نگرانی از استرداد دو خواهر عربستانی از هنگ‌کنگ به ریاض

این دو خواهر می‌گویند در عربستان "شان و منزلتی" نداشته‌اند حق نشر عکس Getty Images
Image caption این دو خواهر می‌گویند در عربستان "شان و منزلتی" نداشته‌اند

دو خواهر ۱۸ و ۲۰ ساله عربستانی که به هنگام یک سفر تفریحی خانوادگی در سریلانکا فرار و به هنگ‌کنگ رفته‌اند در آستانه استرداد به ریاض قرار گرفته‌اند. آنها می‌گویند ماموران سفارت عربستان به دنبال ضبط مدارک آنها هستند و به همین علت نتوانسته‌اند به استرالیا پناهنده شوند.

راوان و ریما (اسامی مستعار) شش ماهی است که در هنگ‌کنگ بلاتکلیف مانده‌اند.

این دو خواهر ماه سپتامبر گذشته و در جریان یک سفر تفریحی خانوادگی در سریلانکا خانواده را ترک و به قصد رسیدن به استرالیا متواری شدند اما آن طور که اکنون می‌گویند ماموران عربستانی در فرودگاه هنگ‌کنگ سعی در ضبط پاسپورت و مدارک شناسایی آنها را داشته‌اند تا مانع از امکان سفر آنها شوند.

آنها می‌گویند پس از مقاومت برای سوار شدن به پروازی به سوی دوبی، متوجه شده‌اند پروازی که برای سفر به استرالیا رزرو کرده بودند هم لغو شده است.

مایکل ویدلر، وکیل این دو دختر عربستانی می‌گوید، هنگ‌کنگ هم اکنون به این دو خواهر تحت تبصره مسافرانی که "فراتر از مجوز قانونی اجازه ماندن در هنگ‌کنگ پیدا کرده‌اند" اجازه اقامت شش ماهه داده است.

به گفته آقای ویدلر، مقام‌های هنگ‌کنگ همچنان ماه نوامبر گذشته به او اطلاع داده‌اند که اعتبار پاسپورت‌های این دو خواهر لغو شده است.

بنابر قوانین عربستان سعودی، زنان برای دریافت پاسپورت نیاز به کسب اجازه از پدر، همسر و یا مرد قیم خود را دارند.

این واقعه تنها چند هفته پس از یک ماجرای مشابه برای یک دختر عربستانی دیگر بود که سرانجام موفق شد از بانکوک، پایتخت تایلند، به کانادا پناهنده شود.

خبر مرتبط

دختر عربستانی پناهنده به کانادا: با زنان چون بردگان رفتار می‌شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این دو خواهر در تلاشند که با انتشار درخواست خود راهی برای ممانعت از استرداد به عربستان پیدا کنند

ترس از عدم امنیت جانی

این دو خواهر ۱۸ و ۲۰ ساله می‌گویند از بیم تنبیه و حتی مرگ جرات بازگشت به عربستان و خانه خود را ندارند.

آنها به بخش چینی بی‌بی‌سی گفته‌اند نقشه فرار خود را از قبل طراحی کرده بودند و به این علت متواری شده‌اند که در عربستان سعودی "منزلتی" ندارند.

اخبار مرتبط

آنها می‌گویند از سوی مردان خانواده خود کتک خورده‌اند، تحقیر شده‌اند و به زور ناچار به انجام کارهای خانه شده‌اند.

راوان گفته: "زندگی من فقط خدمت به آنها (خانواده) بود. خیلی افسرده شده بودم و هیچ آینده‌ای برای خودم متصور نبودم." آنها به نیازهای من توجهی نداشتند. نه تحصیل من توجهی نداشتند. فقط به دنبال تربیت من به عنوان یک همسر خوب بودند."

وکیل آنها می‌گوید امروز (۲۸ فوریه) آخرین فرصتی بود که هنگ‌کنگ باید به درخواست ویزای آنها پاسخ می‌داد. آنها اکنون باید منتظر این باشند که آیا درخواست تمدید روادید آنها در هنگ‌کنگ تایید می‌شود یا خیر.

آنها می‌گویند از زمان ورود به هنگ‌کنگ با بیم و هراس زندگی می‌کنند و معتقدند هنوز هم ماموران عربستانی و اعضای خانواده آنها به دنبال‌شان هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این دو خواهر می‌گویند برای این سفر تفریحی با خانواده را برگزیدند که امکان دسترسی به پاسپورت شخصی‌شان را داشته باشند