فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه با ترامپ بر سر سوریه علنا مخالفت کرد

ژنرال وتل گفته دونالد ترامپ درباره خروج از سوریه با او مشورت نکرده است حق نشر عکس EPA
Image caption ژنرال وتل گفته دونالد ترامپ درباره خروج از سوریه با او مشورت نکرده است

ژنرال جوزف وتل، فرمانده عملیات‌های آمریکا در خاورمیانه گفته با دونالد ترامپ بر سر خارج کردن نیروهای ارتش از خاک سوریه مخالف است. آقای ترامپ دو ماه پیش اعلام کرد همه نیروهای نظامی کشورش را به زودی از خاک سوریه فراخواهد خواند.

ژنرال وتل در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گفت داعش همچنان در سوریه فعال است و از نظر او نیروهای دولت سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا که اکثرا پیش‌مرگه‌های کرد هستند به تنهایی قادر به مبارزه با داعش نیستند.

ژنرال وتل هفته گذشته هم با حضور در کنگره آمریکا به نمایندگان گفته بود دونالد ترامپ پیش از علنی کردن تصمیم خود برای خروج فوری نیروهای آمریکایی از سوریه با او مشورت نکرده است.

ژنرال وتل از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا است که ماموریتش نظارت و مدیریت بر عملیات‌های ارتش در خاورمیانه است.

بدین ترتیب او هم به جمع فرماندهان ارشد آمریکایی پیوسته که با نظر و سیاست‌های فرمانده کل قوا (دونالد ترامپ) بر سر سوریه علنا مخالفت کرده‌اند.

پیش از این هم ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا ساعاتی پس از سخنان آقای ترامپ درباره سوریه با او مخالفت کرد و ضمن ابراز دلایل خود در نامه‌ای تصمیمش برای بازنشستگی و ترک پنتاگون را زودتر از تاریخ اعلام شده به اجرا گذاشت.

اخبار مرتبط

این در حالی است که امروز (جمعه پانزدهم فوریه) آقای ترامپ که برای اعلام وضعیت اضطراری در مرزهای جنوب این کشور با مکزیک به باغ رز کاخ سفید آمده بوده به خبرنگاران وعده داد که ظرف ۲۴ ساعت آینده گزارش جدیدی از تحولات سوریه ارایه کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: "ما درباره سوریه و موفقیت‌هایی که در ریشه‌کنی خلافت (دولت اسلامی - داعش) داشته‌ایم کلی خبر بزرگ داریم."

با وجود این، ژنرال وتل که فرماندهی چنین عملیات‌هایی را در عراق و سوریه برعهده دارد نظری مخالف آقای ترامپ دارد.

او امروز (جمعه) در گفتگو با سی‌ان‌ان تاکید کرد: "داعش هنوز رهبر دارد، هنوز پیکارجو، پایگاه و منابع پشتیبانی دارد، بنابراین ادامه عملیات نظامی و تداوم فشار بر آنها ضروری است."

این ژنرال ارشد پنتاگون همچنین گفته: "وقتی ما می‌گوییم آنها را شکست داده‌ایم، معنایش این است که آنها دیگر توانایی نقشه و عملیات مستقیم علیه ایالات متحده و متحدان ما را ندارند."

دونالد ترامپ ماه دسامبر گذشته در اظهاراتی علنی گفت: "پس از پیروزی‌های تاریخی" برابر داعش، او تصمیم گرفته فورا نیروهای آمریکایی را از این منطقه خارجه کند.

این تصمیم غیرمنتظره و تغییر ناگهانی در سیاست آمریکا در سوریه به استعفای جیمز متیس، وزیردفاع انجامید که کمی قبل از آن گفته بود قصد بازنشستگی دارد.

امروز ژنرال وتل هم در گفتگو با سی‌ان‌ان تاکید کرد: "اگر در آن زمان از من سوال می‌شد من چنین تصمیمی را توصیه نمی‌کردم."

او همچنین گفته "اطمینان از این که نیروهای تحت حمایت ما به حدی از توانایی برسند که قادر به تحویل مسئولیت به آنها باشیم، یکی از محورهای اصلی من برای تصمیم‌گیری درباره کامل شدن ماموریت‌مان و فرارسیدن زمان ترک سوریه بود... اما ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم."