تغییر قانون اساسی مصر برای تداوم ریاست جمهوری سیسی تا سال ۲۰۳۴ کلید خورد

عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۳ بعد از یک کودتای نظامی در مصر به قدرت رسید حق نشر عکس Getty Images
Image caption عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۳ بعد از یک کودتای نظامی در مصر به قدرت رسید

یک کمیته پارلمانی در مصر، با ضمیمه شدن بندی به قانون اساسی این کشور موافقت کرد که در صورت تصویب نهایی به عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور اجازه می‌دهد تا در سال ۲۰۳۴ در قدرت بماند.

بر اساس قانون اساسی فعلی، دوره ریاست جمهوری آقای سیسی در سال ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد.

اما بر اساس پیشنهادی که از سوی فراکسیون اکثریت پارلمان مصر ارائه شده، دوره ریاست جمهوری این کشور به شش سال افزایش خواهد یافت و به آقای سیسی نیز اجازه داده خواهد شد تا دو دوره دیگر برای این پست نامزد شود.

اگر دو سوم نمایندگان پارلمان مصر با این تغییرات موافقت کنند، رفراندومی برای تایید نهایی و تغییر قانون اساسی برگزار خواهد شد.

در سال ۲۰۱۳ و در پی تظاهرات علیه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری وقت مصر، عبدالفتاح سیسی در یک کودتای نظامی قدرت را در این کشور در دست گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption در سال ۲۰۱۳، بعد از کودتای عبدالفتاح سیسی، مخالفان محمد مرسی در خیابان‌های قاهره، جشن گرفتند

آقای مرسی در انتخاباتی به ریاست جمهوری رسیده بود که از سوی برخی ناظران، دموکراتیک توصیف شده بود.

اما مخالفان، او و هم‌فکرانش در گروه اخوان المسلمین را متهم کردند که در تلاشند تا قوانین اسلامی را در این کشور اجرا کنند.

از زمانی که آقای سیسی به قدرت رسید، او بارها از سوی نهادهای بین‌المللی به نقض گسترده حقوق منتقدین و مخالفانش متهم شده است.

او در ماه آوریل سال گذشته میلادی در انتخاباتی که هیچ رقیبی نداشت برای دومین بار به عنوان رئیس جمهوری مصر انتخاب شد. در آن انتخابات اعلام شد که ۹۷% رای‌دهندگان به او رای داده‌اند.

بر اساس بند ۱۴۰ قانون اساسی فعلی مصر که در سال ۲۰۱۴ در یک رفراندوم تایید شد، دوره ریاست جمهوری در این کشور چهار سال است و یک نفر حداکثر می‌تواند دو دوره به این مقام برسد.

اما فراکسیون اکثریت پارلمان مصر که همگی هوادار اقای سیسی هستند در تلاشند تا او همچنان در قدرت بماند.

متن ضمیمه قانون اساسی که در مسیر تصویب است، توسط یکی از نمایندگان در فیس‌بوک منتشر شده است.

عبدالفتاح سیسی در حال حاضر ۶۴ سال سن دارد و این تغییرات راه را برای او باز می‌کند تا بتواند تا سن ۸۰ سالگی در قدرت بماند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در حال حاضر اکثریت اعضای پارلمان مصر از طرفداران سیسی هستند

عبدالهادی القطبی، یکی از نمایندگان هوادار سیسی گفت که این تغییرات "با هدف حفظ ثبات و تداوم استراتژی توسعه" مصر، پیشنهاد شده‌اند.

تغییراتی دیگر مانند اضافه شدن پست معاون رئیس‌جمهوری، تشکیل دوباره یک مجلس دوم و همچنین افزایش نمایندگان زن، اقلیت مسیحی و معلول، توسط این کمیته پارلمانی تایید شده‌اند.

اکثر نمایندگان پارلمان مصر طرفدار عبدالفتاح سیسی هستند، اما اقلیت کوچکی که یک گروه کم نفوذ از نمایندگان چپ‌گرا را تشکیل می‌دهند، با تغییر قانون به نفع آقای سیسی مخالفت کرده‌اند.

منتقدین آقای سیسی می‌‌گویند که با این تغییرات تمامی دستاوردهای به دست آمده از اعتراض‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ از دست خواهد رفت.

محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل و از مخالفان عبدالفتاح سیسی نیز در توییتی این تغییرات را "عقب‌گرد بهار عربی" توصیف کرد.

موضوعات مرتبط