اعدام مرد مسلمان آمریکایی به علت 'نقض حقوق مذهبی' او متوقف شد

Domineque Ray حق نشر عکس Alabama Dept of Corrections via AFP

یک کمیته متشکل از سه قاضی آمریکایی اجرای حکم اعدام یک مرد مسلمان در ایالت آلاباما را متوقف کرده‌اند و می‌گویند حقوق مذهبی این زندانی نادیده گرفته شده است. دومنیک ری خواسته بود در زمان اجرای حکم اعدام یک روحانی مسلمان بر بالینش حاضر شود اما مقام‌های آلاباما با این خواسته او مخالفت کردند.

دومنیک ری در سال ۱۹۹۵ به جرم قتل یک دختر ۱۵ ساله بازداشت به اعدام محکوم شد.

مقام‌های آلاباما در حال آماده شدن برای مراسم اعدام بودند که وکلای آقای ری با مراجعه به دادگاه مدعی شدند حقوق مذهبی موکلشان نادیده گرفته شده است.

اکنون دولت ایالت آلاباما گفته قصد دارد پرونده را به دیوان عالی ارجاع دهد.

کمیته‌ای که متشکل از سه قاضی بود با صدور حکمی رای دادگاه بدوی را که به نفع ایالت آلاباما حکم داده بود را لغو کرد و اعلام کرد که وکلای دومنیک ری که قرار است با تزریق آمپول اعدام شود، "ادعای محکمی" در برابر دولت ایالتی طرح کرده‌اند که باید به آن رسیدگی شود و به همین علت اجرای حکم اعدام فعلا باید متوقف شود.

در حکمی که این سه قاضی نوشته‌اند آمده: "مشکل قانونی اصلی در اینجا این است که دولت ایالت (آلاباما) به طور مکرر و معمول به کشیش‌ها و روحانیون مسیحی اجازه حضور در مراسم اعدام محکومان مسیحی را داده اما اکنون به درخواست مشابهی از سوی یک محکوم معتقد به اسلام و یا پیروان دیگر ادیان سرباز زده است."

اما سازمان زندان‌های آلاباما می‌گوید هرگز به کسی که رسما کارمند این سازمان نباشد اجازه حضور در اتاق محل اجرای حکم داده نشده و اگر دومنیک ری بخواهد می‌تواند امام جماعت مورد نظرش را قبل از رفتن به محل اعدام ببیند و حتی روحانی مورد نظر او در بخش ناظران اعدام و در پشت شیشه اتاق اعدام حاضر شود اما چون او کارمند رسمی سازمان زندان‌ها نیست نمی‌تواند بر بالین دومنیک ری در زمان اعدام حضور یابد.

"آزادی مذهبی" یکی از بنیادین حقوق مردم آمریکاست که در قانون اساسی این کشور مد نظر قرار گرفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقام‌های آلاباما می‌گویند امام جماعت مورد نظر دومنیک ری می تواند از اینجا و پشت شیشه مراسم اعدام را ببینید اما اجازه ورود به اتاق محل اعدام را ندارد

بر اساس گزارش سازمان زندان‌های آلاباما کشیش کریس سامر از سال ۱۹۹۷ تاکنون تقریبا در همه مراسم‌های اعدام این ایالت حضور داشته است.

اما دومنیک ری خواسته به او اجازه داده شود که پیش و در زمان اجرای حکم اعدام یک روحانی مسلمان به بالین او بیاید تا او بتواند آیین‌های ویژه دین خود را در آخرین لحظات زندگی به جا آورد.

دادگاه تایید کرده که دومنیک ری از سال ۲۰۰۶ در زندان به اسلام گرویده و از آن زمان تاکنون به آیین‌های این مذهب پای‌بند بوده است.

یوسف میسونت، امام جماعت مسلمان که دومینک ری به او اقتدا می‌کرده از سال ۲۰۱۵ با سازمان زندان‌های آلاباما کار می‌کند و به درخواست زندانیان به دیدار آنها می‌رود.

اخبار مرتبط

'سلطان متامفتامین' چین اعدام شد

نبراسکا برای نخستین‌بار از فنتانیل برای اعدام استفاده کرد