تیرانداز مسجد کبک سیتی کانادا به حبس ابد محکوم شد

حق نشر عکس Facebook
Image caption این عکسی است که رسانه‌های کانادا از الکساندر بیسونت منتشر کرده‌اند

الکساندر بیسونت که در سال ۲۰۱۷ با حمله به یک مسجد در شهر کبک سیتی کانادا ۶ نمازگزار را کشته بود به حبس ابد محکوم شده است. به گزارش رسانه‌های کانادا او که اکنون ۲۹ سال دارد تا ۶۹ سالگی اجازه درخواست عفو نخواهد داشت.

دادستان‌ها در مجموع برای الکساندر بیسونت درخواست ۱۵۰ سال زندان کرده‌اند که شدیدترین حبس زندان درخواست شده در تاریخ قضایی کانادا است.

با وجود این، قاضی فرانسکویس هوت تصمیم گرفت به بیسونت اجازه دهد در طول عمر طبیعی خود فرصت درخواست عفو کند هر چند این درخواست نمی‌تواند زودتر از ۴۰ سال دیگر طرح شود.

قاضی القضات هوت که از قاضیان دیوان عالی کانادا است روز جمعه (هشتم فوریه) به هنگام قرائت حکم الکساندر بیسونت گفت که از نظر او "مجازات نباید جنبه خون‌خواهی و انتقام‌جویی" پیدا کند.

اخبار مرتبط

کشتار مسجد کبک: یک نفر متهم شد

قتل عمد در کانادا به طور طبیعی برای قاتل حبس ابد بدون اجازه درخواست عفو برای ۲۵ سال را به همراه می‌آورد.

الکساندر بیسونت، در روز ۲۹ ژانویه ۲۰۱۷ (دو سال پیش) با اسلحه به مرکز اسلامی شهر کبک‌ که مرکز استان کبک در شرق کانادا است یورش برد و به سوی کسانی که برای نمازخواندن به آنجا رفته بودند شلیک کرد؛ ۶ نفر را کشت و ۵ نفر دیگر را به شدت مجروح کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مرکز اسلامی کبک‌سیتی در روز ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۷ مورد حمله خونین قرار گرفت

یکی از مجروح‌شدگان این حمله آیمن دربعلی است که اکنون فلج شده است.

الکساندر بیسونت علاوه بر محاکمه به اتهام قتل عمد ۶ نفر، همچنین به علت تلاش برای قتل ۶ نفر دیگر هم دادگاهی شد؛ پنج نفر از این افراد زخمی شدند و یکی دیگر به رغم آنکه به سویش شلیک شده بود جراحتی برنداشت.

او امروز در جلسه دادگاه گفت: "من تروریست نیستم. من اسلام‌هراس هم نیستم. من از آنچه کردم شرمگینم.