برگزیت؛ کناره‌گیری هفت نماینده مجلس بریتانیا از حزب کارگر

حق نشر عکس AFP
Image caption کریس لزلی، وزیر دارایی سابق دولت سایه گفته است که حزب را "چپ‌های تند گروگان" گرفته‌اند

هفت نماینده عضو حزب کارگر در مجلس بریتانیا در اعتراض به عملکرد رهبری حزب در رابطه با موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از این حزب کناره‌گیری کردند.

به گفته منابع ارشد این حزب برخی از این نمایندگان همچنین به نحوه برخورد جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در قبال موضوع یهودستیزی در این حزب اعتراض دارند.

چوکا اومونا، لوسیانا برگر، کریس لزلی، انگلا اسمیت، مایک گیپس، گوین شوکر و ان کافی هفت نماینده‌ای هستند که از حزب کارگر خارج شده‌اند.

کریس لزلی، وزیر دارایی سابق دولت سایه گفته است که حزب را "چپ‌های تند گروگان" گرفته‌اند.

آنها گفته‌اند که تصمیم دارند در پارلمان "گروه مستقل" را تشکیل دهند.

جرمی کوربین گفته است که از تصمیم این هفت نفر برای کناره‌گیری از حزب "دلسرد" شده که نتوانسته‌اند همکاری‌شان را با سیاست‌هایی که "الهام‌بخش میلیون‌ها نفر" در جریان انتخابات سال ۲۰۱۷ بوده، ادامه دهند.

پیشتر استیون کیناک، نماینده حزب کارگر و از منتقدان جدی آقای کوربین از نمایندگان معترض خواسته بود در حزب "بمانند و مبارزه کنند".

حق نشر عکس PA
Image caption جرمی کوربین پیشتر گفته بود خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را تحت شرایطی می‌توان به همه‌پرسی دوباره گذاشت

جان مک‌دانل، وزیر دارایی دولت سایه هم گفته بود که "نیازی نیست که کسی از حزب جدا شود". به گفته او گزینه همه‌پرسی روی میز است و در صورت نیاز پیگیری می‌شود.

آقای مک‌دانل همچنین گفته که حزب در مقابله با یهودستیزی "بی‌رحمانه" عمل می‌کند.

در ده ماه گذشته حزب کارگر ۶۷۳ مورد شکایت درباره رفتار "یهودستیزانه" اعضایش دریافت کرده است.

لوسیانا برگر، از نمایندگانی که امروز کناره‌گیری کرد گفته است که یهودستیزی در حزب کارگر "نهادینه" شده و از این که در حزب مانده بود "شرمسار و خجل" بوده است.

نمایندگان معترض معتقدند که آقای کوربین به اندازه کافی از امکان برگزاری همه‌پرسی مجدد برای خروج از اتحادیه اروپا حمایت نمی‌کند.

جرمی کوربین پیشتر گفته بود خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را تحت شرایطی می‌توان به همه‌پرسی دوباره گذاشت، اما منتقدان آقای کوربین می‌گویند که پیگیری او برای برگزاری همه‌پرسی جدی نیست و این راه را برای امکان خروج بدون توافق هموار می‌کند.


هفت معترض

بهرنگ‌ تاج‌دین

این اولین بار نیست که چند نماینده میانه‌روی حزب کارگر بر سر اروپا انشعاب می‌کنند. سال ۱۹۸۱ هم چهار عضو این حزب بر سر سیاست حزب درباره خروج از جامعه اروپا (که بعدها به اتحادیه اروپا تبدیل شد) انشعاب کردند و حزب سوسیال‌دمکرات (اس‌دی‌پی) را تشکیل دادند. حزبی که با وجود رأی چند میلیونی، تنها چند کرسی معدود در مجلس بریتانیا به دست آورد و در نهایت در حزب لیبرال ادغام شد. ولی جذب آن آرا باعث شد حزب کارگر نتواند در دو انتخابات پیروز شود.

به عبارت دیگر، بعید است که این هفت نماینده بتوانند با تشکیل یک حزب جدید، در انتخابات بعدی پیروزی بزرگی به دست بیاورند، ولی هر رأی‌دهنده‌ای که جذب کنند، احتمال نخست‌وزیری جرمی کوربین را کاهش می‌دهند.

ولی شاید این پایان راه نباشد. ترزا می و جرمی کوربین در هفته‌ها و ماه‌های آینده باید تصمیم‌های مهمی در فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بگیرند که هر کدامش می‌تواند حزب کارگر و محافظه‌کار را دوپاره کند.


بیشتر بخوانید:

بریتانیا باید تا آخر ماه مارس سال جاری از اتحادیه اروپا، چه با توافق چه بدون توافق، خارج شود یا اینکه درخواست خروج خود را پس بگیرد. از نگاه مخالفان خروج، برگزاری همه پرسی مجدد تنها راه عملی برای ماندن در اتحادیه است. اما مخالفان برگزاری دوباره همه‌پرسی از جمله ترزا می، نخست وزیر بریتانیا می‌گویند که برگزاری همه‌پرسی دوباره، پشت کردن به رای مردمی است که یک بار قبلا برای خروج رای داده‌‌اند.

اگر بریتانیا بتواند توافق کشورهای عضو اتحادیه با خواسته‌های خود به خصوص موضوع شرایط مرزی بین دو ایرلند را تا قبل از ۲۹ مارس به دست آورد، آنگاه براساس توافقی مشخص با اتحادیه اروپا شامل شرایط ادامه همکاری و ارتباط دو طرف از این اتحادیه خارج خواهد شد. به گفته ناظران، این وضعیت کمترین آسیب را به اقتصاد بریتانیا خواهد رساند.

در صورتی که تا پایان این ضرب الاجل، اتحادیه اروپا با تغییر در توافق کنونی موافقت نکند و پارلمان نیز بدون تغییر در این توافق آن را نپذیرد، آنگاه یا بریتانیا باید بدون دستیابی به توافق از عضویت خارج شود، یا از اروپاییان مهلت بیشتری برای مذاکره بگیرد، یا پس گرفتن درخواست خروج خود را احتمالا با برگزاری همه‌پرسی دیگری مد نظر قرار دهد.

با نزدیک شدن مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بلاتکلیفی دامان شرکت‌های بیشتری را می‌گیرد. در تازه‌ترین خبر شرکت هواپیمایی بریتانیایی "فلای بی‌ام‌آی" اعلام ورشکستگی کرد.

این شرکت کوچک هواپیمایی که با ۱۷ هواپیما به ۲۵ شهر اروپایی پرواز داشت، روز شنبه (۱۶ فوریه) به طور ناگهانی به دلیل افزایش قیمت سوخت و بلاتکلیفی برگزیت تمام پروازهای خود لغو کرد.

توقف فعالیت این شرکت حدود ۴۰۰ موقعیت شغلی را به خطر انداخته است.

همچنین تعدادی از شرکت‌های بزرگ از جمله سونی گفته‌اند که دفتر مرکزی خود را از بریتانیا به کشورهای دیگر در اتحادیه اروپا و حتی کشورهای دیگر خارج از این اتحادیه منتقل می‌کنند.

از جمله دایسون، سازنده لوازم برقی و خانگی گفته‌ است که دفتر مرکزی‌اش را به سنگاپور منتقل می‌کند.

همچنین چند خودروساز ژاپنی از جمله تویوتا و هوندا گفته‌اند که در صورت خروج بدون توافق، توقف تولید خود در بریتانیا را در نظر خواهند گرفت.