تلاش سازمان ملل برای جمع آوری چندین میلیارد دلار برای کمک به مردم سوریه

حق نشر عکس AFP

کنفرانسی بین المللی درباره آینده سوریه به میزبانی اتحادیه اروپا و سازمان ملل در بروکسل آغاز به کار کرده است.

هدف از این کنفرانس جمع آوری ۹ میلیارد دلار برای کمک به مردم سوریه است که درگیر جنگ داخلی طولانی شده‌اند.

سازمان ملل برآورد کرده که برای کمک به میلیون‌ها سوری که به خاطر جنگ به ترکیه، لبنان، اردن، عراق و مصر گریخته‌اند، پنج میلیارد و پانصد میلیون دلار نیاز است.

به گفته سازمان ملل برای کمک به سوری‌هایی هم که در داخل سوریه مجبور به ترک خانه هایشان شده اند، سه میلیارد دلار نیاز است.

برخی از سازمان‌های امدادرسانی به طور خصوصی از این موضوع ابراز نارضایتی کرده‌اند که اتحادیه اروپا در تامین کمک‌های مالی برای بازسازی سوریه متعهد نیست.

بسیاری از کشورهای اروپایی نمی‌خواهند که از این پول برای حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه استفاده شود.

به گفته سازمان ملل بیش از یازده میلیون نفر در داخل سوریه به کمک‌های فوری نیاز دارند که بسیاری از آن‌ها کودک هستند.

هوک: کمک آمریکا به بازسازی سوریه مشروط به خروج نظامی ایران است

ایران و سوریه 'چندین سند همکاری امضا کردند'

رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه در مورد سوریه گفتگو می‌کنند

فدریکا موگرینی، مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این کنفرانس گفت:"ما نمی‌خواهیم مردم سوریه در زمانی که به نظر می‌رسد، جامعه بین‌الملل کمتر به فکر آن‌ها هستند، به فراموشی سپرده شوند."

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در بیانیه‌ای گفته که او" بار دیگر حمایت آمریکا برای کمک‌های بشر دوستانه به تمامی مردم سوریه را تایید می‌کند".

سازمان ملل گفته که سوریه به بزرگترین بحران پناهجویی بدل شده است. به گفته این نهاد بیش از ۵ میلیون نفر از مردم این کشور به خاطر جنگ کشورهای دیگر گریخته‌اند.

اگرچه جنگ داخلی سوریه هنوز به طور کامل تمام نشده و آینده سیاسی آن کشور مشخص نیست، اما با تثبیت موقعیت دولت مرکزی در بخش عمده‌ای از مناطق آن کشور با حمایت نظامی روسیه، از هم اکنون موضوع بازسازی سوریه مطرح شده است.

در طول جنگ، علاوه بر چند صد هزار کشته و زخمی، بخش‌های بزرگی از مناطق شهری سوریه عمدتا به واسطه بمباران هوایی نیروهای دولتی ویران و چند میلیون ساکنان آنها آواره شدند.