حمله سایبری گسترده به پارلمان و احزاب سیاسی استرالیا

پارلمان استرالیا حق نشر عکس Getty Images
Image caption پارلمان استرالیا هدف حمله سایبری قرار گرفته است

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، از یک حمله سایبری خارجی به احزاب اصلی و پارلمان این کشور خبر داده است.

آقای موریسون این حمله کم‌سابقه را که اوایل ماه جاری میلادی صورت گرفته حمله‌ای پیچیده توصیف کرده که به گفته او از سوی یک عنصر خارجی انجام شده است.

با وجود این نخست وزیر استرالیا گفت که شاهدی در دست نیست که نشان دهد این حمله در روند انتخابات این کشور که چند ماه دیگر برگزار می‌شود، خللی ایجاد کرده باشد.

آقای موریسون این خبر را پس از تحقیقات درباره تلاش برای حمله سایبری اعلام کرده که پیشتر تصور می‌شد تنها سرورهای پارلمان این کشور را هدف گرفته است.

نخست وزیر استرالیا در مجلس نمایندگان این کشور گفت: "در جریان این تحقیقات ما آگاه شدیم که شبکه‌های بعضی گروه‌های سیاسی از جمله حزب لیبرل، کارگر و ملی هم هدف قرار گرفته است."

حق نشر عکس EPA
Image caption اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا گفت به دلیل در جریان بودن تحقیقات نمی‌تواند جزییات بیشتری از این حمله سایبری فاش کند

آقای موریسون نگفت که کدام کشور خارجی یا عوامل آن مظنون به انجام این حمله هستند. او گفت به دلیل در جریان بودن تحقیقات نمی‌تواند جزییات بیشتری از این حمله سایبری فاش کند.

مرکز امنیت سایبری استرالیا اعلام کرده است که با وجود هدف قرار گرفتن سیستم‌های کامپیوتری احزاب سیاسی، هنوز نشانه‌ای از سرقت اطلاعات از این شبکه‌ها ندیده است.

نخست وزیر استرالیا، که رهبری ائتلاف لیبرال-ملی را بر عهده دارد گفت که تدابیری در نظر گرفته شده که امنیت سیستم انتخاباتی این کشور تامین شود.

او گفت که مقام‌های امنیتی، نهادهای انتخاباتی استرالیا را در جریان وقایع قرار داده‌اند و تدابیر حفاظتی را برای تمام گروه‌های سیاسی فراهم خواهند کرد.

دولت استرالیا در سال‌های اخیر چندین بار هدف حمله سایبری قرار گرفته که تعدادی از آنها از سوی رسانه‌های این کشور به کشورهایی مانند چین نسبت داده شده است.

در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حملات سایبری سنگینی به سازمان‌های آمار و هواشناسی استرالیا صورت گرفت .

در سال ۲۰۱۱ هم ایمیل‌های وزرای ارشد کابینه این کشور هدف قرار گرفت.