نفرات داعش و خانواده‌هایشان در حال فرار از شرق سوریه هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption خانواده اعضای داعش در شرایط دشواری به نیروهای تحت حمایت آمریکا تسلیم می‌شوند

شبه‌نظامیان داعش و اعضای خانواده‌هایشان از مناطق تحت تسلط این گروه در شرق سوریه می‌گریزند در حالیکه صدها زن و کودک همراه آنان در شرایط ناگواری هستند.

به گزارش منابع خبری، با پیشروی نیروهای تحت حمایت آمریکا، نفرات داعش و اعضای خانواده‌هایشان به سرعت آخرین مناطق تحت تسلط این گروه در شرق سوریه را در شرایط بسیار دشوار ترک می‌کنند.

براساس این گزارش‌، صدها مرد، زن و کودک که بعضی از آنان زخمی و بیمار هستند، منطقه‌ای به وسعت حدود پنجاه کیلومتر مربع را که آخرین منطقه تحت تسلط آنان در شرق سوریه بود ترک می کنند. فراریان، خسته و با کمبود غذا و دارو مواجه هستند.

گروه هایی از فراریان داعش به روستای باغوز وارد می‌شوند و خود را به نیروهای دموکراتیک سوریه، به رهبری شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت آمریکا، تسلیم می‌کنند. بسیاری از این افراد در جریان حملات ائتلاف به رهبری کردها به شدت زخمی شده‌اند و به امکانات درمانی نیاز دارند.

روز چهارشنبه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که تا هفته آینده، "صد در صد" اراضی تحت تسلط داعش در سوریه آزاد خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نفرات نیروهای دموکراتیک سوریه به سرعت مناطق تحت تسلط داعش را باز پس گرفته و در این مناطق مستقر می‌شوند

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه با داعش در مورد امکان آزادی تعدادی از نفرات اسیر این گروه در مقابل اجازه حرکت نفرات داعش به سوی ادلب در شمال غرب سوریه در حال مذاکره هستند. ادلب هنوز در اختیار نیروهای دولتی سوریه نیست.

این روزنامه نوشته که بسیاری از کسانی که طی دو هفته گذشته خود را تسلیم نیروهای دموکراتیک سوریه کرده‌اند همسران و فرزندان شبه‌نظامیان داعش هستند که پس از تسلیم شدن به این نیروها، مورد بررسی قرار می‌گیرند و سپس به بازداشتگاه‌هایی در شمال سوریه انتقال می‌یابند. شماری از افراد مسلح داعش هم خود را به نیروهای کرد تسلیم کرده‌اند.

در میان بازداشتیان، افرادی با ملیت سوری و عراقی و همچنین شهروندان کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر نیز دیده می‌شوند که پس از تصرف مناطق تحت تسلط داعش در عراق به سوریه رفتند.

به گزارش نیویورک تایمز، نیروهای دموکراتیک سوریه بعضی از شبه‌نظامیان را به بازداشتگاه اسرای جنگی و شماری را به زندان می‌فرستند.

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP

موضوعات مرتبط