بحران ونزوئلا؛ توقف کمک های آمریکا در شهر مرزی کلمبیا

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption این محموله ها به شهر مرزی کوکوتای کلمبیا رسیده است

نخستین کامیون‎های حامل کمک های بشردوستانه آمریکا به ونزوئلا، از جمله مواد غذایی و دارویی، وارد شهر مرزی کوکوتای کلمبیا شده است.

این کامیون ها هم اکنون در نزدیکی یک پل در مرز این دو کشور همسایه توقف کرده اند. ارتش ونزوئلا با قرار دادن کانتینرهایی روی پل، آن را مسدود کرده است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، که از حمایت ارتش برخوردار است، با ورود این کمک ها به کشورش مخالف است و ارسال این محموله ها را یک "نمایش سیاسی بی ارزش" می داند.

این در حالیست که خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی و رهبر مخالفان دولت که توسط معترضان حمایت می شود، خواهان دریافت این محموله ها و توزیع آن در سه نقطه مرزی بین مردم است. خوان گوایدو خود را چندی پیش رئیس جمهوری موقت اعلام کرد. او از حمایت ۴۰ کشور به ویژه آمریکا و شماری از متحدان واشنگتن در اروپا و آمریکای لاتین برخوردار است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، خواهان باز شدن این پل شده است. او گفته است: "حکومت مادورو باید اجازه بدهد که این کمک ها به مردم ونزوئلا که از گرسنگی رنج می برند برسد."

حق نشر عکس AFP
Image caption گوایدو (راست) زمامداری مادورو را فاقد مشروعیت خوانده و خود را رئیس جمهوری موقت با ماموریت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است

الیوت ایبرامز، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ونزوئلا هم گفته که واشنگتن در ارسال این محموله ها با تیم خوان گوایدو هماهنگی های لازم را انجام داده ولی این کمک ها به زور به خاک ونزوئلا فرستاده نخواهد شد. او گفت هر وقت که از نظر لجستیکی شرایط ایمن باشد، این کمک ها در بین مردم ونزوئلا توزیع خواهد شد.

آمریکا روز پنجشنبه تحریم های تازه ای را علیه دولت مادورو اعلام کرد. بنا بر این تحریم ها، اعضای مجلس قانون اساسی ونزوئلا - که در کنترل هواداران دولت است - اجازه ورود به آمریکا را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

از طرف دیگر، کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین عضو "گروه تماس بین المللی" بر احیای دموکراسی در ونزوئلا تاکید کرده و گفته اند که برای برگزاری هرچه سریع تر انتخابات در این کشور تلاش خواهند.

اجلاس کشورهای تماس روز پنجشنبه بدون حضور روسیه در مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه، تشکیل شد تا راه‌های مسالمت‌آمیز حل بحران سیاسی ونزوئلا را بررسی کنند.

این گروه از کشورها در مقایسه با ایالات متحده، شیوه‌های معتدل‌تری را توصیه کرده‌اند. فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است که در نهایت این مردم ونزوئلا هستند که باید برای پایان دادن به بحران به یک راه حل دست پیدا بکنند.

این در حالیست که آمریکا می گوید حاضر به مذاکره با نیکلاس مادورو نیست و او باید از قدرت کناره گیری کند. رئیس جمهوری آمریکا می گوید اقدام نظامی احتمالی را به عنوان "یک گزینه" مد نظر دارد.