'سرهای بریده را در سطل آشغال دیدم'؛ داستان دختر نوجوانی که به داعش پیوست و پشیمان نشد

شمیمه بیگم سال ۲۰۱۵ و زمانی که ۱۵ سال داشت، لندن را ترک کرد حق نشر عکس PA
Image caption شمیمه بیگم سال ۲۰۱۵ و زمانی که ۱۵ سال داشت، لندن را ترک کرد

شمیمه بیگم یکی از سه دختر دانش‌آموزی بود که سال ۲۰۱۵ لندن را به قصد پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ترک کرد. حالا که داعش قلمرو خود را از دست داده، این دختر ۱۹ ساله قصد بازگشت به بریتانیا را دارد اما به احتمال زیاد با اتهامات جنایی روبرو خواهد شد.

شمیمه بیگم روزهای آخر بارداری خود را در یکی از اردوگاه‎های پناهجویان در شمال سوریه ‎گذراند و اخیرا گفته بود دوست دارد برای به دنیا آوردن فرزندش به بریتانیا بازگردد.

وکیل خانواده شمیمه گفته است که او زایمان کرده و نوزادش، پسر است. اما بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته این موضوع را تایید کند.

شمیمه بیگم ۱۹ ساله پیشتر به روزنامه تایمز بریتانیا گفته بود: "سرهای بریده را در سطل آشغال ‎دیدم، اما این اصلا باعث ترسم نشد." این حرفی بسیار تکان‎دهنده است به ویژه اگر از زبان دختری شنیده شود که همین چند سال پیش در لندن دوره دبیرستان را می‎گذراند.

شمیمه گفت پشیمان نیست که سال ۲۰۱۵ زندگی‌ در بریتانیا را رها کرده و برای پیوستن به داعش به سوریه رفته است.

از دختر مدرسه‎ای تا عروس جهادی

شمیمه بیگم وقتی به همراه دو دوست دیگرش به قصد پیوستن به داعش به ترکیه فرار کرد، فقط ۱۵ سال داشت. آن‌ها به والدینشان گفتند با هم بیرون می‎روند و دیگر به خانه بازنگشتند. زمانی که این سه دختر دبیرستانی تصمیم خود را گرفتند، روزنامه‎های بریتانیایی هر روز از خشونت‎های داعش می‎نوشتند.

یک سال پیش از آن، خبر بریدن سر دو امدادگر بریتانیایی به نام‎های دیوید هینس و الن هنینگ توسط این گروه تیتر اول روزنامه‎ها و برنامه‎های خبری تلویزیونی بود.

این سه دختر از مرز ترکیه وارد سوریه شدند و کمی بعد در خانه‌ای اسکان داده شدند. شمیمه به روزنامه تایمز گفت: "آن‎ها شک داشتند ما جاسوس باشیم." سه هفته بعد از آن شمیمه ازدواج کرد و به رقه، پایتخت آن زمان داعش رفت.

"واقعا می‎خواهم به بریتانیا برگردم"

شمیمه در مورد زندگی در رقه به تایمز گفت: "شبیه زندگی معمولی بود، همان چیزی که در ویدئوهای تبلیغاتی نشان می‎دهند. یک زندگی معمولی. هرازگاهی بمبی منفجر می‎شد اما به غیر از آن ...."

این یکی از همان بمب‎هایی است که موجب مرگ خدیجه سلطانه شد. خدیجه یکی از دو دختری بود که به همراه شمیمه از لندن فرار کرد: "در خانه‌اش بمب انداختند. در زیرزمین یک عملیات سری در جریان بود و وقتی متوجه این موضوع شدند، در خانه‎اش بمب انداختند و چند نفر دیگر هم کشته شدند."

یکی از وکلای خانواده خدیجه سال ۲۰۱۶ گفت، همه تصور می‎کردند او در حمله هوایی روسیه کشته شده است. شمیمه در مورد مرگ دوستش گفت: "هیچ‌وقت فکر نمی‎کردم چنین اتفاقی بیفتد. اولش حتی نمی‎توانستم قبول کنم. چون فکر می‎کردم اگر قرار باشد کشته شویم، همه با هم کشته خواهیم شد." سرنوشت امیره عباسه، دوست دیگر شمیمه مشخص نیست.

