شکست تاریخی دولت استرالیا در پارلمان؛ طرح درمان پناهجویان در خاک این کشور رای آورد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصویب این طرح شکستی برای دولت اسکات موریسون است

نمایندگان پارلمان استرالیا با تصویب طرح مهمی به پناهجویان ساکن اردوگاه‌های جزایر دورافتاده امکان داده‌اند که در داخل خاک استرالیا درمان شوند.

تصویب این طرح شکستی تاریخی برای دولت و ضربه‌ای به سیاست بحث‌انگیز مهاجرتی دولت اقلیت اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، محسوب می‌شود.

استرالیا از سال ۲۰۱۳، پناهجویانی را که قصد دارند با قایق وارد این کشور شوند، به مراکز نگهداری پناهجویان در نائورو و پاپوآ گینه نو می‌فرستد.

منتقدان می‌گویند که این اقدام دولت استرالیا به رفاه و آرامش بازداشتی‌های اردوگاه‌ها به ویژه کودکان آسیب زده است.

پزشکان از مدت‌ها قبل نسبت به امکانات نامناسب پزشکی در این جزایر هشدار داده بودند و سازمان ملل نیز شرایط این اردوگاه‌ها را "غیرانسانی" خوانده بود.

استرالیا همواره از سیاست خود در زمینه نگهداری پناهجویان در اردوگاه‌های خارج از خاک این کشور دفاع کرده و گفته است این کار، مرگ پناهجویان در دریا را متوقف کرده و قاچاق انسان را کاهش داده است.

طرحی که در مجلس نمایندگان استرالیا تصویب شده، این هفته به مجلس سنا می‌رود و تبدیل به قانون خواهد شد.

چرا تصویب این طرح مهم است؟

حق نشر عکس Behrouz Bouchani
Image caption صدها پناهجو در شرایط نامناسب در جزایر اقیانوس آرام زندگی می‌کنند

در استرالیا، اینکه یک دولت در رای‌گیری پارلمان شکست بخورد، بسیار نادر است و طی حدود ۸۰ سال اخیر چنین اتفاقی نیافتاده است. علاوه بر آن، دولت در آستانه برگزاری یک انتخابات فدرال در سال جاری میلادی، متحمل چنین شکستی شده است.

در سال ۱۹۴۱، آرتور فدن، نخست‌وزیر وقت استرالیا پس از آنکه موفق نشد رای موافق نمایندگان پارلمان را برای بودجه به دست بیاورد، بلافاصله از مقامش استعفا کرد.

رای امروز پارلمان استرالیا، شکستی برای اسکات موریسون به حساب می‌آید که پنجمین نخست‌وزیر این کشور طی شش سال است و اکنون سوال‌هایی در باره ماندن وی بر سر کار ایجاد شده است. دولت آقای موریسون اواخر سال گذشته میلادی بعد از شکست در انتخابات میاندوره‌ای اکثریتش را در پارلمان از دست داد.

پناهجویان و حامیان آنها از رای پارلمان استرالیا استقبال کرده‌اند.

بهروز بوچانی، روزنامه‌نگار و پناهجوی کرد ایرانی که سال‌ها در اردوگاهی در یکی از جزایر اقیانوس آرام در بازداشت است و اخیرا برنده گرانبهاترین جایزه ادبی استرالیا شد، در توییتی این رای را لحظه‌ای تاریخی برای پناهجویان مانوس و نائورو خوانده است.

علت اصرار برای تصویب این طرح چه بود؟

سال گذشته میلادی، گزارش‌های مربوط به بحران سلامت روانی کودکان ساکن بازداشتگاه‌های پناهجویان، استرالیایی‌ها را به وحشت انداخت. پزشکان گفتند بعضی از بچه های ساکن اردوگاه آنچنان افسرده بوده‌اند که نمی توانستند غذا بخورند یا بخوابند و حتی کودکان یازده ساله دست به خودکشی زده بودند.

حق نشر عکس REFUGEE ACTION COALITION
Image caption حمید خزایی پس از آنکه مقام‌های استرالیا در روند درمانی او تعلل کردند، درگذشت

موج واکنش‌های منفی مردم، دولت را وادار کرد که بیش از یک صد کودک پناهجو را همراه با خانواده هایشان از جزیره نائورو به استرالیا منتقل کند.

طرفداران حقوق پناهجویان هشدار دادند یک هزار پناهجوی بزرگسال در جزایر نائورو و مانوس، با بحرانی مشابه در زمینه سلامت روانی و مشکلات پزشکی متعدد دیگر دست به گریبانند.

حمید خزایی، پناهجوی ایرانی که در سال ۲۰۱۴ در اثر عفونت در ناحیه پا در جزیره مانوس درگذشت، یکی از دوازده نفری است که در اردوگاه‌های پناهجویان جان باخته‌اند. سال گذشته، تحقیقاتی در مورد علت مرگ حمید خزایی نشان داد که اگر او را زودتر برای درمان به استرالیا منتقل کرده بودند، می‌شد از مرگ او جلوگیری کرد.

بهروز بوچانی؛ پناهجوی کرد ایرانی با نوشتن رمانی در واتس‌اپ برنده جایزه ادبی شد

مرگ حمید خزایی و سکوت جامعه مهاجر ایرانی

پزشک قانونی استرالیا: مرگ پناهجوی ایرانی قابل پیشگیری بود

صدها پناهجوی نائورو به دلیل از دست دادن حق تجدید نظر در دادگاه عالی استرالیا 'در خطر هستند'

استرالیا: اردوگاه پناهجویان جزیره مانوس تخلیه شد

استرالیا به پناهجویان جزیره مانوس غرامت می‌پردازد

پناهجویان مانوس: مقامات آب تانکرها را تخلیه کرده‌اند

موضوعات مرتبط