گوایدو قول داد راهی برای ورود کمک‌ها به ونزوئلا پیدا کند

گوایدو در میان هوادارانش در کاراکس، ۱۲ فوریه ۲۰۱۹ حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption خوان گوایدو رهبر مخالفان نیکلاس مادورو را به "قبضه کردن" قدرت متهم کرد

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، به ده ها هزار معترضی که به خیابان آمده بودند اطمینان داده که کاروان های امداد، علیرغم مخالفت نیکلاس مادورو رییس جمهوری این کشور وارد ونزوئلا خواهد شد.

پیشتر نیکلاس مادورو در گفتگو با بی بی سی گفت کاروان های امداد ارسالی از سوی آمریکا پیش زمینه اشغال ونزوئلاست و این کمک ها را نخواهد پذیرفت.

وزیر امور خارجه این کشور نیز همزمان در یک کنفرانس خبری در سازمان ملل متحد از مخالفت کشورش با کاروان های امداد خبر داده است.

همزمان روز سه شنبه ده ها هزار نفر از طرفداران خوان گوایدو بار دیگر در کاراکاس، پایتخت، راهی خیابان ها شدند.

آقای گوایدو که حالا از سوی بیش از ۴۰ کشور جهان به عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته شده در برابر هواداران خود گفت اگر اقلام امدادی وارد ونزوئلا نشوند ۳۰۰ هزار نفر از گرسنگی و بیماری خواهند مرد و دو میلیون نفر دیگر نیز در خطر مرگ قرار می گیرند.

بحران اقتصادی ونزوئلا از سال گذشته ابعاد تازه ای یافته و قیمت کالاها به طور متوسط هر نوزده روز یکبار دو برابر می شود.

با درخواست خوان گوایدو کاروان هایی از کمک های بشردوستانه آمریکا از جمله دارو و مواد غذایی به مرز مشترک کلمبیا و ونزوئلا رسیده اما نیکلاس مادورو اجازه ورود این اقلام امدادی را نمی دهد.

آقای گوایدو روز سه شنبه یک بار دیگر از فرماندهان نظامی کشورش خواست به مردمی که از گرسنگی و فقر در رنجند بپیوندند و به دولت مادورو پشت کنند.

روز سه شنبه در سوی دیگری از شهر نیکلاس مادورو با حضور در میان ده ها هزار حامی خود، قدرتنمایی کرد.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption کامیون های حامل کمک های خارجی در مرکز کلمبیا و ونزوئلا

آقای مادورو در مصاحبه ای اختصاصی به بی بی سی گفت کاروان های امدادی آمریکا پیش زمینه اشغال کشور است و افزود اگر آمریکا حسن نیت دارد تحریم های اقتصادی اش علیه ونزوئلا را بردارد.

آقای مادورو که خود را هدف یک جنگ اقتصادی می داند به حامیانش گفت خواستار صلح است.

درخواست کمک از اوپک

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش کرده که آقای مادورو در پی تحریم های آمریکا خواستار کمک اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، شده است.

او در نامه ای که خبرگزاری رویترز نسخه ای از آن را دیده نوشته است: "ونزوئلا در جنگ فعلی اش علیه دخالت خودسرانه و غیرقانونی آمریکا در مسائل داخلی این کشور به حمایت همه جانبه و هم صدایی کشورهای عضو اوپک و کنفرانس وزرای این سازمان امیدوار است."

آقای مادورو گفت اوپک باید بر اساس تاثیراتی که تحریم نفت ونزوئلا بر بازار جهانی می گذارد برای مقابله با تحریم های آمریکا وارد عمل شود.

این نامه روز ۲۹ ژانویه یک روز بعد از اعمال تحریم های آمریکا بر شرکت نفت دولتی ونزوئلا ارسال شده بود.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط