انتشار عکس دوران جوانی برای دومین مقام ویرجینیا هم دردسرساز شد

مارک هیرینگ، دموکرات، دادستان عمومی ایالت ویرجینیا حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک هیرینگ، دموکرات، دادستان عمومی ایالت ویرجینیا است و به لحاظ قدرت مقام سوم بعد از فرماندار و جانشین فرماندار محسوب می‌شود

مارک هرینگ، دادستان عمومی ایالت ویرجینیا آمریکا پذیرفته که در دوران دانشجویی صورت خود را سیاه کرده بوده است. هفته گذشته انتشار عکسی مشابه از دوران دانشجویی فرماندار این ایالت، رالف نورتم را تحت فشار شدید برای استعفا قرار داد.

آقای هرینگ که سومین مقام پرقدرت ایالت ویرجینا محسوب می‌شود روز چهارشنبه (ششم فوریه) با انتشار بیانیه‌ای معترف شد که در دوران دانشجویی برای حضور در یک میهمانی صورت خود را سیاه کرده بوده است.

بیانیه دادستان عمومی ویرجینیا تنها چند روز پس از آن اعلام می‌شود که رالف نورتم، فرماندار دموکرات ویرجینیا طی چند روز گذشته برای کناره گیری از مقامش تحت فشار قرار گرفته و بسیاری از مردم این ایالت در کنار چهره های برجسته حزب دموکرات خواستار استعفای او شده‌اند

هفت گذشته، در عکسی که از کتاب سال دانشکده پزشکی محل تحصیل آقای نورتم در سال ۱۹۸۴ منتشر شد دو مرد دیده می‌شدند که یکی ردای سفید و کلاه قیفی سفید کوکلاکس‌کلان‌ها را بر تن داشت و دیگری هم صورتش را سیاه کرده بود.

انتشار این عکس خیلی زود به شکل‌گیری موج اعتراضی علیه آقای نورتم انجامید به طوری که معترضان در برابر ساختمان فرمانداری ویرجینیا جمع شدند و هم‌زمان کسانی چون جو بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری و سناتورهای دموکرات الیزابت وارن، کملا هریس و کوری بوکر همگی خواستار استعفای رالف نورتم شدند.

با وجود این، آقای نورتم روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت خیال کناره‌گیری ندارد. آقای نورتم ژانویه سال گذشته فرماندار ویرجینیا شد.

آقای نورتم گفته به دنبال طلب بخشش بابت گذشته خود نیست اما اکنون به دنبال "فرصتی هستم که ثابت کنم امروز آنی نیستم که در آن ایام بودم."

این بحران برای مقام های اول و سوم ایالت ویرجینیا در حالی پیش آمده که قائم‌مقام فرماندار که هم مدتی است با اتهام اذیت و آزارجنسی روبرو شده و مشروعیت اخلاقی او به شدت زیر سوال رفته است.

اخبار مرتبط

فشار بر فرماندار ویرجینیا برای استعفاء پس از انتشار عکس نژادپرستانه

انتشار عکس دوران دانشجویی فرماندار ویرجینیا دردسرساز شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دادستان عمومی ویرجینا مدعی است در سال ۱۹۸۰ برای آن که شبیه کورتیس بیلو (خواننده رپ) شود صورتش را قهوه‌ای کرده بوده

دادستان عمومی ویرجینا چه گفته؟

مارک هرینگ، دادستان عمومی ویرجینیا، امروز در بیانیه خود گفته در سال ۱۹۸۰ برای حضور در یک پارتی ظاهر خود را شبیه مورتیس بیلو، خواننده رپ آن دوره کرده است.

آقای هرینگ که یک دموکرات است گفته در آن میهمانی یکی از ترانه های کورتیس بیلو را هم اجرا کرده است.

"الان حتی نوشتن در این باره هم احمقانه به نظر می‌رسد. اما در آن دوران به علت نگرش سطحی و ندانم‌کاری و به آن علت که برای تجارب و دیدگاه دیگران ارجی قائل نبودیم صورتمان را سیاه می کردیم و لباس و گلاه گیس بر سر می‌گذاشتیم.

