موافقت با تغییراتی در طرح برگزیت پیش از رای پارلمان

می و یونکر حق نشر عکس EPA
Image caption گفتگوهای خانم می با ژان کلود یونکر در آخرین ساعات دوشنبه انجام شد

دولت ترزا می نخست وزیر بریتانیا می گوید بر سر تغییراتی در توافق برگزیت که از نظر حقوقی الزام آور خواهد بود با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است. این درحالی است که پارلمان بریتانیا قرار است سه شنبه بار دیگر طرح برگزیت خانم می را به رای بگذارد.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اخطار داده است که اگر این توافق در پارلمان شکست بخورد "فرصت دیگری برای توافق وجود نخواهد داشت."

خانم می و آقای یونکر بعد از ملاقاتی در ساعات دیر وقت دوشنبه در استراسبورگ در یک کنفرانس خبری صحبت می کردند.

نمایندگان بریتانیا می گویند که در جریان مذاکرات استراسبورگ با اتحادیه اروپا دو طرف بر سر تغییراتی به توافق رسیدند که باعث بهبود برگزیت می شود و آن را تقویت می کند.


تغییر حقوقی یا عذر سیاسی؟

بهرنگ تاج‌دین -- بی‌بی‌سی

برای تصویب توافق در مجلس، ترزا می باید ۱۱۵ نفر از نمایندگانی را که دو ماه پیش به آن رأی مخالف دادند، قانع می‌کرد که رأیشان را تغییر دهند.

هدف مذاکرات دوشنبه‌شب با اتحادیه اروپا و سه سندی که منتشر شد، از همان اول هم تغییر قابل توجه توافق نبود. بلکه دولت می‌خواست نمایندگانی که آماده تغییر نظرشان هستند، بهانه‌ای برای توجیه تصمیمشان داشته باشد.

ولی تفسیر جفری کاکس، مشاور حقوقی دولت استراتژی خانم می را به خطر انداخته است. او گفته خطر گرفتار ماندن بریتانیا در "حصار" کم شده ولی از بین نرفته است. حالا به نظر می‌آید خانم نخست‌وزیر برای تصویب توافقنامه در مجلس امشب به معجزه نیاز داشته باشد.


اما جرمی کوربین رهبر حزب مخالف کارگر گفت که مذاکرات نخست وزیر "شکست" خورده و اعلامیه های او حاوی تغییراتی که قولش را به پارلمان داده بود نیست.

پارلمان بریتانیا قرار است روز سه شنبه بار دیگر توافق خروج را به رای بگذارد. این درحالی است که رای گیری قبلی درباره این طرح در ماه ژانویه شکست سختی را برای نخست وزیر رقم زده بود.

دیوید لیدینگتون از اعضای کابینه گفت تغییراتی که بر سر آن توافق شده بدان معنی است که اتحادیه اروپا "نمی تواند بر سر موضوع حصار (جمهوری ایرلند) بریتانیا را برای مدت نامحدود به تله بیاندازد."

جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و پس از برگزیت، مرز بین این کشور و ایرلند شمالی (که بخشی از بریتانیاست) به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل می‌شود. در حال حاضر این مرز نامرئی است، به این معنی که هیچ‌گونه تجهیزات یا پاسگاه‌های مرزی و گمرکی در مرز دو کشور وجود ندارد.

بریتانیا و جمهوری ایرلند می‌خواهند این مرز را پس از برگزیت هم به همین شکل نگه دارند. برای این کار، تدابیری در توافقنامه خروج در نظر گرفته شده که به "حصار" معروف است؛ ولی این بخش توافقنامه در بریتانیا جنجالی بوده است.

خانم می در ساعات پایانی دوشنبه همراه استیو بارکلی وزیر برگزیت به پارلمان اروپایی رفت تا پیش از رای پارلمان برای گرفتن امتیازات تازه تلاش کند.

آقای یونکر در پی مذاکرات دوشنبه شب اخطار داد که اگر پارلمان بریتانیا به طرح برگزیت رای منفی دهد همه به خطر می افتند.

او گفت: "در سیاست اغلب از فرصتی ثانوی برخوردار می شوید. آنچه مهم است این است که با این فرصت ثانوی چه می کنید. فرصت سومی وجود نخواهد داشت."

او افزود: "بگذارید خیلی واضح درباره این گزینه صحبت کنیم: یا این توافق تصویب می شود یا ممکن است اصلی برگزیتی اتفاق نیافتد."

بیشتر بخوانید: