قتل جمال خاشقجی؛ تلاش کنگره آمریکا برای مجازات عربستان سعودی

حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد

گروهی از سناتورهای آمریکایی برای مجازات عربستان به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی، تلاش تازه ای را آغاز کرده اند.

این قانونگذاران - از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه - پیش نویسی را مطرح کرده اند که عاملان قتل جمال خاشقجی را تحریم و بخشی از کمک های نظامی به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن از جمله سوخت رسانی هوایی به هواپیماهای آنان را محدود می کند.

سناتور لینزی گراهام (جمهوریخواه) از تهیه کنندگان این پیش نویس با صدور بیانیه ای گفته: "هرچند عربستان یک متحد استراتژیک است، رفتار ولیعهد آن کشور از جهات مختلف بی احترامی به این رابطه بوده و به نظر من ورای مسموم کننده است."

پیش نویس این سناتورها همچنین قصد دارد اشخاصی که مانع از رسیدن کمک های بشردوستانه به مردم یمن می شود را تحریم کند. دامنه تحریم ها همچنین شامل حامیان شورشیان حوثی خواهد شد، گروهی که مورد حمایت ایران قرار دارد.

پیش نویس مذکور در حالی مطرح شده که مجلس سنا پیشتر تا روز جمعه (8 فوریه) به کاخ سفید مهلت داده بود که درباره نقش احتمالی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در قتل جمال خاشقجی را به سناتورها گزارش بدهد.

هنوز روشن نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا - که با محمد بن سلمان رابطه نزدیکی دارد - گزارش مورد نظر را آماده کرده باشد.

آقای خاشقجی روز دوم اکتبر سال گذشته میلادی (۱۰ مهر) در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. قتل او واکنش های گسترده بین المللی را در پی داشته است، از جمله سنای آمریکا در ماه دسامبر گذشته با تصویب قطعنامه ای ولیعهد عربستان را مسئول قتل جمال خاشقجی خواند و خواهان پایان کمک های آمریکا به ائتلاف عربستان در جنگ یمن شد.

قطعنامه نمادین سنا پس از آن تصویب شد که سناتورها نتوانستند طرح تحریمی خود را به دلیل عدم همکاری جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان به تصویب برسانند. مجلس نمایندگان از امسال در کنترل حزب دموکرات است که انتظار می رود از مصوبه اعمال فشار به عربستان سعودی حمایت بکند.

مقامات عربستان تاکید دارند که محمد بن سلمان در این ماجرا نقشی نداشته است. دادستان عربستان اخیرا برای پنج نفر از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی درخواست اعدام کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سنای آمریکا پیشتر ولیعد عربستان را مسوول قتل جمال خاشقجی دانسته بود

بیشتر بخوانید:

از طرف دیگر، روز پنجشنبه یک گروه کارشناسی سازمان ملل متحد در گزارش مقدماتی خود درباره این قتل نتیجه گرفت که عربستان سعودی به طور جدی روند تحقیقات ترکیه را "محدود و تضعیف" کرده است.

بنا بر این گزارش، عربستان اجازه ندارد که تیم تحقیقاتی ترکیه تا 13 روز از وقوع قتل وارد کنسولگری بشود.

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، که درباره این قتل تحقیق می کند بین 28 ژانویه تا 3 فوریه به ترکیه سفر کرده بود.

بنا بر گزارش مقدماتی وی، جمال خاشقجی قربانی یک نقشه قتل برنامه ریزی شده و بی رحمانه مقامات عربستان سعودی بوده است.

بنا بر گزارش‌ها، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، به این نتیجه رسیده بوده که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دستور قتل جمال خاشقجی را داده بود. برخی رسانه‌های غربی نیز ولیعهد عربستان سعودی را در این قتل متهم کرده‌‌اند.

به جز او، ترکیه ۱۵ نفر را شناسایی کرده که در زمان این قتل از عربستان به استانبول سفر کرده‌اند و بعد از قتل خاک ترکیه را ترک کرده‌اند. اما روشن نیست که هیچ کدام از این ۱۵ تن در دادگاه عربستان سعودی در جایگاه متهم قرار باشند.

موضوعات مرتبط