نشست ورشو؛ مقام فلسطینی درباره 'عادی‌سازی' اشغال توسط اسرائیل هشدار داد

عباس و سلمان حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس تشکیلات خودگردان در آستانه نشست ورشو مهمان شاه عربستان بود

نبیل شعث از مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطینی هشدار داده است که نشست امنیتی ورشو بخشی از تلاش آمریکا برای "عادی‌سازی" اشغال سرزمین‌های فلسطینی از طرف اسرائیل است.

آقای شعث، که مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است، در یادداشتی در روزنامه اسرائیلی هاآرتص، گفته است که نشست ورشو در جهت از موضوعیت انداختن طرح صلح اعراب و حفظ سلطه اسرائیل عمل می‌کند.

در نشست ورشو بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که سرپرست وزارت خارجه نیز هست، در کنار مقام‌های کشورهای مختلف کشورهای عرب حاضر شده است.

لهستان به درخواست آمریکا میزبانی این نشست را پذیرفت.

در روزهای گذشته و در آستانه نشست ورشو، محمود عباس به مسقط و ریاض، پایتخت عمان و عربستان سفر کرد و با رهبران این کشورها دیدارهایی داشت.

در ریاض ملک سلمان، شاه سعودی، به آقای عباس اطمینان خاطر داد که عربستان "همیشه" به تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس شرقی متعهد است.

امروز هم ترکی فیصل، در اولین مصاحبه یک عضو خاندان سلطنتی سعودی با تلویزیونی اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو را متهم کرد که درباره روابط نزدیکتر با کشورهای عربی صادق نیست.

آقای فیصل، که پیشتر رئیس دستگاه امنیتی عربستان بود، با اشاره به نشست ورشو و انتخابات اسرائیل، گفت افکار عمومی در اسرائیل نباید "فریب بخورد" که مساله فلسطین حل شده است.

او همچنین از دولت آمریکا خواست تا در مسیر ارائه "توافق قرن" میان اسرائیل و فلسطین، طرح صلح اعراب را نیز بپذیرد.

"توافق قرن" طرحی است که دولت دونالد ترامپ می‌خواهد برای حل مناقشه فلسطینی پیش ببرد و با توجه به حمایت سرسختانه دولت او از اسرائیل، فلسطینیان و افکار عمومی دیگر کشورهای عربی را نگران کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر خارجه عمان با نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد

همزمان با اطمینان خاطر مقام‌های سعودی به فلسطینیان، بنیامین نتانیاهو با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان دیدار کرد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست گزارش داده است که وزیر خارجه عمان با صحبت از آغاز دوره جدیدی در روابط کشورهای عربی با اسرائیل، گفته "مردم خاورمیانه از چسبیدن به گذشته ضررهای بسیاری خورده‌اند."

عمان به تازگی نقش فعالی در میانجیگری بین کشورهای عرب و اسرائیل پیدا کرده است.

نبیل شعث، مشاور محمود عباس، در یادداشت خود در روزنامه هاآرتص گفته است که فلسطینی‌ها در نشست ورشو حاضر نشده‌اند و به کسی هم نمایندگی نداده‌اند تا از جانبشان در این نشست حاضر شود.

او گفته از نظر طرف فلسطینی، تنها احترام به حقوق بین‌الملل و راه حل دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی است که می‌تواند به مناقشه پایان دهد.