کره شمالی درباره مذاکرات خلع سلاح اتمی: آمریکا فرصتی طلایی را از دست داد

حق نشر عکس EPA
Image caption چو سان هوی، معاون وزیر خارجه کره شمالی

وزارت خارجه کره شمالی گفته است که کیم جونگ اون، رهبر این کشور در حال بررسی به تعویق انداختن مذاکرات خلع سلاح اتمی با آمریکا است.

چو سان هوی، معاون وزیر خارجه کره شمالی به دیپلمات‌های خارجی گفته که آمریکا در نشستی که اخیرا بین دونالد ترامپ و آقای کیم برگزار شد، "فرصتی طلایی را از دست داد".

کره شمالی پیشنهاد داده بود که نیروگاه هسته‌ای اصلی خود، یونگ‌بیون، را از کار بیندازد.

اما گفتگوهای بین سران دو کشور در هانوی، ویتنام، با شکست روبرو شد.

در این گفتگوها، آقای ترامپ از لغو پنج مورد تحریم کلیدی اقتصادی علیه کره شمالی خودداری کرد و آن را به گام‌های ملموس کره شمالی در جهت نابودی تمامی سایت‌های هسته‌ای خود منوط کرد.

معاون وزیر خارجه کره شمالی گفته که کیم جونگ اون به زودی موضعش را در مورد گفتگوهای آینده با آمریکا اعلام خواهد کرد.

خانم چو در جمع خبرنگاران گفت: "ما قصد نداریم به هر قیمتی به خواسته‌های آمریکا عمل کنیم، ضمن این که تمایلی هم به شرکت در مذاکراتی از این نوع نداریم."

او آمریکا را به اتخاد سیاستی "همانند گانگسترها" متهم کرد.

ساعاتی پس از صحبت‌های این مقام کره شمالی، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نسبت به ادامه مذاکرات خلع سلاح اتمی با مقامات کره شمالی ابراز امیدواری کرد

معاون وزیر خارجه کره شمالی همچنین گفت که درخواست این کشور در جریان مذاکرات اخیر، لغو پنج مورد تحریم اقتصادی کلیدی بود، نه آن طوری که آقای ترامپ پس از شکست این مذاکرات گفت که کره شمالی خواستار لغو تمام تحریم‌ها شده است.

خانم چو افزود: "مشخص است که آمریکا فرصتی طلایی را در این زمان از دست داد. مطمئن نیستم که چرا آمریکا چنین حرف متفاوتی زده، ما هرگز خواستار لغو تمامی تحریم‌ها نشده بودیم."

مذاکرات آمریکا و کره شمالی 'بدون توافق' به پایان رسید

کیم جونگ اون: اگر آماده خلع سلاح نبودم ،اینجا حضور نمی‌یافتم

کیم و ترامپ در هانوی دنبال چه هستند؟

کیم جونگ-اون در قطاری 'زره‌پوش' برای دیدار با ترامپ به ویتنام رفته است

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی

موضع آمریکا چه بود؟

دونالد ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پس از مذاکرات ماه فوریه به وضوح گفتند که مقامات کره شمالی خواستار لغو تمامی تحریم شدند.

در آن زمان آقای ترامپ به خبرنگاران گفت: "همه چیز به تحریم‌ها مربوط می‌شود. آن‌ها ( کره شمالی) خواستار لغو کامل تحریم‌ها هستند و ما نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم. "

نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی هم در هفته جاری گفت که دیپلماسی "هنوز زنده است"، هر چند که به این موضوع اشاره‌ای نکرد که آیا مذاکراتی در آینده بین دو کشور انجام می‌شود یا خیر؟

رهبران آمریکا و کره شمالی اولین بار سال گذشته در سنگاپور با هم ملاقات کردند. نشست دوم آن‌ها در ماه گذشته میلادی در هانوی، ویتنام برگزار شد.