دیپلمات‌های کانادایی مبتلا به 'عارضه هاوانا' خواستار دریافت غرامت شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفارت کانادا در هاوانا - شماری از کارکنان سابق سفارت خواستار دریافت غرامت از دولت کانادا به خاطر تاخیر در تخلیه آنان از هاونا شده‌اند

کارکنان سابق سفارت کانادا در کوبا به خاطر کوتاهی دولتشان در تخلیه آنان از این کشور خواستار دریافت غرامت شده‌اند.

این گروه از دیپلمات‌های کانادایی هنگام خدمت در کوبا در سال ۲۰۱۷ میلادی گرفتار بیماری مرموزی شدند که به "عارضه هاوانا" شهرت یافت و سرانجام به تخلیه آنان از کوبا منجر شد. آنان و اعضای خانواده‌هایشان می‌گویند هنوز گرفتار این عارضه هستند.

این گروه از دیپلمات‌ها با تسلیم دادخواستی به دادگاه، خواستار دریافت معادل حدود ۲۱ میلیون دلار از دولت فدرال به عنوان غرامت تاخیر در تخلیه آنان و اعضای خانواده‌هایشان از کوبا شده‌اند.

همه این افراد حدود یک سال است که از کوبا به کشورشان بازگشته‌اند اما گفته‌اند که هنوز از همان عوارض رنج می‌برند و تاخیر در خروج از محل ماموریتشان را مقصر دانسته‌اند.

به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس، که با تعدادی از این افراد مصاحبه کرده، این عارضه برای اولین بار در بهار سال ۲۰۱۷ در میان کارکنان سفارت کانادا مشاهده شد اما دولت کانادا برای تخلیه آنان از کوبا بیش از یک سال صبر کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سفارت آمریکا در کوبا - نخستین گزارش از ابتلای به "عارضه هاوانا" به کارکنان سفارت آمریکا مربوط بود

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا گفته است که در نظر ندارد در مورد جزئیات این پرونده اظهار نظر کند اما افزوده است که با شماری از دیپلمات‌های سابق این کشور در کوبا ملاقات کرده و تاکید ورزید که برای وزارت خارجه، سلامت و امنیت کارکنان دفاتر سیاسی این کشور در خارج از اولویت برخوردار است.

روز ۳۰ ژانویه، دولت کانادا اعلام کرد که تعداد کارکنان سفارت خود در هاوانا را به نصف تقلیل داده و دلیل آن هم خطر ابتلای به این بیماری مرموز بوده است. در حال حاضر، تعداد کارکنان سفارت کانادا در هاوانا فقط هشت نفر است.

در اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی، رسانه‌های خبری گزارش کردند که کارکنان سفارتخانه‌های آمریکا و کانادا در هاوانا، پایتخت کوبا، از سال پیش از آن دچار عوارض مختلف جسمی بوده‌اند. این عوارض به هیچ بیماری خاصی شباهت نداشت و درمان‌های متداول نیز نتیجه‌بخش نبود. بعدها، رسانه‌ها به این بیماری مرموز "عارضه هاوانا" نام دادند.

برخی منابع گفتند که این عوارض به بیماری‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض امواج صوتی خاصی شباهت دارد اما این نظر مورد تایید همه قرار نگرفت.

در اولین واکنش، بعضی منابع آمریکایی این احتمال را مطرح کردند که ممکن است سرویس‌های امنیتی کوبا دستگاه های خاصی را در داخل یا اطراف سفارت آمریکا نصب کرده و این دستگاه‌ها امواج بیماری‌زا منتشر کرده‌اند. مقامات آمریکایی نخست این نظر را قابل اثبات ندانسته و دست داشتن دولت کوبا را نامحتمل اعلام کردند اما در اکتبر ۲۰۱۷، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که به نظر او، دولت کوبا در این مورد مقصر است.

آمریکا و کوبا بعد از پنجاه و چند سال، سرانجام در سال ۲۰۱۵ روابط سیاسی خود را از سر گرفتند اما بروز این عارضه باعث کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی در هاوانا شد. در حال حاضر، تنها کارکنان ضروری سفارت آمریکا در هاوانا باقی مانده‌اند.

چندی پیش برخی از دیپلمات‌های آمریکایی در پکن، پایتخت چین نیز از ابتلای به عوارض مشابه خبر دادند.