنند.

قانون تاجیکستان در باره تنظیم برگزاری جشن و مراسم ملی برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ تصویب شد. این قانون در سال ۲۰۱۷ تغییر کرد و بخش‌های جدیدی به آن اضافه شد که نحوه برگزاری مراسم عروسی، مراسم تشییع جنازه و جشن تولد فرزندان را تعیین می کند.

این اقدامات محدودیت های شدید در تعداد مهمانان، زمان برگزاری مراسم، و مقدار غذا را اعمال می کند. همچنین ذبح حیوانات برای مراسم تشییع جنازه ممنوع شده است.

هدف اساسی این قانون کاهش هزینه های بیش از حد جشن و مراسم خانوادگی و جلوگیری از قرض دار شدن مردم در نتیجه برگزاری آن ها اعلام شده است.

به گزارش های رسانه های محلی، ​​در غرب به این قانون با لبخند نگاه می کنند اما فعالان حقوق بشر در تاجیکستان آن ها را تلاشی از سوی مقامات برای مداخله در زندگی خصوصی شهروندان و نقض حقوق و آزادی های آنها می دانند.

خانم حفیظوا تنها شهروند تاجیکستان نیست که تلخی این قانون را چشیده است.

در سال ۲۰۱۵، یک مرد تاجیک، پس از به اشتراک گذاشتن عکسی در فیسبوک که نشان می داد با یک کیک روز تولد در کافه است، جریمه شد.

دادگاه عالی تاجیکستان اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۸ تعداد ۶۴۸ نفر با استناد به این قانون به مبلغ ۳ میلیون سامانی (۳۲۵ هزار دلار آمریکا) جریمه شده‌اند.

موضوعات مرتبط