تیراندازی در برزیل؛ شش دانش‌آموز کشته شدند

برزیل حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس می‌گوید هنوز انگیزه مهاجمان این حمله مشخص نیست

در تیراندازی در مدرسه‌ای در جنوب شرق برزیل دست کم شش دانش‌آموز و دو نفر از کارکنان مدرسه کشته شدند.

این تیراندازی ساعت ۹ و نیم صبح به وقت محلی و زمانی رخ داد که دانش‌آموزان برای زنگ تفریح از کلاس‌هایشان در مدرسه سوزانو در نزدیکی سائوپائولو خارج شده بودند.

دست کم ده نفر دیگر هم در این حادثه زخمی شده‌اند.

پلیس می‌گوید دو مهاجم که نقاب به چهره داشتند بعد از این حمله خود را کشته‌اند.

جرایم مرتبط با تیراندازی در برزیل چندان غیرمنتظره نیست اما تیراندازی به این شکل د رمدرسه کم‌سابقه است.

هایر بولسونارو، رئیس جمهور راستگرای برزیل که دو ماه پیش به این مقام رسید، قانونی را امضا کرده که مالکیت سلاح را برای شهروندان قانون‌مدار آسان‌تر می‌کند. این طرح یکی از وعده‌های انتخاباتی او بود.

هویت قربانیان و مهاجمان که گفته می‌شود دو نفر از دانش‌آموزان سابق مدرسه و بین ۲۰ تا ۲۵ سال داشتند، اعلام نشده است. پلیس می‌گوید هنوز انگیزه مهاجمان مشخص نیست.

مدرسه محل حادثه حدود هزار دانش‌آموز ابتدایی و متوسطه بین شش تا ۱۸ سال دارد و در مرکز شهر سوزانو در ۵۰ کیلومتری سائوپائولو واقع شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption والدین نگران در اطراف مدرسه

بنا بر گزارش‌ها هنگام تیراندازی، دانش‌آموزان دوره متوسطه در مدرسه بوده‌اند. پلیس می‌گوید یک هفت‌تیر، یک تیر و کمان و قطعاتی پیدا کرده که به نظر می‌آید حاوی مواد منفجره باشد.

یکی از معلمان مدرسه به روزنامه‌ای محلی گفت: "زنگ تفریح در کلاس بودم. فکر کردم صدای بمب آمد. وقتی فهمیدم صدای تیراندازی است، همانجا ماندم. وقتی پلیس آمد کلاس را ترک کردم."

پیش از این حادثه مردی در یک تیراندازی دیگر در همان نزدیکی زخمی شده بود اما پلیس می‌گوید در حال تحقیق است که آیا این دو حادثه با هم مرتبط بوده‌اند یا نه.

آخرین تیراندازی مرگبار در مدرسه‌ای‌‎ در برزیل به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که ۱۲ داشن‌آموز در ریو دوژانیرو کشته شدند.

موضوعات مرتبط