ترکیه از 'عملیات مشترک با ایران' علیه شورشیان کرد خبر داد

نیروهای پ‌ک‌ک حق نشر عکس AFP
Image caption شبه نظامیان پ‌ک‌ک در کوهستان قندیل در شمال عراق و در نزدیکی مرز با ایران و ترکیه مستقر هستند

ترکیه از شروع یک عملیات مشترک نظامی با ایران علیه شبه نظامیان کرد در مرزهای شرقی خود خبر داده، با این حال یک منبع آگاه در ارتش ایران در گفتگو با خبرگزاری نیمه رسمی فارس نزدیک به سپاه این خبر را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز رجیب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که این "عملیات مشترک" اولین عملیات از این نوع بود و ابراز امیدواری کرد تکرار شود.

محل دقیق این عملیات معلوم نیست.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، پیشتر گفت: "ما عملیات مشترکی با ایران را در ساعت هشت صبح امروز (پنج صبح دوشنبه به وقت گرینویچ) علیه پ‌ک‌ک در مرزهای شرقی خود شروع کردیم."

او افزود: "نتایج را بعدا اعلام خواهیم کرد."

با این حال بعد از آن یک منبع آگاه در نیروهای مسلح ایران به خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفت: "ارتش ترکیه صبح امروز عملیاتی را در مرزهای شرقی خود بر علیه گروه پ‌ک‌ک آغاز نموده است. گفتنی است نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در این عملیات دخالتی ندارند."

ترکیه حزب کارگران کردستان که برای بیش از سه دهه با آن جنگیده را "تروریستی" می نامد و اغلب علیه این گروه در شمال عراق دست به حملات هوایی می زند.

مذاکرات صلح ترکیه و حزب کارگران کردستان در سال ۲۰۱۵ فروپاشید و آنکارا از آن زمان دست به سرکوب کسانی که ادعا می کند اعضای این گروه هستند زده است.

گروه پژاک وابسته به پ‌ک‌ک هم با هدف کسب استقلال منطقه کردستان در ایران تشکیل شده است. پ‌ک‌ک و پژاک هر دو دارای پایگاه هایی در نواحی کوهستانی شمال عراق هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا معاون وزارت کشور ایران هفته پیش به آنکارا سفر کرد و دو کشور قول ادامه همکاری در نبرد با "گروه های تروریستی" را دادند.

ترکیه اخیرا از احتمال عملیات مشترک نظامی با ایران علیه شبه نظامیان کرد سخن گفته بود اما این اولین بار است که انجام حمله ای مشترک با کشور همسایه را تایید می کند.

آقای سویلو نگفت که کدام پایگاه های پ‌ک‌ک هدف گرفته شده اند اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، قبلا گفته چنین عملیاتی مخفیگاه های این گروه در عراق را هدف خواهد گرفت.

این درحالی است که ایران قبلا با ورود نیروهای زمینی به عراق مخالفت کرده است.

خرداد ماه گذشته هم بعد از "استقبال" نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه، از عملیات مشترک با ترکیه علیه پ‌ک‌ک، سرتیپ ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نظامی ایران، گفت: "جمهوری اسلامی ایران با وجود حمایت از هر گونه اقدام ضد تروریستی، در عین حال لشکر کشی به درون مرزهای یک کشور ثالث به بهانه مبارزه با تروریسم، بدون اجازه از دولت مستقر و قانونی آن کشور را عملی غیر مشروع می‌داند."