اصابت موشک به مرکز اسرائیل، حمله هوایی اسرائیل به غزه

حق نشر عکس EPA
Image caption یکی از مراکز متعلق به حماس که در حمله هوایی اسرائیل ویران شده است - ارتش اسرائیل از حمله به حدود یکصد هدف متعلق به گروه‌های تندرو در غزه خبر داده است

در واکنش به حمله موشکی به مرکز اسرائیل، نیروی هوایی این کشور به نقاطی در نوار غزه حمله کرده است. در پی این حملات، دو فروند موشک دیگر به سوی اسرائیل پرتاب شد اما دفاع ضدموشکی این کشور آنها را ردگیری و منهدم کرد.

در ساعات شب گذشته، نیروی هوایی اسرائیل به دهها نقطه در داخل سرزمین های فلسطینی در نوار غزه حمله کرد. این حمله در واکنش به اصابت دو فروند موشک به نقاطی در شهر تل اویو در مرکز اسرائیل صورت گرفت.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که "جنگنده‌ها، هلی کوپترهای تهاجمی و انواع دیگر هواپیماهای ارتش دفاعی در ساعات شب به حدود یکصد هدف متعلق به گروه‌های تروریست و سازمان تروریستی حماس در داخل نوار غزه حمله کردند." دولت اسرائیل جنبش حماس را سازمان تروریستی می‌داند.

ساعاتی پیش از آن دو موشک به نقاطی در مرکز اسرائیل اصابت کرد و منابع نظامی اسرائیل گفتند که این موشک‌ها از داخل نوار غزه پرتاب شده بود. شهرهای عمده اسرائیل از جمله تل اویو در این بخش از خاک اسرائیل واقع است.

در مورد خسارات و تلفات حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه گزارشی منتشر نشده اما به گفت شاهدان عینی، انفجارهای شدیدی در بعضی نقاط غزه روی داد. ارتش اسرائیل گفته است که "مراکز ترور" را هدف قرار داده و افزوده است که در صورتی که بار دیگر آژیر خطر در داخل اسرائیل به صدا درآید، حملات شدیدتری در پی خواهد بود.

اسرائیل از کشف یک شبکه وابسته به حزب الله در بلندی های جولان سوریه خبر داد

اسرائیل شیئی را در آسمان بلندی های جولان ساقط کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در پی اصابت موشک به مرکز اسرائیل کابینه امنیتی این کشور به ریاست نتانیاهو برای بررسی این حادثه و واکنش به آن تشکیل جلسه داد

شب گذشته، به صدا درآمدن آژیر خطر حمله موشکی در شهر تل اویو، مرکز تجاری اسرائیل، باعث وحشت ساکنان شهر شد. منابع نظامی گفتند که دو فروند موشک دوربرد از داخل غزه به سوی این منطقه شلیک شده و به نقاط غیرمسکونی اصابت کرده است. این حمله تلفات و خساراتی در پی نداشت اما پس از آن، نخست وزیر و کابینه امنیتی اسرائیل برای بررسی این واقعه و واکنش به آن تشکیل جلسه دادند.

این نخستین بار از زمان جنگ اسرائیل و حماس در سال ٢٠١٤ است که این بخش از اسرائیل هدف حمله موشکی قرار گرفته است. به گفته یک کارشناس نظامی اسرائیل، ارتش انتظار چنین حمله‌ای را نداشت و شبکه دفاع ضد موشکی - موسوم به گنبد آهنین - در این منطقه فعال نشد.

برخی منابع اسرائیلی گروه جهاد اسلامی را مسئول این حمله دانسته‌اند اما خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از منابع جهاد اسلامی گفته است که این سازمان مسئول حملات موشکی شب گذشته نبوده است. جهاد اسلامی از گروه‌های تحت حمایت مالی و وابسته به حکومت جمهوری اسلامی است و اخیرا زیاد نخاله، دبیرکل این گروه به ایران سفر و با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سایر مقامات حکومتی دیدار و گفتگو کرده بود.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption آیت‌الله خامنه‌ای وملاقات با نخاله و همراهان - برخی منابع اسرائیلی جهاد اسلامی را مسئول حمله موشکی دانسته‌اند

گروه حماس از سال ٢٠٠٦ بر سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه مسلط بوده است و اسرائیل این گروه را مسئول نهایی عملیات نظامی سازمان‌ها و گروه‌های مستقر در غزه علیه خاک خود می‌داند. حماس هرگونه ارتباطی با موشک پرانی شب گذشته را تکذیب کرده و گروه‌های خودسر را مسئول آن دانسته است. حماس گفته است که این واقعه در حالی روی داد که یک هیئت مصری به منظور میانجیگری برای کاهش تنش بین این گروه و اسرائیل در نوار غزه به سر می‌برد. در پی حمله موشکی و احتمال حملات هوایی اسرائیل، هیئت مصری غزه را ترک کرد.

پس از انتشار خبر حمله موشکی، از داخل غزه گزارش شد که حماس شماری از ساختمان‌های نظامی و امنیتی خود و مناطق اطراف آنها را تخلیه کرده است. معمولا اسرائیل قبل از حمله به مراکز جمعیتی غزه، به غیر نظامیان برای خروج از این مناطق هشدار می‌دهد اما این حملات در موارد متعدد با تلفات انسانی از جمله غیرنظامیان همراه بوده است.

هنوز از تلفات احتمالی حملات شب گذشته اسرائیل به غزه گزارش منتشر نشده است.

ساعاتی پس از این حمله، ارتش اسرائیل گفت که دو موشک دیگر از داخل غزه به خاک اسرائیل پرتاب شده اما دفاع ضدموشکی آنها را ردگیری و منهدم کرد. همزمان، مقامات فلسطینی در غزه گفتند که تجمعی که قرار بود روز جمعه در نزدیکی مرز با اسرائیل برگزار شود لغو شده است.

حمله موشکی به داخل خاک اسرائیل و واکنش تند ارتش این کشور در حالی گزارش می‌شود که مبارزات انتخاباتی اسرائیل جریان دارد و قرار است روز ٩ آوریل - کمتر از یک ماه دیگر - رای‌گیری در ا نتخابات پارلمانی صورت گیرد. نظرسنجی‌های انجام شده حاکی از آن است که نمی‌توان پیروزی هیچیک از احزاب و گروه‌های حزبی را محتمل‌تر از دیگران پنداشت و به خصوص مشخص نیست که حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، بتواند آرای لازم را حتی برای تشکیل یک دولت ائتلافی کسب کند.

آقای نتانیاهو به اتخاذ مواضع سختگیرانه علیه گروه‌های تندرو فلسطینی و همچنین جمهوری اسلامی ایران، به عنوان حامی این گروه‌ها، شهرت دارد و حفظ امنیت اسرائیل را مهمترین اولویت سیاست خود معرفی کرده است. برخی ناظران گفته‌اند که بعید نیست که حمله موشکی به مرکز اسرائیل به عنوان نشانه‌ای از خطراتی که مستلزم توجه به مقابله با این خطرات است به موقعیت بنیامین نتانیاهو کمک کند.

در واکنش به اصابت موشک به مرکز اسرائیل، احزاب و گروه های دیگر این کشور گفتند که با وجود اختلاف نظر با دولت به رهبری آقای نتانیاهو، در زمینه لزوم اقدام برای حفظ امنیت شهروندان و مقابله با اقدامات مسلحانه علیه آنان با دولت هم نظر و همسو هستند و از نخست وزیر در برخورد با این مساله حمایت می کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حمله هوایی شبانه به غزه