تصویب قطعنامه سنا برای پایان کمک نظامی به ائتلاف عربستان

معترضان به جنگ یمن در برابر کاخ سفید حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption معترضان مدت هاست که خواهان پایان کمک آمریکا به عربستان در جنگ یمن هستند

سنای آمریکا که در کنترل جمهوری خواهان است طرحی را تصویب کرده که خواستار پایان حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن می شود.

این طرح فراجناحی با ۵۴ رای موافق و ۴۶ رای مخالف تصویب شد و دست ردی به سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در حمایت از عربستان سعودی و رهبران آن علیرغم تنش های اخیر است.

آقای ترامپ قبلا قول داده چنین قطعنامه ای را در صورت تصویب در کنگره وتو کند.

جنگ یمن که در سال ۲۰۱۵ شروع شد هزاران کشته به جا گذاشته و باعث کمبود شدید آذوقه و گرسنگی گسترده مردم این کشور شده است.

عربستان سعودی از سلاح های خریداری شده از آمریکا در این جنگ استفاده می کند. به علاوه ارتش آمریکا به حملات هواپیماهای بدون سرنشین ائتلاف در یمن پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی می دهد.

قطعنامه سنا که تلاشی بی سابقه برای مهار اختیارات رئیس جمهوری است خواستار پایان مشارکت آمریکا در این مناقشه نظامی ظرف ۳۰ روز می شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پشتیبانی لجستیکی از حملات با هواپیماهای بدون سرنشین یکی از کمک های آمریکا به عربستان است

چرا سناتورها از ترامپ ناراضی اند؟

از زمان قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان در استانبول در ماه اکتبر، بسیاری از قانونگذاران آمریکایی با اشاره به شمار قربانیان غیرنظامی در مناقشه یمن خواستار پایان کمک نظامی آمریکا به ائتلاف تحت رهبری ریاض بوده اند.

سنای آمریکا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را آمر قتل جمال خاشقجی که شهروند عربستان اما ساکن آمریکا بود می داند و از واکنش ترامپ به این قتل ناخرسند است.

آقای ترامپ عربستان سعودی را یکی از متحدان کلیدی آمریکا توصیف کرده و در برابر درخواست ها برای اعمال تحریم هایی بر رهبران این کشور مقاومت کرده است.

قطعنامه روز چهارشنبه اکنون به مجلس نمایندگان که تحت کنترل دمکرات هاست خواهد رفت، جایی که انتظار تصویب آن می رود.

بیشتر بخوانید: