تنش میان فرانسه و ایتالیا؛ پاریس سفیرش را از رم فراخواند

لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیری ایتالیا در توییتر نوشته: "نسیم تغییر از فراز آلپ گذشته" حق نشر عکس EPA
Image caption لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیری ایتالیا در توییتر نوشته: "نسیم تغییر از فراز آلپ گذشته"

پس از آن که یک مقام ارشد ایتالیایی با معترضان جلیقه‌زرد دیدار و گفتگو کرد دولت فرانسه ضمن اعتراض شدید سفیر خود را از رم فراخوانده و به ایتالیا هشدار داده که از دخالت در امور داخلی این کشور خودداری کند.

فرانسه رهبران ایتالیا را به "حملات بی‌اساس و ادعاهای عجیب" متهم کرده و می‌گوید این تنش میان دو پایتخت اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم "بی‌سابقه‌" بوده است.

تنش‌ جدید میان دو غول اتحادیه اروپا از آنجا آغاز شد که لوئیجی دی‌مایو، معاون نخست‌وزیر ایتالیا، روز سه‌شنبه با معترضان معروف به جلیقه زرد در نزدیکی پاریس دیدار و گفتگو کرد.

در پی آن پاریس فورا از وی خواست که در امور سیاسی فرانسه دخالت نکند.

روابط دیپلماتیک میان این دو کشور از زمان به قدرت رسیدن حزب عوام‌گرای پنج ستاره و حزب راست‌گرای لیگ که ماه ژوئن گذشته دولت ائتلافی جدید در ایتالیا تشکیل دادند، بالا گرفته است.

از آن هنگام دو کشور بر سر مسایل مختلفی چون مهاجرت دچار تنش دیپلماتیک شده‌اند.

این آخرین تنش که به نظر می‌رسد جدی‌تر از موارد قبلی است به آقای دی مایو، رهبر جنبش ۵ ستاره ایتالیا نسبت داده شده چرا که او دو روز پیش با رهبران جلیقه زردها که سه ماهی است به طور منظم علیه دولت امانوئل مکرون تظاهرات می‌کنند در نزدیکی پاریس دیدار کرد.

او سپس عکس خود و کریستف شلونسو و چند عضو دیگر جلیقه زردها را که برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا نامزد شده‌اند را در توییتر منتشر کرد. انتخابات پارلمان اروپا قرار است ماه مه آینده برگزار شود.

پاریس خیلی زود واکنش نشان داد و وزیر خارجه این کشور امروز (پنجشنبه هفتم فوریه) گفت: "چند ماهی است که ما با اتهام‌های تکراری، حملات بی‌اساس و ادعاهای عجیب و غریب روبرو هستیم."

"مضاف بر اینها، این حرکت مداخله جویانه اخیر هم تحریک غیرقابل‌قبولی را پدید آورده است. آنها احترامی که باید به انتخاب دموکراتیک یک ملت و یک متحد بگذارند را نادیده گرفتند. مخالفت داشتن یک چیز است و بهره‌برداری از یک رابطه با هدف انتخاباتی یک چیز دیگر است."

حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسه کریستین مسه، سفیر خود از رم را برای مشورت به پاریس فراخوانده است

متیو سالوینی، یکی از دیگر معاونان نخست وزیر ایتالیا کمی بعد از این ماجرا با هدف کم کردن از تنش میان دو کشور گفته از مذاکره با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه استقبال می‌کند.

با وجود این او گفته برای "کلید زدن فصل نو" در روابط پاریس-رم ابتدا فرانسه باید مشکلات "بنیادین" میان دو طرف را به رسمیت بشناسد.

آقای سالوینی گفته پاریس باید شبه‌نظامیان چپ‌گرای مخالف دولت ایتالیا را به این کشور تحویل دهد و بازگرداندن مهاجرانی که از ایتالیا به فرانسه می‌روند را هم متوقف کند.

این مقام ایتالیایی گفته سختگیری فرانسه در نقاط مرزی دو کشور به شکل‌گیری صفوف طولانی و ترافیک در پشت مرز فرانسه شده و این برای ایتالیا دردسرساز است.

همزمان آقای دی مایو از تصمیم خود برای دیدار با رهبران جلیقه زردها دفاع کرده و مردم فرانسه را "دوست و متحد" خطاب کرده است.

امانوئل مکرون بارها دولت ایتالیا را بر سر مسایل سیاسی مرتبط با انتخابات اروپا مورد انتقاد قرار داده. او امروز گفته: "با وجود همه اینها احساسات و عواطف دوستانه و روابط دو کشور خدشه بردار نیست."

متیو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا ماه گذشته هم مستقیما امانوئل مکرون را هدف انتقاد قرار داده بود و گفته بود امیدوار است مردم فرانسه بتوانند به زودی خود را از دست "این رئیس‌جمهور افتضاح خلاص کنند".

حق نشر عکس EPA
Image caption جلیقه زردها از نوامبر گذشته اعتراضات خود را آغاز کردند و تقریبا هر آخر هفته توانسته‌اند هواداران خود را به خیابان‌ها بیاورند

جلیقه زردها کیستند؟

اعتراضات "جلیقه زردها" علیه مالیات سوخت در ماه نوامبر شروع شد. معترضان می گفتند این تصمیم به کسانی ضربه می زند که در نواحی دورافتاده زندگی می کنند و تکیه زیادی به اتومبیل دارند.

اما از زمان اولین راهپیمایی های این گروه - و متعاقبا چرخش کامل دولت فرانسه در زمینه مالیات سوخت - درخواست های آنها گسترش یافته و شامل تقویت قدرت خرید مردم می شود.

در ماه دسامبر دولت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که او "تا حدودی مسئول واکنش ناکافی" به اعتراضاتی بوده که این کشور را تکان داد.

بیشتر بخوانید: