ببر مردی را که برای علف کشیدن 'دنبال خرابات' بود، شگفت‌زده کرد

پلیس عکسی از ببر پیدا شده منتشر نکرده اما گفته قفس نگه‌داری از او چفت و بست حسابی نداشته حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس عکسی از ببر پیدا شده منتشر نکرده اما گفته قفس نگه‌داری از او چفت و بست حسابی نداشته

مردی که برای پیداکردن یک مکان خلوت وارد خانه‌ای بدون سکنه در تگزاس شده بود تا با دوستانش ماریجوآنا بکشد با دیدن یک ببر وحشی غافلگیر شد. پلیس ابتدا گمان کرد این مرد دچار "توهم" شده اما اکنون تحقیقاتی برای یافتن صاحب این ببر شروع کرده است.

پلیس هیوستون در ایالت تگزاس می‌گوید مردی روز گذشته (دوشنبه ۱۱ فوریه) به آنها تلفن کرده و مدعی شده که یک ببر دیده است اما افسر پاسخ‌دهنده به تلفن ابتدا گمان کرده که این مرد دچار توهم شده و از او پرسیده "چیزی زدی؟" و تنها پس از اصرار این مرد و اعزام خودرو پلیس به محل دریافته که یک ببر واقعی در قفسی در پارکینگ یک خانه متروکه بوده است.

پلیس می‌گوید چند بسته گوشت در نزدیکی ببر بود اما نشانی از این که کسی در این خانه زندگی می‌کند یافت نشده است.

پلیس هیوستون گفته تحقیقاتی را برای شناسایی صاحب ببر و این که او چرا در این پارکینگ تنها رها شده بوده آغاز کرده است.

پلیس گفته "شهروند نگرانی" که متوجه این ببر شده ساکن آنجا نبوده بلکه تنها قصد داشته برای مصرف ماریجوآنا وارد این خانه متروکه شود.

در گفتگو با رسانه‌های محلی، پلیس قفس ببر را هم "فکسنی" ارزیابی کرده و گفته چفت و بست حسابی نداشته و ظاهرا تنها با یک پیچ گوشتی و سیم نایلونی محکم شده بوده.

ماموران گفته‌اند ببر به هنگام مراجعه تیم نجات آرام به نظر می‌رسیده اما ماموران برای انتقال او به خودرو ناچار شده اند او را بیهوش کنند.

این ببر اکنون به کلینیک حیوانات در نزدیکی تگزاس منتقل شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گمان می‌رود که تنها حدود ۴۰۰۰ ببر وحشی در جهان باقی مانده باشند

ببر؛ حیوان 'بومی آمریکا'

امیر پیام - بی‌بی‌سی

ببرها به طور معمول در جنوب و جنوب شرق آسیا و شرق‌دور روسیه زندگی می‌کنند. سازمان‌های حفاظت از حیات‌وحش این گربه عظیم‌الجثه را در بالای فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار داده‌اند و می‌گویند تنها حدود ۴۰۰۰ هزار ببر وحشی در طبیعت باقی مانده است.

با وجود این، این سلطان جنگل‌های آسیایی به قدری در آمریکا طرف‌دار دارد که گفته می‌شود تعداد ببرهای خانگی در آمریکا بیشتر از تعداد همه ببرهای وحشی باقی مانده در جهان است.

بنیاد خیریه ورلد وایلد لایف (بنیاد جهانی حیات‌وحش) سه سال پیش در گزارشی تکان‌دهنده برآورد کرد که تعداد ببرهایی که آمریکاییان در اسارت نگه داشته‌اند به ۵۰۰۰ قلاده می‌رسد که دست کم ۲۰ درصد بیشتر از تعداد ببرهای وحشی است.

این سازمان از سال ۲۰۰۸ کمپینی به راه انداخته که هدفش غیرقانونی کردن تملک شخصی گربه سانان بزرگ چون ببرها و شیرها در ایالات متحده و بازگرداندن ببرهای اسیر به دامان طبیعت است.

اگر چه کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۴ با تصویب قانونی شرایط مالکیت شخصی این گونه حیوانات و نگه‌داری آنها به عنوان حیوان خانگی را بسیار دشوار کرد و باراک اوباما هم در سال ۲۰۱۵ از نخستین برنامه ملی کشورش برای مبارزه با قاچاق و شکار حیوانات‌وحشی خبر داد اما در جایی که هر بحثی پیرامون وضع مقررات جدید را می‌توان به سرعت به "محدود کردن آزادی‌های فردی" ربط داد، خط و نشان کشیدن برای مالکان خصوصی ببرها فعلا از محدوده شمارش خطوط بدن ببرهای آنها فراتر نرفته است.