"آن رفتار به وضوح نشان می‌‎دهد که من در جوانی به علت ندانم کاری غیرقابل توجیه و عدم حساسیت به رنج دیگران کاری کردم که برای بسیاری برخورنده و دردآور بوده است".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هر سه مقام اول ایالت ویرجینا اکنون دست به گریبان رسوایی‌هایی شدند که ممکن است به قیمت استعفایشان تمام شود

با وجود این، دادستان عمومی ویرجینیا در بیانیه خود اشاره‌ای به کناره‌گیری از مقامش نکرده بلکه به تلاش‌هایش برای احیای حقوق اقلیت‌ها و مقابله با سفیدپوست‌پرستی اشاره کرده است.

او گفته: "در چند روز آینده، مباحث و گفتگوهای صادقانه نشان خواهد داد که آیا من قادر "به ادامه کار در مقام دادستان عمومی خواهم بود یا خیر، اما فارغ از هر ان چه روی دهد همینجا از صمیم قلب باید بگویم که عمیقا بابت درد و رنجی که از این بابت ایجاد کردن متاسفم."

ویرجینیا یکی از خاستگاه‌های اصلی جنبش جنوب آمریکا در زمان جنگ‌های داخلی این کشور بود. در جریان آن جنگ‌ها، جنوبی‌ها در حمایت از برده‌داری می‌جنگیدند و ویرجینیا یکی از پایتخت‌های اصلی آنها محسوب می‌شد.

در این ایالت هنوز درختانی وجود دارند که شاخه‌های قطور آنها شاهد به دار آویختن سیاهان بوده است.

آخرین واقعه بزرگ نژادپرستانه در این ایالت مربوط به تجمع راست‌گرایان افراطی در شهر شارتولزویل بود که به درگیری با مخالفان چپ‌گرا انجامید و در جریان آن یک زن جوان کشته شد.

حق نشر عکس The Washington Post via Getty Images
Image caption این عکسی است که در کتاب سال ۱۹۸۴ دانشکده پزشکی ویرجینیا و در صفحه شخصی رالف نورتم، فرماندار ویرجینیا منتشر شده و دوم مرد را که یکی ردای کوکلاس‌کلان‌ها را بر تن دارد و دیگری صورتش را چون یک واکسی سیاهپوست رنگ کرده نشان می‌دهد

در همین حال، جاستین فیرفکس، قائم مقام قانونی رالف نورتم که در صورت استعفای او رسما فرماندار ویرجینیا خواهد شد خود گرفتار یک اتهام آزارجنسی است.

آقای فیرفکس متهم شده که در جریان کارزار انتخابات سال ۲۰۰۴ زنی که حالا شکایت کرده را مورد آزار جنسی قرار داده است.

او هم امروز (چهارشنبه) طی یک بیانیه اتهام‌های متوجه خودش را "شگفت‌آور و ناراحت‌کننده" توصیف کرده است.

"من هیچ جیزی برای پنهان کردن ندارم."

او گفته "مهم است" که به مدعیان آزارجنسی گوش کرد اما اتهام‌های که متوجه او شده "واقعیت ندارد".

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption باراک اوباما هم در سال ۲۰۱۷ به نفع نامزدی رالف نورتم در انتخابات فرمانداری ویرجینیا فعالیت کرده بود

این در حالی است که ونیسا تایسون، استاد علوم سیاسی که آقای فیرفکس را متهم کرده امروز (چهارشنبه) از طریق وکلایش به جزئیات آزارجنسی ادعایی پرداخته و موارد ناراحت‌کننده‌ای را مطرح کرده است.

خانم تایسون گفته در سال ۲۰۰۴ و در جریان همایش ملی دموکرات‌ها در شهر بوستون، آقای فیرفکس او را "به بهانه بررسی برخی اوراق" به اتاق خودش در هتل دعوت کرده بوده است.

با وجود این، خانم تایسون در اظهارنامه قرائت شده از سوی وکلایش گفته "آنچه در ابتدا فقط یک بوسه با رضایت طرفین بود خیلی زود به آزارجنسی و تلاش برای تجاوز ختم شد."

"باورم ندارم که با وجود تمام ناخشنودی که من آشکارا بروز می دادن آقای فیرفکس گمان کرده بود که آنچه مرتکب می‌شود با رضایت من است."

"در نتیجه آن آزار، من عمیقا دچار احساس شرم و هتک حرمت شدم."