ترامپ مصوبه کنگره در رد وضعیت اضطراری را وتو کرد

این نخستین بار بود که آقای ترامپ از حق وتوی خود استفاده می‌کرد حق نشر عکس AFP
Image caption این نخستین بار بود که آقای ترامپ از حق وتوی خود استفاده می‌کرد

دونالد ترامپ همان‌طور که گفته بود مصوبه کنگره مبنی بر رد وضعیت اضطراری در مرز جنوب این کشور را وتو کرد. سناتورهای آمریکایی روز گذشته با ۵۹ رای موافق در برابر ۴۱ رای مخالف به رد حکم حکومتی آقای ترامپ رای داده بودند تا همسو با مجلس نمایندگان مخالفت جدی خود با این تصمیم را اعلام کنند.

اکنون کنگره برای لغو وتوی آقای ترامپ به تصویب مجدد این طرح با اکثریت دست کم دو سوم آرا در دو مجلس کنگره نیاز دارد که بعید به نظر می‌رسد.

در صورت ناکامی کنگره برای لغو وتوی آقای ترامپ دادگاه‌های فدرال و احتمالا دادگاه عالی آمریکا مرجع نهایی تصمیم‌گیری در این باره خواهند بود.

همین الان هم بیش از ۱۰ شکایت رسمی برای لغو این حکم آقای ترامپ به دادگاه‌های مختلف در کالیفرنیا، واشنگتن و چند دادگاه فدرال دیگر تقدیم شده است.

در جریان رای‌گیری روز گذشته (پنجشنبه) ۱۲ سناتور جمهوری‌خواه در کنار ۴۵ دموکرات و دو نماینده مستقل به رد وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی رای مثبت دادند که فراتر از پیش‌بینی رسانه‌های آمریکایی بود.

آقای ترامپ امروز (جمعه ۱۵ مارس) به هنگام امضای سند وتو گفت حفظ امنیت آمریکا را مهم‌ترین وظیفه خود می‌داند.

بیشتر بخوانید

کنگره آمریکا به لغو وضعیت اضطراری ترامپ رای داد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ معتقد است که وضعیت در مرزهای جنوبی این کشور با مکزیک بحرانی است

به هنگام امضای این وتو مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری و کیرستین نیلسن، وزیر امنیت داخلی آمریکا و ویلیام بار، دادستان کل جدید آمریکا هم حضور داشتند.

در این جمع همچنین والدینی که "والدین فرشته" نام گرفته‌اند حضور داشتند؛ کسانی که گفته می‌شود کودکان آنها توسط چند مهاجر غیرقانونی به قتل رسیده‌اند.

آقای ترامپ روز گذشته هم در واکنش به مصوبه سنا دموکرات‌ها را متهم کرد که به جرایم، قتل‌ها و موضوعاتی چون موادمخدر و قاچاق انسان در مرزهای جنوبی این کشور "بی‌توجهند".

این در حالی است که دموکرات‌ها می‌گویند به مشکلات ناشی از ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی این کشور واقفند اما راه مقابله با آن را احداث دیوار بتونی نمی‌دانند بلکه حاضرند با احداث بودجه به روزآمد و هوشمند کردن تدابیر مرزبانی کمک کنند.

همزمان آمارها حکایت از روند رو به کاهش ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا طی دو دهه گذشته است هر چند آمارها طی چند ماه گذشته افزایش نسبی داشته است.

بیشتر بخوانید