دولت بریتانیا تابعیت دو زن دیگر از اعضای داعش را لغو کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آخرین بازماندگان داعش در جنوب شرقی سوریه در محاصره کامل هستند و روزانه تعدادی از آنها خود را تسلیم می‌کنند

گزارش‌ها حاکی است که دولت بریتانیا تابعیت دو تن دیگر از شهروندن این کشور را که که به گروه داعش پیوستند و هم‌اکنون به همراه فرزاندنشان در اردوگاهی در سوریه هستند، سلب کرده است.

هر دوی این شهروندان، زنانی هستند که زمانی در شهر لندن زندگی می‌کرده‌اند.

به نوشته روزنامه ساندی تایمز، یک منبع مطلع گفته که این دو با هم خواهرند و نام‌هایشان ریما و زهرا اقبال است.

دولت برتانیا اخیرا تابعیت شمیمه بیگم یکی دیگر از شهروندان این کشور را لغو کرد. فرزند نوزاد این عضو داعش در اردوگاهی در سوریه درگذشت و این موضوع موجب شد تا مقام‌های دولت بریتانیا با انتقادهایی درون این کشور روبه‌رو شوند.

وزارت کشور برتیانیا اعلام کرده که درباره پرونده‌های موردی اظهارنظر نمی‌کند.

با این حال دولت بریتانیا می‌گوید که تصمیم سلب تابعیت بر اساس شواهد و اسناد و مورد به مورد گرفته می‌شود و تصمیمی نیست که به آسانی گرفته شود.

حق نشر عکس Jamie Wiseman/Daily Mail
Image caption جراح، نوزاد شمیمه روز پنج‌شنبه در گذشته است
حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانواده شمیمه بیگم تلاش گسترده‌ای کردند تا دولت بریتانیا او را به همراه فرزندش به این کشور بازگرداند. اما موفق نشدند

به نوشته روزنامه ساندی تایمز، خواهران ریما (۳۰ ساله) و زهرا (۲۸ ساله) در اردوگاههای جداگانه زندگی می‌کنند.

این دو خواهر پنج فرزند دارند که همگی پسرند و هر پنج کودک زیر ۸ سال سن دارند.

والدین این دو خواهر که از بریتانیا به داعش پیوستند از کشور پاکستان به بریتانیا مهاجرت کرده بودند. اما روشن نیست که آنها تابعیت دوگانه دارند یا نه.

ساندی تایمز نوشته است که این دو خواهر در سال ۲۰۱۳ بعد از ازدواج کردن با دو عضو داعش از بریتانیا به سوریه رفته‌اند. بر اساس این گزارش، اعضای داعش که با این دو خواهر ازدواج کرده‌اند، ارتباطات نزدیکی با کسانی دارند که فیلم‌های قتل گروگان‌های غربی داعش را تولید می‌کردند.

زهرا اقبال در زمان ترک بریتانیا، باردار و در آستانه به دنیا آوردن فرزند دوم خود بود. او در سوریه سومین فرزند خود را به دنیا آورد.

ریما نیز صاحب یک فرزند است که در بریتانیا به دنیا آمده است. فرزند دوم او در سوریه به دنیا آمده است.

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا به دلیل سلب تابعیت مورد مشابه (شمیمه بیگم) با انتقادهای بسیاری روبه‌رو شده است. فرزند شمیمه بیگم تنها سه هفته بعد از زایمان بر اثر سینه پهلو درگذشت.

از آنجا که این کودک پیش از سلب تابعیت مادرش به دنیا آمده بود، همچنان یک شهروند بریتانیایی محسوب می‌شد.

مرگ این نوزاد با انتقاد تند تعدادی از مقام‌های عالی‌رتبه حزب کارگر روبه‌رو شد. آنها دولت را در بی‌عملی برای حفاظت از جان این نوزاد متهم کردند.

سخنگوی دولت بریتانیا نیز این اتفاق را یک تراژدی توصیف کرد.

حق نشر عکس Met Police
Image caption شمیمه (راست) به همراه دو دختر دیگر چهار سال پیش از لندن به سوریه فرار کردند

موضوعات مرتبط