از زمان مرگ خدیجه، شمیمه دو بار بچه‎دار شده و هر دو را از دست داده است. او برای سومین بار باردار است و چیزی به زایمانش نمانده: "حالا کاملا حواسم به این بچه است. می‎ترسم این یکی هم در این اردوگاه مریض شود. به همین دلیل است که می‌خواهم به بریتانیا برگردم، چون می‎دانم از من مراقبت خواهد شد."

"پشیمان نیستم"

مرگ خدیجه، از دست دادن دو بچه و کشته شدن ده‎ها هزار نفر به دست داعش، باعث شده شمیمه درباره آینده خلافت این گروه تردید داشته باشد: "امید زیادی ندارم. آن‎ها دارند کوچک‎تر و کوچک‎تر می‎شوند. ظلم و فساد بقدری زیاد است که فکر نمی‏کنم آن‎ها لیاقت پیروزی را داشته باشند."

شمیمه اما در پاسخ به این سوال که آیا آرزو می‎کند به سوریه نرفته بود، گفت: "نه، از کارم پشیمان نیستم."

شکایت اصلی او از داعش نحوه رفتار آن‎ها با مردمی بود که طبق تعاریف او مسلمان به حساب می‎آمدند: "باید یادت باشد اعتقاد این آدم‎ها ( گروه داعش) این است که نامسلمان‌ها باید کشته شوند و با مسلمانان باید خوب رفتار کرد. شوهرم می‎گفت وقتی در زندان بوده، با بعضی‎ها به حدی بد رفتار می‎کردند که حاضر بودند اعتراف کنند جاسوس هستند تا کشته شوند. پس داعش در واقع مسلمان‌ها را هم کشته‌اند."

شمیمه برای کشته شدن آن‎هایی که طبق معیارهای داعش مسلمان نبودند، اصلا ناراحت نبود.

حملات تروریستی

شمیمه گفته بود پشیمان نیست و این برای او که در یک اردوگاه پناهجویان در شمال سوریه گیر افتاده، به این معناست که شانس زیادی برای بازگشت به بریتانیا ندارد.

بن والاس، وزیر امنیت بریتانیا به رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت: "من با رفتن به دنبال تروریست‏ها یا کسانی که قبلا تروریست بودند و حالا ناکام مانده‎اند، زندگی مردم بریتانیا را به خطر نمی‎اندازم. خدمات کنسولی در جاهای دیگر منطقه وجود دارد اما دولت ما سال‎ها با قدرت اعلام کرده که این اعمال پیامد خواهند داشت."

به این ترتیب حتی اگر شمیمه موفق شود به بریتانیا بازگردد، ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

آقای والاس گفت: "اگر بر خلاف توصیه وزارت امور خارجه برای حمایت از فعالیت‎های تروریستی از کشور خارج شدی، موقع بازگشت باید آماده باشی که به جرم ارتکاب عمل تروریستی تحت بازجویی و به احتمال زیاد پیگرد قانونی قرار بگیری."

دومینیک کاسیانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه امور داخلی بریتانیا می‎گوید، عروس‎های جهادی بریتانیایی پیش از این هم تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‎اند.

حق نشر عکس MET POLICE
Image caption خدیجه سلطانه، امیره عباسه و شمیمه بیگم ( راست به چپ) با هم از بریتانیا خارج شدند تا به داعش بپیوندند

تارینا شکیل که موفق شد با فرزندش از منطقه جنگی فرار کند، موقع بازگشت به بریتانیا به سازمان امنیت کشور دروغ گفت و به جرم عضویت در گروه تروریستی به زندان افتاد.

اگر شمیمه بتواند از سوریه خارج شود، احتمالا با اتهامی شبیه به این روبرو خواهد شد. البته ترویج یا حمایت از تروریسم را هم باید به آن اضافه کرد.

گوردون کوررا، خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه مسائل امنیتی می‎گوید از آنجایی که شمیمه دو تابعیتی نیست و فقط تبعه بریتانیاست، حق بازگشت به کشور را دارد. کسی نمی‎تواند تابعیت بریتانیا را از شمیمه بگیرد و او را فاقد ملیت کند.

موضوعات مرتبط